Рабдомиолиза
... или какво може да предизвика остро разграждане на мускулната тъкан
... или какво може да предизвика остро разграждане на мускулната тъкан
От 24.10.2010, чете се за 3 мин.
Грижата за костите, мускулите и ставите е от ключово значение, за да останете активни и силни за цял живот. Можете ли да си представите, че едно участие в маратон или пък невинно смесване на сок от грейпфрут с медикаменти, понижаващи холестерола, могат да доведат до рабдомиолиза - състояние, което може да прекрати задълго посещенията ни в спортния център или фитнес залата...
В човешкото тяло има около 650 мускула, които определят една трета от половината от телесното ни тегло. Те не само ни позволяват да ставаме, ходим, сядаме и говорим, но също така всмукват и изкарват въздуха от белите дробове, движат кръвта по тялото ни, насочват и фокусират очите и придвижват храната по храносмилателния тракт.
По природа човешкото тяло е пригодено за постоянна физическа активност. Добър пример в това отношение се оказват космонавтите, които след известно време в условия на безтегловност (където не се налага телата им да противодействат на земното притегляне) бързо показват признаци на отслабване на мускулите, високо кръвно налягане и чупливи кости - поразителна демонстрация как липсата на физическа активност уврежда тялото ни.
Друг типичен пример е този, при които в хода на принудително обездвижване (при болни на легло), още през първите 48 часа може да се наблюдава до 25% намаление на размера на мускулите.
Казаното дотук цели да покаже само едно - редовните упражнения са жизнено важни за цялото ни тяло, те не само укрепват мускулите, но изграждат и поддържат плътността на костите, предпазват ставите и подобряват стойката, гъвкавостта и издръжливостта.
Тя представлява изключително тежко и сравнително рядко животозастрашаващо патологично състояние, което се изразява в разпадане на напречно-набраздената мускулна тъкан (т. нар. миолиза) и освобождаване на мускулния белтък (миоглобулин) в кръвта. Коварното при това болестно състояние е, че в някои случаи е възможно да протича без прояви на каквито и да е симптоми.
На първо място без съмнение е бъбречната недостатъчност. От друга страна, при установена рабдомиолиза се наблюдава т. нар. "синдром" - при всяка една мускулна контузия се получава оток, водещ до нарушена циркулация, която потенциално застрашава засегнатата тъкан. Този синдром се наблюдава най-често след травма на подбедрицата или мускулите на коремната стена, като много често се налага хирургическа интервенция.
Рабдомиолизата може също да предизвика аномалии в количеството на електролитите в кръвта. Вследствие на мускулна травма засегнатите мускулни клетки могат да освободят в кръвта големи количества калий и фосфор, което да доведе до хиперкалиемия и хиперфосфатемия.
Рабдомиолизата е състояние, което не се повлиява особено от взетите превантивни мерки преди неговото възникване. И това е разбираемо, имайки предвид факторите, които го пораждат.
Не бива да забравяме, че мускулите, както и костите, изграждащи скелета, са активна, жива тъкан, която през целия ни живот непрекъснато се обновява и възстановява, за да бъде тялото ни силно и енергично. За тази цел организмът се нуждае не само от здравословен коктейл, включващ всички необходими витамини и микроелементи, но и от движение, от регулярни спортни занимания.
Много лесно приемаме здравите мускули, кости и стави за даденост, но ако не се храним правилно и не отделяме достатъчно време за спорт, състоянието на тези жизненоважни тъкани скоро ще започне да се влошава. Храната е тази, която осигурява необходимото "гориво", от което организмът изпитва нужда, а регулярните спортни занимания го поддържат в постоянна кондиция, готово за всяко предизвикателство.
Макар и да не можем да предпазим напълно тялото си от състояния като рабдомилолизата, със сигурност можем да осигурим значителна превенция не само срещу заболявания на опорно-двигателната система, но и такива, включващи други органи и системи.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече