Защо ни се доспива след хранене?
Няколко думи за постпрандиалната сънливост
Няколко думи за постпрандиалната сънливост
От 06.11.2013, чете се за 3 мин.
Вероятно на всеки един от нас се е случвало да му се доспи или просто да изпита чувство на отпадналост след хранене, особено след по-обилно похапване. При здрави хора до това състояние, наречено постпрандиална хипотония (postprandial hypotension, PPH), се достига след множество естествени процеси в нашето тяло, докато при предразположени индивиди то може да е резултат от тяхното заболяване.
Тук ще проследим поредицата от физиологични и биохимични реакции, които настъпват в нашия организъм след нахранване и водят до сънливост. Също ще се спрем на някои хипотези, които биха могли да обяснят защо ни наляга дрямка след обяд (а и не само).
Старата популярна теория за настъпването на PPH гласи, че то се дължи на стремежа на тялото да преразпредели част от кръвния поток от мозъка към коремната кухина, както и трудностите за регулиране на системното кръвообращение, които възникват впоследствие. С течение на времето изникват все повече нови факти, които биха могли да оспорят тази теза като единствена първопричина за този тип хипотония.
Отговор от страна на парасимпатиковата нервна система
От тази статия вече сте запознати как нервните импулси се предават по пътищата на рефлексната верига. По подобен начин стимулите, които възникват от преминаването на храната в стомаха се предават от аферентните влакна на вагусовия нерв към мозъка. Оттам информацията се пренася по други канали отново към стомаха.
При следващите етапи на храносмилането (движението на храната в червата) също се изпращат сигнали по тези нервни пътища. Парасимпатиковата нервна система се активира (тя регулира функциите на тялото в покой – стимулира храносмилателната система, задейства редица метаболитни процеси и подпомага отпускането му). Това от своя страна води до промяна в сърдечната честота, отделяне на ацетилхолин и азотен оксид и последващо разширяване на периферните съдове.
Скорост на изпразване на стомашното съдържимо
Установено е, че силата на хипотоничната реакция към прием на въглехидрати се свързва с времето, за което храната се спуска от стомаха в тънкото черво. Колкото по-малка е тази скорост, толкова по-слабо изразени са съответните прояви.
Още зависимости:
PPH носи риск за възрастните хора (над 80 г.), тъй като организмът при тях е с влошени регулационни механизми и нарушени сърдечни и метаболитни функции. За здрави и млади хора PPH не представлява опасност.
Като превантивни мерки специалистите препоръчват да се намалява вземането на храни, богати на въглехидрати наведнъж, и разделното им приемане. С други думи – по-често хранене на по-малки дози. Препоръчително е храната да се разнообразява и захарта и алкохолът да се избягват или намалят. Също е добре хипертониците да избягват да взимат антихипертензивни лекарства преди хранене. Разходката след хранене в някои случаи би могла да бъде от полза.
В медицинската практика се използват психоактивни медикаменти, както и α и β-агонисти.
По-нови изследвания показват благоприятно влияние на гуар върху такива състояния. С нейна помощ се забавя изпразването на стомаха и се намалява спадът на кръвното налягане.
В заключение, ако страдате от някое от заболяванията по-горе, за които доспиването след похапване е съвсем очаквано:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече