Трицепсовата лицева опора е класическо многоставно упражнение, акцентиращо върху триглавите мишнични мускули под няколко различни ъгъла. Изпълнена със собствено тегло, техниката подпомага развиването на базова сила в трицепсите, с увеличаване на бройките говорим за придобиване на силова издръжливост, а след добавяне на дискове върху гърба на трениращия - за страхотна техника за сила и маса. Основна причина трицепсовата опора да е слабо популярна сред кварталните фитнес зали, е неспособността на мнозинството сред трениращите фитнес и бодибилдинг любители да поддържат правилна стойка по време на изпълнението. Последното се дължи на едностранчиво развита и/или слаба коремна мускулатура и неправилна извивка в гръбнака.
Динамисти:
Участват само при изокинетично (динамично) изпълнение, при изотонично се явяват статисти.
Трицепси (Triceps Brachii)
Синергисти:
Предни раменни глави; (Deltoid, Anterior)
Големи гръдни мускули (Pectoralis Major, Sternal & Clavicular)
Прираменна позиция със събрани до торса лакти - дланите са вертикално под раменете или малко по-навътре от тях. Основна масираща техника, акцентира въру дългите глави.
Триъгълник със събрани до торса лакти - дланите са събрани и поставени така, че между двата палеца и двата показалеца да се оформи триъгълник.
Прираменна с отворени лакти - при малко по-тясна позиция на дланите от тази при класическа лицева опора. Това позициониране предразполага за силови, масиращи и експлозивни серии, за сметка на строгия акцент.
Длан върху длан с отворени лакти - нестандартна техника, с половин амплитуда, за външните и долните глави на трицепсите. Силно натоварва китки и рамене.
Според позицията на краката
С изправени крака, опрени в пръстите при раменен разкрач - основен вариант.
Със свити в коленете крака и колянна опора - по-ниско интензивен вариант, подходящ за разгрявка, за начинаещи и за нежния пол.
Смесени, спускане с прави крака и избутване с опора в коленете - умерено интензивен вариант за начинаещи като преход към техника само с прави крака.
Според използваните аксесоари
С длани, разположени на стойки - удобен вариант за китките, който при някои модели позволява ротация по време на спускане/изправяне.
С длани върху дъмбели, хексограми - лесна алтернатива на стойките.
С длани върху медицинска топка - значително увеличена интензивност поради необходимостта от напреднал баланс.
С дискове върху гърба - класически вариант за увеличаване на интензивността на повторенията и работния обем в серия.
С опора върху пудовки - нестандартен ретро вариант, който силно натоварва предмишниците.
С ластици - вариант с променлива интензивност от ниска към близка до максималната. Позволява експлозивни изпълнения.
Подготовка
Застанете в позиция на централна опора (преден планк) с длани, вертикално разположени под раменете ви.
За допълнителна стабилност, разположете крака на ширината на раменете.
Стегнете всички мускули по торса, така че да поддържат гръбнака изправен докато се спускате. Започнете движението надолу.
Изпълнение
Докато спускате, дръжте лактите си близо до тялото (или долепени), а раменете неподвижни.
Спрете спускането когато лактите ви се издигнат малко над гърба.
Задръжте и започнете издигане, като се стремите да не измествате рамене по посока към ушите, нито да раздалечавате плешките или да извивате гърба си в дъга.
Препоръка
Фиксирайте гръбнака така, че да е плосък през цялата амплитуда на движението. За целта мислено контролирайте флексията в корема, ниския сектор на трапеца и ромбоидите. Иначе казано, стремете се да държите седалището си в една равнина с раменния пояс и да ги движите едновременно нагоре-надолу, без да се получава дъга в гръбнака нито нагоре нито надолу.
Трицепс опорите могат да се използват като пълноправна алтернатива на избутването на щанга с тесен хват в програми за сила, мускулна маса и силова издръжливост. Единственото им предимство, а и техен недостатък е по-високият разход на енергия за единица извършена работа. Това се дължи на пасивното участие на десетина стабилизиращи тялото мускулни групи. Ако сравняваме двете движения, трицепс опорите имат значително по-трудна за усвояване техника, което ги прави непопулярни, макар да не отстъпват по нищо на техниките с железа.