Навици: ключът към успеха и постигането на целите ти
Чете се за 3 мин.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Важността на навиците за постигането на целите ти
Говорейки за нашия уелнес абонамент, неколкократно споменаваме думичката “навици”. Споменаваме я редовно и в работата с нашите клиенти.
Все още обаче, много хора не си дават сметка за това колко важни са навиците ни и как те могат както да ни помогнат да изградим и поддържаме своята най-добра версия, така и да направят постигането на целите ни истинско мъчение.
Всички знаем, че дадени храни не са особено полезни за нас, а за други знаем, че са. Дори и абсолютно нищо да не знае за храненето, едва ли има човек, който трезво да твърди и вярва, че шоколадът е по-добър избор от салатата.
Повечето хора знаят, че да прекарват повечето си време седнали пред телевизора с чипс в ръка, не е особено добра идея. Повечето знаят, че е по-добре да се движат повече. Може да не се замислят за това, но ако ги попиташ, ще потвърдят.
И въпреки това, мнозина от нас продължаваме да правим нещата, които вътрешно в себе си много добре знаем, че не са окей. Съответно да не правим онези, които ще ни помогнат да сме в по-добра форма и да се чувстваме по-добре.
Защо? Заради навиците ни.
Промяната на навиците не е лесен процес
Навиците представляват поведение, действия, които повтаряме толкова често, че се случват сякаш от самосебе си. Не изискват усилие и често не се замисляме, когато ги вършим. Станали са интегрална част от нас и нашето ежедневие.
Прибирате се от работа и първото нещо, което правите, е да си отворите студена бира? Това е навик.
Всяка вечер, когато гледате поредния епизод на любимия си сериал, обожавате да си направите пуканки и вече ако нямате пуканки под ръка сякаш нещо не е както трябва? И това е навик.
След всяко хранене, не може да минете без да хапнете нещо сладичко за десерт? Да, и това е навик.
И макар да сме свикнали да делим навиците на “добри” и “лоши”, James Clear споделя в книгата си Atomic Habits, че според него навиците не се делят на добри или лоши, а на ефективни и неефективни в решаването на даден проблем. На такива, които подкрепят идентичността и целите, към които се стремим, не само краткосрочно, но и дългосрочно и на такива, които не го правят.
И според нас това е по-добър начин да гледаме на навиците ни. Вместо да си казваме “Имам еди-какъв си лош/добър навик”, по-добре е “Този мой навик пречи/подкрепя целите, ценностите и идентичността, към които се стремя”. Може да звучат като едно и също нещо, но смятам, че на подсъзнателно ниво вторият вариант ни влияе по-добре и ще сме по-мотивирани да започнем промяна.
При всички случаи, както и да ги наричаме, ако животът ни е пълен с навици, които ни пречат да постигнем целите си, трябва да ги променим.
Промяната на навиците обаче не е лесен процес. Мнозина може би сте осъзнали това. Когато вече сме изградили определени навици, несъзнателно ги изпълняваме ден след ден и не си правим труда за промяна. Свикнали сме с тях. Тялото ни обича да му е удобно и лесно, да си стои в зоната на комфорт.
Особено ако и ежедневието ни е с много високи нива на стрес, тогава човешката природа ни кара да се държим още по-здраво за така удобните и познатите ни навици.
Не е толкова просто като да си кажеш “От утре няма да правя повече това!” или “От утре започвам да правя това!”. Факт, при някои хора работи, но единият въпрос е каква част от общото са тези хора, а другият въпрос е, дори и да работи - за колко дълго?
Нашата роля в процеса на промяна на навици
В нашия екип сме се заели с тази нелека задача, да помагаме на хората да променят старите си навици и да изграждат нови, за да успяват да постигат целите си.
Фокусираме се върху няколко основни неща:
- помагаме им да се отърсят от някои предразсъдъци, които ги спъват и дърпат назад;
- обогатяваме знанията им и им даваме съвети как да прилагат тези знания в ежедневието си;
- следим как се справят и сме до тях, когато имат нужда от помощ;
Тези 3 основни точки, заедно с някои други по-дребни, помагат на хората да се движат напред, при минимално съпротивление и препядствия.
Опитът ни показва, че това са едни от най-големите спънки през хората, за да променят храненето, движението и ежедневието си към по-добро:
- вярата в грешна информация ги дърпа назад и спъва;
- липсата на знания и увереност в това, което правят, често ги кара да не предприемат действия;
- липса на подкрепа и някой, с който да извървят този път заедно, ги кара лесно да губят мотивация и желание;
Останалото е въпрос на практика и повторение, защото навици се променят и изграждат така - с практика и повторение. Не е достатъчно да направиш нещо само веднъж или два пъти. Колкото повече го правиш, толкова повече затвърждаваш това действие и то се превръща в навик.
Следващият път, когато започнете дадена “магическа диета” или хранителен режим, или каквото и да било друго, което обещава бързи резултати при минимални усилия, задайте си следните въпроси:
- Какви знания придобивам?
- Какви умения развивам?
- Какви навици изграждам?
И може би най-важният въпрос: устойчиви ли са тези навици дългосрочно? Тоест, ще можете ли да правите това до края на живота си, а не само в следващите 6-12 месеца.