Мотивирани във времето
Как да намерим вътрешна мотивация, която да бъде дълготрайна
Как да намерим вътрешна мотивация, която да бъде дълготрайна
От 14.06.2017, чете се за 4 мин.
Ако някога сте чувствали, че губите мотивация или сте се допитвали до околните за идеи как да бъдете мотивирани, то тази статия е точно за вас. Особено пък ако сюжетът „започвам тренировки и хранителен режим – постигам целта си – губя мотивацията си – спирам да спортувам – губя целта си“ ви е нещо до болка познато.
Мотивацията е причина / причини за конкретни действия, необходими за постигането на определени цели.
Тя може да се определи като движеща сила за индивида, като крайната цел е субективна, а като цяло мотивацията е временно и динамично състояние.
Мотивацията дава стимул на човека да продължава да прави нещата, които ще го отведат по-близо до желания резултат.
За целта на тази статия е важно да споменем, че мотивацията може да бъде вътрешна и външна.
Ако сте от тези, които често губят мотивация, то вероятно разчитате на външната такава – спортувате, за да впечтлите някого от срещуположния пол или пък приятели и колеги. Този тип външни фактори са непостоянни и не можете да ги контролирате, затова и подобна мотивация не трае дълго.
От друга страна обаче, ако имате вътрешната потребност да създавате своето по-добро аз, ще имате контрол върху нещата, които правите и на теория тази мотивация ще е дългосрочна и стабилна.
Нещо интересно, което вероятно сте чували и преди – ако целта ви е по-добър външен вид, то ще го постигнете по-лесно и по-бързо, ако игнорирате тази цел и вместо това се съсредоточите в някаква вътрешна движеща сила, вътрешна мотивация да ставате по-добри.
Ако изпитвате затруднения в това да следвате тренировъчна програма и не можете да превърнете движението в част от своя живот, то решението може да е именно намирането на вътрешната мотивация, която ще доведе до постигането на външната такава.
Изберете тази физическа активност, от която изпитвате удоволствие, а не наказание и все пак проучете дали поставената ви цел отговаря на избраните тренировки.
Създайте си собствен начин на хранене, основан върху някои „правила“, но изцяло отговарящ на индивидуалния ви вкус и желания. Защо да се измъчвате с готова диета с храни, които едва преглъщате?
Да, всички искат да изглеждат добре, но реално погледнато основната причина за това желание при повечето хора е да се харесат в очите на другите.
Не превръщайте външния си вид в основния ви мотивиращ двигател, а се концентрирайте в подобряване на физически качества чрез тренировките и в изграждането на по-пълноценни хранителни навици. Това е нещо, което може да контролирате и подобрявайки тези направления, подобренията във външния вид няма да закъснеят.
Често се случва някои хора да не дават достатъчно време на дадена програма или хранителен режим – започват и на втория ден решават, че не е за тях или че няма ефект.
Причината за това вероятно се крие във факта, че се налага човек да прави нещо ново, да изгражда нови навици и да прави неща, в които в началото не е добър. Опитайте се да се придържате към новото поне 3-4 седмици, преди да го отпишете.
Пример: започвате да клякате със собствено тегло и да заучавате движение, което по принцип е естествено за човека. Но ви е трудно, особено ако последно време движението ви е сведено до минимум и прекарвате доста часове в седящо положение. „Та аз не мога да клякам със собствено тегло, как ще сложа лост на гърба си? Не, по-добре да спра, няма смисъл“.
Смисъл има – продължете и уменията ви ще се подобряват с времето. Ще стигнете до момент, в който дори изпитвате удоволствие – от това, че сте станали по-добри, че сте преодоляли предизвикателство.
Нека бъдем честни – резултатите идват от постоянството. Няма как да очаквате чудеса, ако спортувате веднъж на 2 седмици. Вероятно в началото ще е трудно, но изграждането на стабилни навици е фундаментално за постигането на целите.
Сигурно сте чували съветът „постави си някаква цел и започни да я следващ“. Всъщност обаче е по-важно КАК точно ще поставиш целта си и по какъв начин ще я представиш на съзнанието си.
Ако си поставите целите правилно, ще знаете какво точно е нужно, за да изградите навици и умения, които ще ви доведат до желанията.
Много хора си казват „искам плосък корем“, „искам да сваля 20 кг“, но да искаш нещата не е достатъчно, защото има много странични фактори, които човек не може да контролира.
Затова е добре вместо да си поставяте крайната цел като цел, да научите какви навици са необходими за постигането й, и съответно – те да станат нещо, което да практикувате всеки ден.
Например „искам да сваля 20 кг“ да бъде заменено със създаването на трайни навици, като:
и т.н.
Не знам дали ще се съгласите с мен, но ще споделя нещо, което наблюдавам често. В началото много хора са мотивирани и си казват „спирам да ям торти“, „спирам да се тъпча с хляб“. Първоначално всичко върви по план, но само защото човек си е втълпил, че нещото е „забранено“, то това нещо все по-силно изниква в съзнанието му.
Затова е добре, когато кажете „не“ на нещо, да си дадете ясно обяснение защо искате да го спрете и какво можете да правите вместо него – да се концентрирате върху ДА, вместо върху НЕ.
Например: „спирам да се тъпча, когато съм нервна“ да се замени с „когато съм нервна и стресирана, ще се отдам на любими хобита, които ме карат да се успокоя, така няма да мисля само за храна и няма да преяждам, от което винаги се чувствам зле в последствие.“
Така че следващия път, когато искате да зачеркнете някой лош навик, седнете и срещу него запишете добър такъв, с когото да го замените.
Отбележете си и позитивите от тази промяна, както и по какъв начин тя ще ви помогне да поддържате мотивацията си и да вървите по пътя към постигането на целите си.
Ако често губите мотивация, приложете горните съвети в практиката. И имайте предвид, че (почти) винаги помага да намерите съмишленици в начинанието си.
В нашия форум те не липсват. Направете си дневник, който ще ви помага да останете фокусирани.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече