Калиперометрия или електронно измерване на мазнини?
Разберете кой е по-добрият метод да следите обиколките си
Разберете кой е по-добрият метод да следите обиколките си
От 23.07.2008, чете се за 2 мин.
Кога за последно си измерихте мазнините? Следите ли ги редовно? Важна причина да го правите е недостатъчната информация, която Ви поднася кантарът относно движението на мускулната Ви маса и на процента на подкожната Ви мастна тъкан. Без значение, дали тренирате според огледалото или тежестите и функционалността си, Вие трябва да знаете каква е моментната Ви телесна композиция. Само така може да оцените ефекта от диетата и тренировките си в следващия месец.
Така се нарича процедурата по измерване на мазнини с уреда калипер. Калиперът, бил той механичен или електричен, представлява щипка, с която чрез контролиран натиск можем да захващаме кожните гънки, които искаме да измерим. Защипаната кожна гънка включва всички пластове на кожата и подкожния слой мазнини. Броят и местоположението на кожните гънки се определя от пола и възрастта на човека. Измерващият просто следва даден стандарт за замерване и сравнява резултатите със статистически доказали се таблици.
За електронно замерване се използват специални електронни датчици за тъканен анализ. Те пропускат ток през кожата на измервания и отчитат времето за затваряне на верига, както и съпротивлението на тока. Машината автоматично сравнява данните по даден стандарт/критерии и калкулира моментния състав на всички мазнините в кг, мазнините като процент от теглото, а при някои по-напреднали модели показва и костната маса, както и масата без мазнини (fat free mass или lean mass).
Най-точният вариант е комплексният. Що се касае до калиперометрията, добре е тя да бъде проведена по широко тестван стандарт с възможно по-голям брой кожни гънки. Ако в стандарта влиза формула за отчитане на соматотипа (типа телесно тяло) по дължини и обиколки, толкова по-добре. Електронното измерване може да се направи успоредно с калиперометрия и да се съпоставят двата резултата. Да се изведе средно аритметичен процент мазнини не е лош вариант, стига и двете измервания да са проведени акуратно. Важно е да се помни, че калиперометрията е по-точен стандарт, когато искаме да следим развитието на подкожните мазнини в точно определени зони. Електронното измерване пък показва в резултата си всички телесни мазнини, включително мазнините разположени около органите.
Калиперометрията е сложна и много прецизна процедура. Добре е да се провежда с почти маниакална стриктност. Всяка гънка трябва да се мери по два пъти и в случай на разлика се мери отново за трети път. Ако гънката се премести линейно или латерално заради недоглеждане, резултатът от замерването й може да ви подведе при окончателното сумиране. Въпреки всичко, за да сбъркате сериозно, трябва да сте допуснали едно-две много грешни замервания или поредица от малки незабележими грешчици около всяка кожна гънка. Винаги, когато е възможно, предпочитайте замервания с електронен пред механичен калипер. Мерете се при един и същи специалист, който е наясно с човешката анатомия, има сръчни ръце и набито око.
По-лесно и по-бързо, електронното измерване е по-популярно от калиперометрията, но далеч не е толкова точно в масово извършвания вариант. Причина за грешки е променливата влажност на кожата. Влагата, както знаем, се отразява на електропроводимостта и така влияе върху резултатите от съпротивлението. Другата възможна причина е мазната кожа по длани и стъпала, която действа като изолатор. За да не допускате грешки поради нарушено съпротивление, спазвайте следната процедура по измерването:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече