Спорт по време на кърмене - за или против?
Вреди ли спортът по време на кърмене или не? Каква е истината всъщност?
Вреди ли спортът по време на кърмене или не? Каква е истината всъщност?
От 02.12.2011, чете се за 2 мин.
Вие сте бременна и планирате след раждането отново да спортувате. Въпреки че бихте искали да кърмите? Или пък вече си имате бебе, което кърмите, и бихте искали отново да влезете във форма? Независимо от редицата предразсъдъци, съществуващи относно съвместимостта на кърменето и спорта, последните изследвания сочат, че редовната спортна активност - без претрениране, въздейства позитивно върху здравето на майката, без при това да причинява каквито и да било проблеми с кърменето.
Кои са най-разпространените твърдения по този въпрос, притесняващи кърмещите майки?
Грешно! Спортът не оказва никакво влияние върху количеството на млякото, респективно върху производството на мляко.
Това се регулира изключително от самото търсене. Или казано с други думи, това означава, че когато детето пие много, и производството на мляко също ще нарастне.
Отклонения в количеството мляко се срещат независимо от спортните занимания. Например може да се случи така, че при израстване бебето да изисква повече мляко, отколкото е налице.
Чрез чести захранвания продукцията на мляко от само себе си ще се регулира отново в рамките на няколко дни.
Това невярно твърдение се основава на едно изследване от 90-те години, което междувременно е оборено.
Най-високата концентрация на млечна киселина според едно изследване е констатирана на 10-тата, респективно 30-та минута след спортната активност, според това дали майката е упражнявала спорт с пълни или празни гърди.
Концентрацията на млечна киселина остава висока общо над 90 минути. Но това касае прекомерни интензивни натоварващи спортни дейности в аеробната област, като например при бързи, изискващи много енергия движения като 400-метров спринт.
Следователно, за да се стигне до повишена стойност на млечната киселина в майчиното мляко, която евентуално така да промени вкуса, че бебето да е способно за забележи това, би трябвало майката да е упражнявала екстремен спорт и да е достигнала до абсолютните си предели на натоварване.
Между впрочем, има немалко примери на кърмещи елитни спортистки.
Точно обратното! Кърмещата майка, която е физически активна, е по-здрава, по-издръжлива на натоварвания и уравновесена, отколкото майките, които по-скоро остават неактивни.
Изводът: Разбира се, че може и трябва една кърмеща жена да спортува.
За да можете да се наслаждавате неограничено на позитивното въздействие на спорта, трябва да следвате няколко основни правила:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече