Упражнението не се препоръчва при контузии в раменни стави или раменен пояс, включително и в раменния маншон, китки или лакти. Ако имате подобни проблеми, консултирайте изпълнението на въпросното упражнение със съответния специалист.
Участващи мускули
Динамисти:
Големи гръдни мускули, големи глави (Pectoralis major, Sternal) - при варианта с неутрален хват (длан-длан);
Големи гръдни мускули, малки глави (Pectoralis major, Clavicular) - при варианта с двустранно прониран хват (палец-палец).
Статисти и динамични стабилизатори:
Предни раменни глави (Deltoid, Anterior);
Бицепси (Biceps brachii);
Брахиалиси (Brachialis);
Триглави мишнични мускули (Triceps brachii);
Предмишнични свивачи (Wrist flexors);
Ромбоиди (Rhomboids) - стабилизатори на раменния пояс;
Трапецовидни - среден и долен дял (Trapezius middle & lower) - стабилизатори на раменния пояс.
Според положението на китките (дланите) в долна и горна част на движението
Неутрално (длан-длан) през цялото движение - основна позиция, с акцент на големите глави на гръдните мускули;
Двустранно пронирано (палец-палец) през цялото движение - с акцент върху малките гръдни мускули и малките глави на големите гръдни мускули (горен сектор гърди);
Двустранно супинирано (кутре-кутре) в долната част на движението и неутрално (длан-длан) в горната - намалява натоварването на раменния маншон - използва се при трениращи с травмирани рамене.
Според използвания уред
С дъмбели - основен и най-често срещан вариант. При достъп до хексагонални (шестоъгълни) дъмбели не се колебайте да ги използвате за него.
С гири - по-рядко срещан вариант поради неоправданата липса на гири в повечето съвременни фитнес зали;
Без допълнителен уред (длан в длан) - също работещ вариант на упражнението;a
С неконвенционални уреди (топка, диск...) - използвайте каквото имате под ръка, важното е да спазвате техниката на изпълнение.
Преси с притискане с дъмбели и неутрален хват
Подготовка и изпълнение
Вземете дъмбелите в ръце, легнете и наместете позицията на тялото си.
Свийте лактите и допрете дъмбелите един в друг, без да пречупвате китките.
Бавно започнете да изнасяте притиснатите един в друг дъмбели нагоре до почти пълно разгъване в лактите.
Върнете обратно в изходно положение и повторете необходимия брой пъти.
Коментари и препоръки
Обърнете внимание на притискането на дъмбелите - това е ключът към правилното изпълнение и дори самото наименование на упражнението идва от притискането. Затова стискайте с максимални усилия всеки един сантиметър от движението и нагоре, и надолу;
Раменете следва да са неподвижни и далече от ушите, за да не включвате малки гръдни мускули и горните дялове на трапците.
Тренировки за фитнес и кондиция
Можете да използвате упражнението в програмите си на мястото за изолиращо упражнение за гръдните мускули, за активацията им или като едно от упражненията за предизтощение.
Силови и силово-кондиционни тренировки
Ако трицепсът и предното ви рамо доминират - това е един от начините да активирате гръдните мускули преди тежките серии на лежанката.
Фитнес-културизъм
Пресите с притискане са типично бодибилдинг упражнение, с което всеки може да замени класическите флайс, пек-дек и кросоувър в края на програмата си за гърди, както и при използването на специализирани култиристични методи като тези за пред- и следизтощение. Намира място и в програмите за специализация на гърди, а освен това може да се пуска и периодично на мястото на друго изолиращо упражнение за разчупване на застоя.
Кросфит
В кросфит са против изолиращите упражнения и надали ще забележите посетител на строго профилирана кросфит зала да изпълнява преси с притискане.
Уличен фитнес
Някои любители на уличния фитнес носят на площадката чифт дъмбели. При наличието им не се колебайте да включите упражнението към традиционните лостаджийски кофи и лицеви. Нещо повече - не е задължително да го изпълнявате с гири или дъмбели, дори баскетболната топка на играещите на кошовете до лостовете любители би ви свършила работа.