Как да вмъкнем грижата за себе си в натовареното си ежедневие


Чете се за 5 мин.
Казват, че всички имаме едни и същи 24 часа и е въпрос на приоритети как ще ги използваме.
Същевременно живеем във време, в което сякаш е невъзможно да съберем всичко, което искаме в тези 24 часа. Или дори в тези 168 часа. Понякога и всичките 8760 часа не са достатъчни.
Съдейки по някои от хората, с които работим в нашата уелнес услуга, това може да е голям препъникамък в начинанието и желанието да се погрижат за себе си като се научат да се хранят по-добре, да се движат повече, да почиват повече, да изглеждат по-добре и прочие.
Някои казват:
“Получава се ситуация или-или. След като приключа работа, имам няколко свободни часа, през които трябва да избирам. Или да се видя с приятели, или да отделя внимание на семейството, или да спортувам, или да пазарувам и готвя…”
И сме имали не един случай, в който клиент се отказва от съвместната ни работа, защото преценява, че просто му е невъзможно да отдели още няколко допълнителни часа от седмичния си график, през които да се погрижи за себе си. Преценява, че други неща са по-важни.
И наистина, не може да се отрече, че има етапи от живота, често кризисни, при които просто няма как. Трябва да пренебрегнеш себе си и да вложиш цялата си енергия и време в нещо друго.
Ако ситуацията е такава - окей, приемаме го с надеждата, че е нещо временно и ще отмине. Когато се освободи ресурс, ще подновим работа.
Преди обаче с лека ръка да заявите “Просто няма как!”, помислете хубаво дали наистина, ама наистина няма как.
Това е и целта на този материал. Не да ви каже “Стига сте се лигавили. Не е толкова трудно.”, а по-скоро да ви стимулира да отделите малко повече време, за да помислите.
Проблеми и ангажименти ще има винаги
Много по-вероятно е да имате предостатъчно ангажименти и грижи на главата и през по-голямата част от оставащото ви време на този свят, отколкото да се случи така, че след някой друг месец да си прекарвате дните на някой шезлонг с коктейл в ръка.
Ако искате да сте здрави и във форма, трябва да намерите някакъв вариант, макар и компромисен, за да вмъкнете грижата за себе си в натовареното ежедневие.
Ние смятаме, че много по-често отколкото си мислите, има как, дори и нещата да не се случват перфектно и като по учебник.
Мнозина, дали поради специфика на характера им, дали поради друго, са свикнали да гледат на нещата бинарно. Като на черно и бяло. Като на или-или. Или го правиш както трябва, на 100%, или въобще не го правиш.
Обаче, по отношението на здравето, на по-доброто хранене, на повечето движение, на по-добрия сън и прочие, не е нужно винаги да си на 100%, за да извличаш немалки ползи.
И 50% е много по-добре от 0%. И 20% е по-добре от 0%.
Всеки един процент допринася.
Дори и само 1 от 3 хранения за деня да е добро, пак е нещо. Дори и да имаме “само” 2 тренировки и то вкъщи със собствено тегло, пак е по-добре от нищо.
Къде е логиката в разсъждението “Ако не мога да съм в перфектно здраве и физическа форма, по-добре да съм болен и да се чувствам ужасно.”?
Това е мислене тип или-или.
Здравето ни обаче не работи на принципа или-или. Здравето ни е спектър. Не сме просто зле или добре. Можем да сме малко по-добре, можем да сме малко по-зле, може и да сме много по-добре или зле.
Има как да се грижим и за себе си, наред с всички останали ангажименти в ежедневието ни, но да, това изисква сериозно планиране и организация.
Едва ли ще успеете да наредите всичко в рамките на един-два часа. Вероятно и цял ден няма да ви стигне. Може и няколко дни да отнеме.
И е много вероятно, когато наредите всичко, в практиката да се окаже, че на места не сте преценили нещата правилно и ще трябва да редактирате нещо.
Как да го направим?
Започнете с това да направите един изключително детайлен списък с всички ангажименти, които имате. Всичко!
Наредете ги в някое календарно приложение като Google Calendar например и включете седмичен изглед. След това помислете какво и как може да промените, за да вмъкнете поне мъничко време за грижа за себе си.
Може да премахвате, добавяте, съкращавате и обединявате ангажименти. Може и да подобрявате ефективността на изпълнението на дадени дейности.
“Трикът” тук е следният. Ако сте супер натоварени, не се стремете да натикате всичко в един ден или една седмица.
Например, ако за вас е важно да отделяте както 2 часа седмично за спорт, така и 1 час седмично за социални контакти с приятели, но няма как да го правите в една седмица, може тази седмица да имате 2 часа спорт и 0 часа социални контакти, а другата седмица да имате 1 час спорт и 1 час за социални контакти.
Да, правилно забелязвате, че и в двете седмици се лишавате от по нещо, но помнете, да си на 50% е по-добре отколкото на 0%.
По този начин не отделяте 100% от желаното време и усилие, но поне не пренебрегвате напълно нещо, което цените и е важно за вас.
Търсете начини да комбинирате някои неща.
Например, ако имате за цел да се разхождате допълнително 30 минути на ден, помислете дали можете да слизате 2 спирки преди работното си място и вървите повече до работа. Подобно и като се прибирате.
Вярно, тези допълнителни 30 минути пак трябва да ги заделите, но много често такъв тип нареждане на деня ни позволява да сме по-ефективни и продуктивни.
Ако не достига време за готвене или пазаруване, помислете дали имате възможност да поръчвате готова храна или да пазарувате хранителни стоки онлайн.
Не може да спортувате във фитнес зала, защото трябва да гледате детето си? Помислете дали може да правите някоя тренировка и вкъщи. Тъкмо ще давате директен пример и на детето. ?
Помислете дали някой роднина може да ви замести за час-два, за да отидете до залата. Или периодично да наемате детегледачка.
Това са просто примери, които може да не са релевантни точно за вас, но идеята е, че ако отделим нужното време, можем да измислим много неща, с които да си спечелим допълнително време. И малко е достатъчно.
Нещо важно, което заслужава отделен материал, но ще споменем накратко и тук.
Помнете, че всичко, което ценим в живота си и искаме да правим сега и занапред, разчита преди всичко на това да бъдем здрави, физически и психически.
Работа, грижа за семейството, пътуване, срещи с приятели… всичко изисква някаква база здраве и физическа форма.
Дори и сега да имаме някаква база и да крепим положението, ако оставяме тази база лека полека да (продължава да) се изплъзва, сами може да се досетите до какъв момент ще стигнем рано или късно.
С достатъчно воля и дисциплина можем да правим много дори и да сме болни, да сме зле и да се чувстваме ужасно, но изникват въпроси като:
- “За колко дълго ще можем да го правим?” и
- “В такъв случай, даваме ли най-доброто, което бихме могли и искали иначе?”
Затова и нашият съвет е, колкото и да ви е натоварено ежедневието, опитайте да дадете висок приоритет и на грижата за себе си. Дори и да не е на 100%. Всеки процент допринася много повече, отколкото предполагате.
Това правим и с нашите клиенти. Заедно намираме златната среда при текущите условия и обстоятелства, в които се намират, за да може да правят нещо за себе си и това да се случва по устойчив начин.