Кръвно налягане
Същност, значение, изменения и това, което спортуващите е добре да знаят за него
Чете се за 7 мин.
Кръвното. Кой не е бил изненадван неприятно от този неочакван гост? Кого лекарят по една или друга причина не е накарал да загуби почва под краката си с думите "имате кръвно"? Такъв човек е щастлив. И все пак и здравият е добре да познава опасностите на кръвното налягане, да може да се предпазва от усложнения и да предвижда проблемите.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Какво е кръвното налягане?
Кръвното налягане е точно това, което звучи. То е налягането, натискът, който кръвта под напрежение упражнява върху кръвоносната система и нейните съдове.
Защо кръвта е под налягане?
Това е естествени физически и физиологичен процес. Сърцето е помпа и то периодично изтласква потоци кръв в една относително затворена кръвоносна система. Отделно тази кръв трябва да се движи и тя често се влива от големи съдове с широк разрез и голяма вместимост към такива с по-тесен разрез и по-малка вместимост. Това също дава ефект върху налягането. Не на последно място, изпомпването, натискът, напрежението карат кръвоносните съдове да реагират, променяйки еластичността си. Аортата, поемаща входящия кръвен ток, се разширява и налягането в нея се увеличава. Това налягане тя се старае да уравни, придвижвайки кръвта напред, към местата с по-ниско налягане.
Разбира се, по-лесно би било на аортата, вместо да "разпрати" кръвта по цялото тяло, моментално да се свие и да върне кръвта в сърцето. Но за да не се случва това, се грижат семилунарните клапи, които не допускат обратния ток (както и някои механизми на свиване).
Какво разбрахме дотук? Кръвното е нормално явление в организма на живия човек. Основен негов двигател е сърдечният мускул, но немалко влияние му оказват и съдовете. Кръвното създава условията за нормално кръвообращение. Видно е, че то и варира, че при свиване на сърцето е най-високо, а после, с разпределянето на кръвта надолу постепенно намалява, до следващия удар. Но как става това, какъв е точно механизмът?
Систола и диастола
Помпената функция на сърцето най-грубо казано се реализира посредством свиването и разпускането на предсърдната камера. Моментът на пълно свиване, когато сърцето е изпомпило най-много кръв, се нарича систола. Моментът на максималното отпускане на сърдечния мускул се означава като диастола. Систолата и диастолата представляват нормалният сърдечен ритъм. Изхождайки от елементарните физически познания, следва да предположим, че систолното налягане е най-високото, а диастолното - най-ниското и между тези моменти кръвното плавно спада.
Спадът не е съвсем плавен. Явно му влияят много фактори, като включването на аортните клапи и различното свиване на големите кръвоносни съдове. Но принципът остава такъв. Горната граница се нарича систолично налягане, долната - диастолично и между двата момента налягането спада, колебателно, но с ясна тенденция надолу. Разликата между систолично и диастолично налягане се обозначава като пулсово налягане.
Описаният тук механизъм мери налягане, познато ни като артериално кръвно налягане. Това е, което имаме на предвид, когато говорим за "кръвно". Уредът, с който се мери артериалното кръвно налягане се нарича сфигмоманометър и има различни форми, но най-познатата ни е слушалката с манометър и лентата с помпичка, с която се увива мишничната артерия.
При нормален, здрав възрастен човек границите се приемат 120 torr за систолна и 80 torr за диастолна (друга разпространена мерна единица е милиметри живачен стълб, mmHg, приемана за равна на тази). Разбира се, допустими са и малки отклонения, но това е, към което по принцип се придържаме.
Кое е определящо за кръвното налягане?
Съгласно направените изводи, два са основните фактора, които влияят на артериалното кръвно налягане:
- Минутен обем на сърцето.
- Периферно съпротивление на кръвоносните съдове.
Минутният обем на сърцето е свойство, което отразява връзката между ударния обем на сърцето и честотата на сърдечните съкращения. Тоест, получихме три основни фактора:
- ударен обем на сърцето;
- честота на ударите;
- съпротивление на кръвоносните съдове.
Какво ни говори кръвното налягане и каква е връзката му със спорта?
Съгласно разгледаните връзки, по кръвното налягане може да разберем някои ориентири за състоянието и работата на сърдечния мускул. Разбира се, тези ориентири все още нищо не значат и е добре веднага да бъдат последвани от кардиограма, за да се установи точният източник на смущения в работата на сърцето. Активно спортуващият влияе на кръвното чрез спорта по два основни начина:
- Постепенно увеличаване на ударния обем на сърцето, като при това еластичността на малките кръвоносни съдове не се или се променя слабо.
- Краткосрочно или периодично увеличаване на честотата на сърдечните съкращения за минута.
И двете изменения по принцип влияят на систоличната граница - тази, която отразява активната работа на мускула, свиването му. Диастоличната граница по принцип се променя от честотата на свиванията - ускорен пулс, и от промени в обема и еластичността на кръвоносните съдове, тъй като те са постоянен и пасивен източник на напрежение върху кръвта. При тренирани лица с уголемяване на сърдечния мускул горната граница може да се качи до 200 torr, дори и повече, но за кратко време.
Трябва да отбележим, че по принцип такова повишение е нежелателно и подобни явления са патологични. Но спортът все още не е обяснение за промененото кръвно. Внимавайте. Всяка трайна промяна в кръвното налягане трябва да се проследява. Тя може да се крие в сериозни заболявания, смущения в работата на сърцето и други органи, проблеми с хомеостазата и други. За целта след като еднократно сте отчели промяна, добре е да проследите кръвното още поне няколко пъти и да запишете резултатите в календарче. Най-добре това да се случва по два до три пъти на ден и записаните резултати да се консултират с лекар.
Високо кръвно налягане
Високото кръвно (вдигане и на двете граници на налягането) най-често се смята за идиопатично, т.е. заболяване без установена причина. По принцип за категорично високо се счита налягане над 130/85 за постоянно. Признаци, че имате високо кръвно, са замайване, световъртеж, гадене, раздразнителност, безсъние, стягане на тила, кръвотечение от носа. Често обаче е и безсимптомно. За да се установи причината за високо кръвно, трябва да се назначат редица допълнителни изследвания, включително и триглицериди, холестерол, кръвна захар, урея, мозък и вътрешни органи.
Това означава, че високото кръвно е допълнителен симптом на редица заболявания, като диабет, проблеми с бъбреците и сърцето и други. Даже и когато такива заболявания не са на лице, е добре кръвното да се коригира. Приема се, че за дълги периоди то е опасно. Увреждат се сърцето, кръвоносните съдове, бъбреците, очите и други органи. Заболяването има и клинична изява - инсулти и инфаркти и други. Лекува се пасивно - с диета, избягване на сол, подправки и други, или активно - медикаментозно, в по-изразените и продължителни случаи.
Ниско кръвно налягане
Ниското кръвно по принцип се приема за по-малък проблем от високото. Също като него е често идиопатично и хронично. От ниско налягане причернява пред очите, треперят ръцете, губи са равновесие, има световъртеж. То е и честа причина за припадък. Опасност тук са строгите диети, обезводняването, обилна кръвозагуба при менструация и други. За понижено налягане при мъжете се счита такова на и под 100/60, а при жените 95/60.
Деца или тинейджъри са предразположени към временно, възрастово понижаване на налягането, което, комбинирано с рестриктивни хранителни режими може да стане опасно. Основно и важно е дългосрочно да се повиши приема на течности, краткосрочно му влияе например кафето. Ниското кръвно може да е признак на заболявания, като анемия и сърдечна слабост, сепсис или хормонални отклонения.
Дългосрочно то влияе на кръвния ток, намалявайки храненето на мускулните, мозъчните и другите клетки в организма. Добра терапия срещу ниското кръвно налягане е спортът. Съществуват и други тесни разновидности на промени в кръвното, като сближаване на горна и долна граница и раздалечаването им. Това са патологични случаи, най често свързани с конкретни заболявания, изискващи лекарска намеса.
Влияния с медикаменти и диети
Широк спектър медикаменти и суплементи влияят на кръвното. Всъщност то е елемент на хомеостазата, който изключително лесно се влияе от медикаменти, и дори от храни и напитки. Много от често използваните медикаменти във фитнеса могат да променят кръвното налягане. Медикаментите, използвани за отслабване, като кленбутерол и ефедрин директно повишават кръвното налягане. Специално ефедринът се използва пряко с това си приложение и в медицината при отслабване на сърдечната дейност.
Тонизиращите напитки, базирани на гуарана или кофеин също повишават кръвното налягане. Резките спадове на тестостерона след хормонален цикъл могат да повишат кръвното, ако и по принцип да се приема, че тестостеронът влияе благотворно. Връзката между креатина и високото кръвно се счита за доказана по много параграфи - натоварване на бъбреците, задържане на вода и други.
Някои терапии, като например тази с хормон на растежа пък могат да доведат до намаляне на кръвното. При високо кръвно трябва да избягвате диета, богата на мазнини, солените храни, кофеина, преяждането, колбасите, боб, гъби, ряпа, газирано и някои подправки като хрян, горчица и други.
При ниско кръвно избягвайте алкохола и увеличете приема на течности. Можете да използвате умерено забранените неща в случаите на високо кръвно. Не можем да разгледаме всички случаи и взаимодействия. Само е добре да знаете едно: нормалното кръвно е основен фактор за работата на Вашия организъм, за храненето и функционирането на клетката. Дори само със спорта вие вече стресирате леко този баланс.
В случай, че по един или друг случай проблеми с кръвното все пак се явят, най-добре преустановете суплементите и хормоналните терапии и се старайте да преодолеете проблема. Не го ли направите, ще получите краткосрочен ефект върху мускулите и визията си, но и дългосрочен върху Вашето здраве и организма Ви, който по един или друг начин пак ще се отрази и на бъдещите ви резултати и физическо състояние.
Използвани източници
- Начев, Х, Физиология, Медицина и физкултура, София, 1989 г.
- pramed.com
- gotvarstvo.georgievi.net
- wikipedia.org