Гребането с Т-щанга е многоставно дърпащо упражнение, което има основен силов и комплексен мускулоизграждащ характер върху гръбната мускулатура. Подходящо е за средно напреднали и напреднали трениращи. Изпълнява се с едностранно натоварен олимпийски лост или със специално пригоден за целта фиксиран лост на стенд.
Противопоказания
Гребането с Т-щанга не се препоръчва на трениращи с контузии или изкривявания в гръбначния стълб. Хората с контузии в раменете, раменния пояс или таза следва да изпълняват движението с повишено внимание и под ръководството на треньор. При наличие на болка по време на технично правилно изпълнение, най-добре се ориентирайте към друга техника за гръбната мускулатура.
Участващи мускули
Динамисти
Широки гръбни мускули (Latissimus dorsi), при варианти с раменен хват.
Няма доминиращи динамисти при варианти с широк надхват и тесен успореден хват.
Синергисти
Широки гръбни мускули (Latissimus dorsi)
Трапецовидни мускули, среден и долен сектор (Trapezius, lower and middle)
Ромбоиди (Rhomboids)
Малки гръбни мускули (Teres major)
Задни раменни глави (Deltoid, Posterior)
Инфраспинатуси (Infraspinatus)
Брахиалиси (Brachialis anticus)
Брахиорадиалиси (Brachioradialis)
Големи гръдни мускули, големи глави (Pectoralis major, Sternal)
Дълги гръбначни мускули (Erector spinae), синергисти са при варианта с динамично изпълнение в кръста.
Глутеуси (Gluteus maximus), синергисти са при варианта с динамично изпълнение в кръста.
Задни бедрени мускули (Semitendinosus, Semimembranosus, Biceps femoris), синергисти са при варианта с динамично изпълнение в кръста.
Статисти и динамични стабилизатори
Бицепси (Biceps brachii), динамични стабилизатори
Трицепси, дълги глави (Triceps brachii, long head), динамични стабилизатори
Дълги гръбначни мускули (Erector spinae), стабилизатори са при статично изпълнение в кръста.
Задни бедрени мускули (Semitendinosus, Semimembranosus, Biceps femoris), стабилизатори са при статично изпълнение в кръста.
Глутеуси (Gluteus maximus), стабилизатори са при статично изпълнение в кръста
Гребане със статичен гръбнак – при този вариант дългите гръбначни мускули, задните бедрени мускули и седалището не участват като генератори на стартова сила. Вариантът е подходящ за средно напреднали и напреднали трениращи.
Гребане с динамичен гръбнак, т.е. движене в кръста и таза – това е силова техника, която подпомага стартирането на движението, като включва дългите гръбначни мускули, задните бедрени мускули и седалището като генератори на стартова сила. Техниката носи рискове и изисква сериозен контрол върху мускулатурата корем-гръб и линията на гръбнака, затова трябва да се използва от напреднали трениращи.
Според използвания уред
Едностранно натоварена щанга – най-популярният вариант. Сглобява се лесно и навсякъде. Просто натоварете олимпийски лост само в единия му край, а другия застопорете в ъгъла на стаята и затиснете с 25-50 килограмов диск.
Т- гребна машина, за гребане от наведен стоеж – това е силова машина, която предлага работа с различни хватове, а лостът е застопорен в единия край. Този уред дава възможност за работа с повече килограми и за конкретни мускулни акценти в рамките на комплексното движение.
Според вида и ширината на хвата
Широк надхват (прониран) – хват, акцентиращ върху малките гръбни мускули, средния дял на трапецовидните мускули, инфраспинатусите и гръдните мускули. Синергичната роля на бицепсите и задните раменни глави е силно ограничена в сравнение с другите хватове. Движението е късо, но в силово отношение хватът отстъпва на по-тесните хватове. Ролята на широките гръбни мускули е ограничена в сравнение с останалите варианти. Използайте за силов акцент в горния външен сектор на гърба в края на гребането.
Раменен надхват (прониран) - силово акцентиращ хват, който натоварва сериозно следните изявени синергисти: задни раменни глави, външни бицепсови глави, брахиорадиалиси, среден сектор на трапецовидните мускули и ромбоидите. Важно е да се запомни, че горният дял на трапецовидните мускули не бива да се активира, т.е. раменете не се повдигат към ушите. Широките гръбни мускули отново са най-силен синергист или водещ динамист.
Тесен успореден хват – това е най-популярният и един от най-силовите хватове за гребане с Т-щанга. Ползващите го държат лоста директно или с удължаваща "V" тип ръкохватка, в която се захваща лоста. На практика тесният успореден хват е единственият възможен за изпълнение хват с обикновен олимпийски лост, без да бъдат използвани специални приставки. При успоредното захващане се наблюдава по-къса амплитуда в сравнение с раменния хват, а флексорите в лактите (бицепси, брахиалиси) са основни синергисти на широкия гръбен мускул, който тук е водещ динамист. Акцентът върху долният сектор на трапецовидните мускули е най-голям в сравнение с останалите хватове.
Раменен подхват (супиниран) – силов и най-дълъг, раменният подхват включва следните водещи синергисти: бицепси (дълги глави), задни раменни глави, нисък сектор на трапецовидните мускули, ромбоиди. Водещ хват, който допуска използване на динамично изпълнение. За препоръчване е да се изпълнява на специализирана Т-гребна машина.
Статично гребане с Т-лост при тесен успореден хват
Подготовка
Приклекнете и изберете своя хват. Разкрачете крака поне до ширината на раменете.
Преди да отлепите лоста от пода, изнесете центъра на тежестта си назад, стегнете корема и изправете гръбнака.
Изправете се бавно. Изпозлвайте мускулите на бедрата и седалището, за да отлепите лоста от пода. Нека центъра на тежестта да е в задната част на стъпалата към петите.
Наведете се бавно със стегнат корем, така че гръбнакът ви да остане изправен. Свийте леко крака и застанете с 30 до 45 градуса ъгъл на гръбнака спрямо пода.
Изпълнение
Точно преди да започнете да придърпате тежестта, стегнете корем.
Издърпайте първо плешки и рамене назад и чак след това лактите си.
Когато лактите ви сключат прав ъгъл (при изтеглени назад рамене), задръжте за секунда.
Спуснете контролирано, без се навеждате.
Продължете с ново повторение до края на серията си.
Коментари и препоръки
Винаги загрявайте добре преди упражнението. Никога не започвайте с големи тежести. Дори да сте загрели, направете първата си серия с по-малко утежнение, за да се застраховате от контузия.
Гледайте напред и се старайте да не движите глава по време на изпълнението.
При тесен успореден хват, не отваряйте лакти по време на издърпването, старайте се лактите да се движат до тялото.
Не въртете рамене и не повдигайте рамене към ушите си, докато повдигате тежестта.
Бодибилдинг
Гребането с Т-щанга е класическо упражнение за изграждане на маса, позволяващо акценти, ако бъде изпълнявано на машина. Мястото му е в началото или средата на тренировки за сила и маса, или в средата на тренировки за силова издръжливост когато дадени синергисти в движението са целево предизтощени.
Използвайте техниката на статично изпълнение. В програми за маса преценете внимателно избора си на хват, като се съобразите с водещите синергисти и следващата им роля, в конкретната сплит тренировка от програмата ви.
Силови тренировки
Гребането с Т-щанга е едно от най-добрите упражнения за изграждане на комплексна сила в гръбната мускулатура. Като базово дърпащо упражнение, гребането с Т-лост ви предлага статично или динамично изпълнение.
В дни за сила използвайте динамичния вариант, а в дни за контрол и обеми, статично изпълнение. За комплексно развитие редувайте раменните хватове с тесен успореден хват.
Фитнес и кондиция
Гребането с Т-щанга може да бъде основното дърпащо упражнения в програмата ви за гръбната мускулатура. Можете да го изпълните като първо или второ упражнение след загрявката си. Тежките серии изпълнявайте с динамично, а при по-леките и обемни серии разчитайте на контрол. Не правете компромиси с техниката, особено по отношение на позицията на гръбначния стълб или в реда на издърпване.