Българи в чужбина: Драган Донков
Здравословен и активен начин на живот в Малта
Чете се за 4 мин.
В новата ни поредица интервюта с наши читатели, живеещи или пребивавали в чужбина и запознати с местните условия за спорт и целесъобразен начин на живот ще ви представим Драган Донков, който ще ни разкаже повече за възможностите, които предлага Малта.
Какво ще научиш?
- Представете се на читателите?
- Какво ви отведе в чужбина?
- От колко време сте там и лесно ли се адаптирахте?
- Спортувахте ли преди това, какво?
- Бързо ли свикнахте към условията за спорт там? Какво ви направи най-голямо впечатление?
- Спортува ли активно местното население? Какви условия има?
- Обръща ли се внимание на здравословното хранене от страна на жителите? А на държавата?
- Да направим месечен план - колко струва и какво време отнема да спортуваме активно и да се храним добре в (дадената страна)?
- По какъв начин се запознахте с нашето издание и как ви се струва в сравнение с локалните сайтове там, където живеете сега?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Представете се на читателите?
Казвам се Драган Донков и съм на 35 години, от София. Работя в областта на човешките ресурси и в момента съм мениджър в една фондация за психично здраве в Малта и водя обучения по стрес мениджмънт. В свободното си време обучавам студенти по актьорско майсторство как да използват по-добре гласа си и словото, или както го наричат тук, Voice coach.
Какво ви отведе в чужбина?
Заминах за чужбина, защото имах нужда от промяна, а и винаги съм искал да живея известно време по Средиземноморието. Съпругата ми получи шанс за по-добра кариера и така се решихме. Сега със семейството ми живеем на остров на пъпа на Средиземно море.
От колко време сте там и лесно ли се адаптирахте?
Вече 6 години сме тук. Не мога да кажа, че се адаптирах трудно, но не беше и лесно. Друга култура, друго развитие на обществото, друг начин на работа. Много зависи какъв си като личност и колко си гъвкав и толерантен към различното. За Малта няма средно положение – или я харесваш, или не. Познавам българи, които не успяха да се адаптират...
Спортувахте ли преди това, какво?
Винаги съм спортувал. 12 години тренирах Кунг-фу, а в последните години преди да замина - ски туризъм и бокс. Никога не съм постигал нищо голямо в спорта, но за собствено удоволствие и здраве беше достатъчно.
Бързо ли свикнахте към условията за спорт там? Какво ви направи най-голямо впечатление?
Не ми беше лесно да се адаптирам към условията за спорт в Малта. Още с първите тренировки във фитнеса или в боксовата зала разбрах, че нивото на треньорите и инструкторите беше много ниско и това ме отказа. Да не говорим, че нямаше голям избор на спортове.
В страната понятието професионален спорт почти не съществува. Дори футболистите от националния отбор по футбол имат друга професия и се събират само когато има мач.
Трябваше да намеря нещо ново и подходящо за условията тук и това беше водолазният спорт.
Спортува ли активно местното население? Какви условия има?
Да, спортува в някаква форма. Тук има условия за спортуване на открито почти 300 дни годишно. Много хора просто правят дълги разходки покрай морето, тичат или карат колело.
Държавата инвестира в спорта и има преференции за спортни клубове и съоръжения. В последните години се появиха няколко фитнеса на открито и много алеи за ходене и тичане. Има много зали фитнес и класове по аеробика, спининг, зумба и други.
Отделя се много внимание на детския спорт и резултатите започват да се появяват. Като пример мога да посоча маратона на Малта, в който има 3 дисциплини – класически маратон, полумаратон и 21 км ходене. Ходенето събира над 1500 човека всяка година. Мнозина от участниците се амбицират и на следващата година тичат полумаратона.
Обръща ли се внимание на здравословното хранене от страна на жителите? А на държавата?
Малтийците са една от най-затлъстелите нации в Европа. Има високо ниво на детска затлъстялост. Една от причините е, че нацията се е отдалечила от естествената си хранителна пирамида, която включва много зеленчуци, картофи, хляб, морска храна, зехтин и по-рядко паста и червено месо.
Сега основното им ядене е паста със сос, пица, месо, хляб и по-рядко риба и зеленчуци. Голяма вреда нанася и достъпната Take away храна и полуфабрикатите.
Държавата се опитва да популяризира здравословното хранене като превантивна мярка срещу високата заболеваемост. Постоянно се организират събития за измерване на теглото, кръвното и кръвната захар и се дава информация за правилното хранене.
Да направим месечен план - колко струва и какво време отнема да спортуваме активно и да се храним добре в (дадената страна)?
В Малта има различни варианти за това колко може да ти струва да живееш здравословно. Ако избереш варианта да спортуваш на открито, няма да ти струва много, защото качествената храна не е много скъпа и е достъпна.
Ако избереш варианта да спортуваш в зала, цените започват от 40 евро на месец и стигат до 100 евро на месец в зависимост от това какви са ти предпочитанията.
Цените на хранителните добавки са съпоставими с България, но няма голямо разнообразие. За времето – за съжаление все по-малко време остава за спорт...
Като цяло концепцията за здравословен начин на живот тепърва навлиза тук. Все още няма много алтернативи на класическата фитнес зала. Има само две зали, в които тренират кросфит, например.
Ако човек иска да прави нещо подобно, трябва да чете или гледа видео в интернет и после да пробва сам. Хубавото е, че нещата се променят и все повече хора спортуват и опитват да живеят здравословно.
Аз правя обучение по стрес мениджмънт, където активният живот и здравословното хранене са застъпени доста и ме радва, че хората приемат това сериозно.
По какъв начин се запознахте с нашето издание и как ви се струва в сравнение с локалните сайтове там, където живеете сега?
За сайта ви знам от много време и го следя когато мога. Благодарение на него си правя лесни програми за обща физическа подготовка. Харесва ми как с времето се развива професионално и си личи, че има ясна цел и стратегия.
В Малта няма подобни издания или поне толкова добре развити. Има основно лични блогове на инструктори, но те не са толкова богати.
Ако и вие желаете да споделите с нас своите впечатления и опит в едно кратко интервю, вижте как може да стане това. Пишете ни, като поясните за кой град и страна желаете да разкажете.