Антропометрични измервания
Измерваме ли правилно прогреса на нашето тяло?
Измерваме ли правилно прогреса на нашето тяло?
От 31.07.2017, чете се за 6 мин.
Един от начините, по които можете да следите вашия прогрес, е воденето на дневник, в който да вписвате вашите ръст, тегло, обиколки на мускулите, силови постижения. Всички тези данни са антропометрични. Сравняването им във времето ще ви даде повод за анализи с приятни или не съвсем приятни изводи. Най-важното при измерванията обаче е да ги правим точно всеки път! Как се прави това?
Има различни начини, чрез които човек може да следи прогреса си по пътя на по-добрата си версия.
Препоръчително е да не се използва само един способ, както например много хора гледат единствено числото на кантара, а комбинация от няколко.
Това дава по-реалистична представа за случващото се и спрямо резултатите, могат да се направят по-точни изводи, както и план за бъдещи действия.
Затова не гледайте само стрелката на кантара, само огледалото или само фотографиите – комбинирайте методите и добавете антропометричните измервания към тях.
Именно върху тях ще се спрем в настоящата статия – ще разгледаме основните показатели, както и ще дадем инструкции за правилното им измерване.
Добра идея, ако човек иска по-сериозно да следи промените в тялото си, да си направи дневник, където да вписва измерванията, теглото и снимки, направени при максимално идентични условия.
Думата произлиза от гръцките думи „anthropos” (човек) и „metron” (мярка) и се отнася до измерванията на човешкия индивид.
За баща на антропометрията се смята Алфонс Бертилон (Alphonse Bertillon, 1853-1914), поради неговия голям принос в областта.
Антропометричните мерки се делят на два вида:
Антропометрията има различни приложения – тя е ранен инструмент в палеоантропологията, използван за изследване на различията в човешките черти.
Днес играе роля в дизайна (индустриален и моден), архитектура и друг сфери, където размерите на населението оказват роля върху създаването на по-добър продукт.
От здравна гледна точка, измерванията могат да тълкуват промени в начина на живот и хранене, да се следи за затлъстяване или пък недохранване.
Мери се сутрин след ставане – както с ръстомер, така и с предварително разграфена стена. В домашни условия може да ползвате метър.
Обикновено ръстът, измерен сутрин, е по-голям от този, който измерен следобяд или вечер, като е нормално да има разлика от около сантиметър (или дори повече) между двете замервания.
Мери се както с ръстомер, така и с предварително разграфена стена. Нормално е да има разлика около сантиметър (или дори повече) при измерване сутрин или вечер.
Дава информация за дължината на туловището.
Мери се от стоеж, ръцете са леко отворени встрани. Сантиметърът минава през зърната (при мъжете) и под тях (при жените).
Мери се в три състояния - в състояние на покой, при максимално вдишване и при максимално издишване.
Мери се от стоеж, при ръце отпуснати покрай тялото. Метърът да е успореден на пода и да минава през най-широката част на раменете.
Отзад метърът минава през седмия шиен прешлен, а отпред - под адамовата ябълка. Мери се в стегнато и отпуснато положение.
Мери се при максимална контракция (ръката е максимално сгъната в лакътната става, ъгълът между ръката и тялото е 90 градуса) на най-широкото място.
При отпуснато положение ръцете са отведени встрани до тялото и са разгънати в лакътните стави. Отново се мери на най-голямото място.
Измерва се в спокойно и в контрахирано положение. И в двата случая на най-широкото място.
Мери се в свободно положение. Метърът минава през мястото, където се сгъва китката.
От стоеж, ръцете са отведени встрани. Мускулите са в покой. Мери се на най-тясното място. Мери се при дихателна пауза (без вдишване или издишване).
Измерва се от стоеж, ръцете са леко отведени встрани. Метърът минава на нивото на пъпа. Мери се при дихателна пауза в отпуснато полижение.
От стоеж, краката са разтворени на нивото на раменете. Метърът минава непосредствено под седалищната гънка. Мери се в стегнато и отпуснато положение.
Мери се на най-широкото място. В отпуснато и в контрахирано положение.
Мери се от стоеж, ръцете са леко отведени встрани. Мери се на най-голямото място. Метърът е хоризонтално разположен спрямо пода. Мери се в спокойно и стегнато положение.
От стоеж краката са разтворени на нивото на раменете. Мери се на най-тънкото място.
Има различни методи за измерване на подкожните мазнини, като е редно да се отбележи, че няма най-точен такъв.
Добре е да се прилага комплексен метод или ако целите проследяване на собствения прогрес, да го правите при индентични условия всеки път.
Повече може да научите от статията за калиперометрията.
От стоеж, ръката е в позиция с длан към тялото. Мери се разстоянието от израстъка на лопатката - акромиона до дисталната фаланга на средния пръст на ръката.
От стоеж, ръката е прибрана към тялото с длан към него. Мери се разстоянието от акромиона до проксималната част на лъчевата кост в близост до лакътната става.
От стоеж, ръката е прибрана към тялото с длан към него. Мери се разстоянието от началото на лъчевата кост до шиловидния израстък на лъчевата кост.
Разстоянието между шиловидния израстък на лъчевата кост до дисталната фаланга на средния пръст.
От стоеж - разстоянието от предно горно хълбочно бодило до дисталния край на бедрената кост.
От стоеж - разстоянието от капачката до латералния малеол.
Разстоянието от дисталната фаланга на първия пръст (палеца) до най-изпъкналата част на костта на петата.
Това е вече остарял метод, който е развит през 1871 г от Pierre Paul Broca с цел да се установи идеалното тегло.
Основният му минус е, че разчита само на една метрика – ръст в сантиметри и не взема под внимание телесната композиция и съотношението между активно тегло и мазнини. Поради това не препоръчваме да се използва.
Все пак да разгледаме как се стига до този индекс.
Формула за изчисляване на нормално тегло = ръст (см) – 100
За изчисляване на идеалното тегло, формулата има е следната:
Така например, ако мъж е висок 185 см, то нормалното тегло = 185 – 100 = 85 кг, а идеалното ще е = (185 – 100) – [(185 – 100) x 10%] = 85 – (85х10%) = 76.5 кг.
Той не е толкова популярен индекс. Показва пропорционалноста на развитие на тялото. Изразява в проценти отношението на долните крайници към трупа:
(ръст прав - ръст седнал)/ръст седнал
Измерва се размахът на ръцете - разстоянието от дисталните фаланги на средните пръсти на двете ръце.
Формули за определяне на идеалните пропорции спрямо данните на Стив Рийвс и Арнолд Шварценегер (валидна за професионални културисти,споделяме от любопитна гледна точка):
Правило за определяне пропорционалноста на главата: Главата трябва да се нанася осем пъти върху ръста. Ако се нанася по-малко от осем пъти - то тя е непропорционално голяма спрямо него. Ако се нанася повече от осем пъти - то тя е непропорционално малка спрямо него.
От чисто практична гледна точка, най-често използваните измервания за следене на прогреса са: гръден кош, шия, мишница, предмишница, бедра, прасец, талия, ханш раменен пояс.
За да се ориентирате дали вървите в желаната посока, е достатъчно да добавите тези данни към теглото, идентични снимки (максимално еднакви условия – светлина, положение на тялото, време от деня) и по възможност измерване на процент телесни мазнини.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече