Шопинг сафари за здравословна храна
Какво да купим, защо да го купим и дали може да се намери?
Какво да купим, защо да го купим и дали може да се намери?
От 10.01.2011, чете се за 1 мин.
Намирането на здравословна и екологично чиста храна на масовия пазар в България не е винаги лесно. За щастие, не е невъзможно. За да сте сигурни в храната, която консумирате, трябва да проучите пазара на здравословни храни във вашия град и да изберете фирми, на които да се доверите.
(Този материал е продължение на статията "Оксиморон ли е понятието "здравословна храна"?")
По-долу ще намерите важните неща, на които да обърнете сериозно внимание, когато сте на шопинг сафари за здравословна храна!
"Този който знае какво търси, намира винаги каквото му трябва!"
Това ще рече, че сте излезли за точно определена храна. Не купувате каквото ви попадне и откъдето го намерите.
Изградете си списък с места за зелено пазаруване. Трябва първо да осъзнаете необходимостта от подобна постъпка!
На пазара на здравословни храни има множество различни хранителни продукти. Най-добрата стратегия е да проучите самите продукти.
Престижните фирми, произвеждащи еко и здравословни храни обикновено представят продуктите си подробно на своите интернет страници.
Фирмите, които държат да спечелят доверието на клиентите си най-често поместват и снимки на лицензите, сертификатите и патентите си в електронното пространство.
Повечето продукти могат да се купят на свободния пазар, от квартални магазини, супермаркети или хипермаркети. Специфичните еко продукти обаче е най-добре да бъдат закупени от така модерните в последното десетилетие "био магазини за здравословни храни".
В България това са малки квартални магазини с ограничен брой сертифицирани продукти. Тези магазини разчитат изключително на качеството на продуктите, които продават.
Там можете да получите и подробна информация за самите хранителни продукти от продавач-консултантите, както и да чуете мнения на хора, консумирали тези храни.
Етикетът е паспорта на продукта. Да купите храна, чието съдържание е неизвестно на производителя в днешно време е неоправдан риск.
Европейският стандарт за етикетите все още не е навлязал в страната ни, но въпреки това много фирми вече го спазват. Той включва:
Ако у вас все пак са останали съмнения за продукта, който сте избрали да включите в зеления си списък от храни, опитайте да потърсите оплаквания от него в световните интернет търсачки. Има множество форуми, където хората споделят своите виждания за храните на пазара и техните качества.
(Интересно ви е кои са най-рисковите храни на пазара, нали? Можете да разберете това в статията "Застрашените храни - анонимно вредни!")
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече