Ротацията в торса с лост при наклон напред е сложно упражнение, при което трябва да се подхожда преди всичко с внимание върху техниката на изпълнение. Смисълът в употребата му е да подпомага разгряването на гръбните мускули преди тренировки за гръб. Освен това упражнението служи за ориентир при кинезиологични тестове, провеждани с цел изясняване на мускули, а също и като ключова техника при тренировки, целящи подобряване на устойчивостта и контрола върху мускулите на гърба (кръста) и коремния пояс.
Ротацията в торса с лост при наклон напред се изпълнява с много малка тежест, в бавно темпо и цели преди всичко да подобри функциите на мускулите, разположени в основата на гръбначния стълб. Това не е техника, която ще ви донесе маса в гърба.
Противопоказания
Не изпълнявайте упражнението, ако имате дискова херния, преди да сте се консултирали с ортопед. Техниката не се препоръчва за начинаещи фитнес любители, които имат слаб мускулен контрол. При възможност изпълнявайте движението срещу огледало при асистенция от опитен партньор. В случай, че усетите болка в кръста/гърба при ротацията, консултирайте се с кинезитерапевт/кинезиолог/ортопед. Всякакви резки движения по време на ротацията са неуместни и опасни.
Трапецовидни мускули, Среден сектор (Trapezius, Middle ). Противопоставя се на разтваряне на плешките под тежестта на лоста.
Ромбоидни мускули (Rhomboids) подпомагат трапецовидните в стабилността на раменния пояс.
Глутеуси (Gluteus maximus)
Задни бедрени мускули (Semitendinosus, Semimembranosus, Biceps femoris), включват се най-вече при техника с прави крака.
Стабилизатори на таза и гръбнака (Multifidus). Мултифидус е най-силният мускул в гърба, а може би и в човешкото тяло. Той се задейства при наклон напред от стоеж при изправен гръбнак. Липсата на упражнения, натоварващи кръста в подобна позиция, отслабва функциите на мултифидусите, което е предпоставка за поява на дискова херния.
Според позицията на бедрата
С прави крака натоварва в по-голяма степен задните бедрени мускули и седалището.
Със свити крака. Подходящ е при работа с по-голяма тежест или при хора с липса на гъвкавост в задните бедрени мускули. Препоръчва се на трениращите с по-слаб баланс.
Според захвата на лоста
С прави ръце по протежение на лоста (ръцете са "увити" около лоста, който бива придържан от лакти и китки). Позволява по-добър контрол.
С надхват. Този захват не е удобен на хора с ниска мобилност в раменния пояс. Повечето бодибилдинг любители спадат в тази категория, затова е по-добре да опитат захват с прави ръце.
Подготовка
Наведете се напред, изпънете гръбначния стълб и разперете ръце встрани.
Направете десет завъртания вляво/вдясно, за да установите дължината на движението.
Изправете се и пристъпете към реалната серия.
Изпълнение
Приклекнете и вземете лоста от стенда.
Стегнете мускулите на гърба и корема и бавно се наведете напред.
Задръжте гръбнака прав, малко над мястото, при което усещате, че започвате да се изгърбвате.
Бавно изпълнете къса ротация вдясно и задръжте за секунда.
Върнете в неутрална позиция и повторете вляво.
Повтаряйте до завършване на серията.
Препоръки
Дъгата, която описват раменете ви при изпълнение с лост, трябва да е малко по-къса от тази при изпълнение със собствено тегло.
Не слагайте тежест, която би ви попречила да направите поне 10 усуквания във всяка страна.
Използвайте ротация в торса с лост при наклон напред в силови кръгови програми или при сплит програми за гърба в самото начало на тренировката или непосредствено преди изпълнение на мъртва тяга, навеждане с щанга, гребане с щанга или хиперекстензии. Комбинирайте с упражнения за коремния пояс и таза, за да подобрите стабилността на торса си в специализирани тренировки няколко пъти месечно.