Коензим Q10
За енергия и удължаване на младостта
За енергия и удължаване на младостта
От 29.11.2011, чете се за 2 мин.
Коензим Q10 е широко рекламиран в козметиката като вещество, даряващо здраве и дълголетие на кожата. Същинската полза за здравето на сърцето и всички клетки, преобразуващи енергия, започва с допълнителния му прием. Причината е във факта, че естествените нива на Q10 започват бавно да намаляват след достигане на 20-годишна възраст.
Коензим Q10 (isoprenyl benzoquinone/ubiquinone) e витаминоподобна субстанция, естествена за човешкото тяло.
Q10 се среща във всички човешки клетки. В най-големи количества е съсредоточен във вътрешните мембрани на клетъчните митохондрии, но може да се открие също и в мембраните на ендоплазмения ретикулум (ЕП мрежа), пероксизомите и в лизозомите.
Функциите му се свързват с ключово участие в процесите на генериране на енергия и по-точно пренасянето на електрони в енергийните вериги на вътрешните митохондриални мембрани по време на синтез на АТФ.
Най-общо казано, 95% от всички енергийни молекули АТФ се синтезират в тялото с помощта на убикуйнона (естествената форма на коензим Q10).
Предполага се, че Q10 се синтезира в ендоплазмения ретикулум. В най-големи количества се открива в клетки с голяма производствена активност: сърцеви клетки, чернодробни клетки, клетки от далак и панкреас.
Отделно от важността му за енергийната ефективност на тялото, коензим Q10 (КоQ10Н2) показва доказани свойства на антиоксидант.
Смята се, че консумацията на Q10 води до натрупването му в митохондриите на клетките и така поддържа постоянния синтез на АТФ, като снижава нивата на свободните радикали, преминаващи през клетъчните и митохондриалните мембрани.
Доказани ползи:
Предположения и недоказани твърдения:
Най-голям конфликт на научни мнения има по предположението, че приемането на големи дози Q10 може да подобри енергийната ефективност при спортисти, увеличавайки аеробното производство на енергия. Някои изследвания поддържат теорията, други я отричат.
Q10 е добре проучено вещество. Смята се, че няма сериозни странични ефекти при приемането му в препоръчваните дози.
Докладвани са случаи на стомашни дразнения, болки в корема, гадене и главоболие.
Консумацията на 50 до 100 мг Q10 дневно се приема за добре проучена и достатъчна, за да се наблюдават доказаните въздействия на витаминоподобния фактор.
При едно изследване на активни спортисти с дози от 120 мг за денонощие в продължение на 20 дни се наблюдават поражения върху мускулната тъкан, вероятно заради свръхокислението и голямото наличие на свободни радикали в мускулите вследствие на всекидневните високи натоварвания.
По една таблетка от 50 мг на 12 часа. По-общо казано, една сутрин и една вечер.
Най-често Коензим Q10 се влага в комплексни антиоксиданти, заедно с витамин С и витамин Е.
От известно време се наблюдава влагането му в ново поколение добавки за енергия и издръжливост, в качеството му на ергогеник.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече