Повдигането на раменете с лост е базово дърпащо и същевременно изолиращо упражнение. Използва се за играждане на маса, сила и форма в горния дял на трапецовидните мускули. Движението е подходящо за изпълнение от напреднали и средно напреднали фитнес и бодибилдиннг любители.
Противопоказания
Не изпълнявайте движението, ако имате:
травми в раменните стави или раменния пояс
травми в гръбнака или нарушени извивки
травми в лакътните стави
травми в китките
травми в тазобедрените стави
травми в коленете
травми в глезените
В случай че решите да го включите в програмата си въпреки контузиите си, следете за поява на болка и не изпълнявайте движението в къси тежки серии. Спирайте при технически, а не при физически отказ.
Ролята на всички тези стабилизиращи мускули е да смекчат натоварването върху ставните повърхности при тежки серии.
Според използвания уред
С щанга (Barbell Shrugs) - позволява добър контрол върху тежестта. Използва се прав лост, хванат в надхват.
На смит машина - позволява отличен контрол, смекчава необходимостта да се пази равновесие с тежко натоварен лост.
Според ширината на хвата
С раменен хват - класически хват, позволва по-дълбока амплитуда.
С широк хват - една длан по-широк, този хват позволява скъсяване на работната амплитуда като приближава стартовата точка до пиковата точка.
Трапецовидното повдигане с лост се изпълнява едновременно билатерално (с двете ръце едновременно) във всичките си варианти.
Подготовка
Нагласете стойките на стенда/смит машината така, че да позволявате взимане с приклек при опънати ръце.
Подберете хват.
Изпълнете една серия с 50% от работната тежест, за да намерите точната амплитуда, фиксирайки къде е пиковата флексия при движението.
Използвайте затегачи при тежките серии, а при опити на високо спортно ниво и колан.
Изпълнение
Стягате коремната мускулатура, приклякате (1/4 клек), вземaте тежестта и се изправяте с крака и гръб.
В горна точка стабилизирате тялото, стягайки всички поддържащи мускули.
Повдигате рамене вертикално нагоре и задържате в пикова точка, без да люлеете тялото и да движите ръце в лакътните стави.
Спускате плавно до начална точка.
Повтаряте.
Препоръки и забележки
Темпото на изпълнение е ритмично и позволява контрол във всяка точка от движението. Смените в посоките горе/долу се правят с пазуа и никога рязко. В противен случай травмата ще дойде без да я каните.
Изпълнявайте упражнението прецизно, без люлеене на тялото и без изгърбване.
Дръжте врата си в естествена позиция, гърба изправен, а корема стегнат през цялото време. В случай че се затруднявате и се люлеете - намалете тежестта.
Не въртете раменете, а само ги повдигайте и спускайте. Въртенето НЕ носи ползи за трапецовидните мускули, затова пък износва ставите.
Никога не започвайте упражнението, без да сте загрели добре.
В случай че искате разтягане в долна точка (бодибилдинг подход), то правете го в отделни серии с ниска работна тежест.
Дръжте колене съвсем леко свити, така че да снемете директното натоварване върху им.
При спускане не натискайте ръцете си нагоре, просто отпускайте мускулите, повдигащи тежестта - гравитацията ще свърши останалото.
Не вдигайте над точката на пиково натоварване, няма полза - след нея мускулатурата губи ефективност и търси нови подпомагащи мускули, т.е. техниката си отива.
Дишане ориентирано към безопасност
Вдишването започва със закъснение, малко след задействането на горният дял на трапецовидните мускули, т.е. след началото на повдигането.
Издишването започва още преди трапецовидните мускули, да започнат отпускане, т.е. преди началото на спускането.
При този тип изпълнение съкращението на Levator scapulae е винаги една крачка зад горният дял на трапецовидните мускули и не поема критични натоварвания.
При класически фитнес и бодибилдинг сплитове трапеците обикновено се тренират в обща тренировка с гръбна или с раменна мускулатура. В този случай мястото на движението е в края на тренировката. При целева изолация на целите трапецовидни мускули (бодибилдинг), движението отново е последно, след упражненията за долния и средния сектор на мускулите. Отново - упражнението не се препоръчва на начинаещи фитнес и бодибилдинг любители.
При силово-кондиционните и силовите програми трапецовидното повдигане на рамене се използва рядко и най-вече за подсилване и подобряване на дадени елементи от по-сложни силови движения, като обръщане с щанга, високо повдигане, вертикално изхвърляне на пудовка и др. Причината за това е, че повдигането на рамене с лост следва принципа на изолацията, т.е. в конфликт е с принципа на комплексността.