Натурални сокове
Видове, начин на приготовление, "за" или "против"
Видове, начин на приготовление, "за" или "против"
От 14.03.2011, чете се за 7 мин.
За натурални сокове в най-чистия им вид се смятат тези течности, които се съдържат в тъканите на плодовете и зеленчуците. По естествен път в домашни условия те може да се приготвят чрез изстискване на пресни плодове и зеленчуци посредством електрическа сокоизтисквачка или саморъчно. Това са така известните на всички нас фрешове. Освен това за натурални сокове се считат още онези, които откриваме в търговската мрежа. Нектарът и концентратът също могат да минат в тази категория.
Натуралните сокове понякога се препоръчват пред обикновения прием на пресни плодове и зеленчуци, особено през лятото, поради по-бързата им асимилация от организма. Още в древността е било известно, че плодовите и зеленчуковите сокове са много полезни за здравето, и че те са незаменим източник на витамини и други важни за човешкия организъм вещества.
Натуралният сок по правило е източник на глюкоза, фруктоза и минерали. В неоцветените сокове има пектин, който намалява нивото на холестерола в кръвта и нормализира дейността на стомашно-чревния тракт. Ето кои са най-популярните сред хората и с какво са полезни те:
Портокалов сок
Богат е на витамин С, различни минерали и антиоксиданти. Според някои изследвания неговата всекидневна употреба намалява вероятността от рак на стомаха, устата и гърлото с до 50%. Дерматолози препоръчват дори да намазваме с него кожата си при пребиваване на силно слънце, тъй като това способства за намаляването на вредното въздействие на слънчевите лъчи.
Сок от грозде
Помага за възстановяването на изтощената нервна система и е полезен при отпадналост. Той "почиства" бъбреците и черния дроб от токсините и филтрира кръвта, като забележимо намалява съдържанието на холестерол в кръвта.
Сок от моркови
Подобрява зрението, укрепва организма и възстановява силите след болест, след повишени умствени и физически натоварвания. Също така сокът от моркови спомага при лечението на язва на стомаха, при онкологични заболявания, туберкулоза и малокръвие. Подобрява апетита, заздравява зъбите, повишава съпротивляемостта към инфекции.
Сок от вишна
Вишневият сок помага при запек, подобрява обменните процеси, укрепва организма, подобрява апетита и се прилага като средство за отхрачване.
Сок от круши
Сокът от круши притежава противомикробно действие и е полезен при камъни в бъбреците.
Сок от нар
Нарът е богат на аскорбинова киселина. Сокът от него е препоръчителен при изтощаване, малокръвие, атеросклероза, респираторни инфекции, бронхиална астма, ангина и радиационно облъчване. Той помага и при захарен диабет и стомашно-чревни разстройства.
Доматен сок
Подходящ е при разстройства в обмяната на веществата и сърдечно-съдови заболявания. Съдържа много калий, необходим за поддържането на сърдечния мускул.
Сок от диня
Сокът е подходящо средство срещу отоци, свързани с проблеми в сърдечно-съдовата система и бъбреците.
Сок от касис
Препоръчва се при авитаминоза, малокръвие, гастрит с понижена киселинност, остър бронхит, грип и ангина. Той спомага за унищожаване вирусите, повишава имунитета, притежава общоукрепващо действие и е богат на витамин С.
Сок от ананас
Той съдържа уникалното вещество бромелаин, което способства за смилането на белтъците. Притежава и подмладяващ ефект за храносмилателната система. Специалистите препоръчват употребата на ананасов сок и при заболявания на бъбреците и ангина.
Сок от грейпфрут
Той също помага в борбата с наднорменото тегло, като подобрява храносмилането, активизира дейността на черния дроб и възпрепятства образуването на мазнините. При редовната му употреба нивото на холестерол може да намалее до 18%. Има стимулиращ изгарянето на мазнини ефект.
Сок от цвекло
Сокът от цвекло се смята за "сока за жените". Той е полезен също при запек, малокръвие, болести на сърцето и стомашно-чревния тракт, за намаляване на кръвното налягане. Употребата му трябва да започне с приемане на малко количество (по 1 с.л.) или в смес с други сокове, например със сок от моркови, като постепенно се намалява количеството на сока от моркови.
Сок от зеле
Препоръчва се при хемороиди, болести на дихателните пътища, на черния дроб. Този сок облекчава болките в областта на корема и извежда шлаката и холестерола
Сок от тиква
Полезен е при нарушаване на обмяната на веществата, затлъстяване, захарен диабет, камъни в бъбреците и пикочния мехур. Препоръчва се особено на мъже, страдащи от възпаления на простатата.
Ябълков сок
Притежава диуретично действие. Особено полезен е за хората на умствения труд - резултатите от изследвания показват, че веществата, съдържащи се в него, защитават клетките от оксидантен стрес, който води до нарушаване на паметта и намаляване на мисловния капацитет. Сокът се препоръчва и при инфекциозни заболявания, настинка и гнойни рани.
Сок от краставици
Той е най-широко използвания в козметиката сок. Смята се, че намалява слънчевите петна, прави луничките по-незабележими и помага в борбата с мазната кожа, а има и избелващ ефект.
Сок от кайсия
Укрепва сърдечната мускулатура. Неговата редовна употреба предотвратява сърдечната аритмия.
Сок от картофи
Помага при възпалителни процеси, изгаряния, стомашни кръвотечения, кожни заболявания (дерматит, екземи, гъбични поражения) - марлена превръзка се напоява и се поставя върху възпаленото място.
Сок от праскови
Подобрява работата на черния дроб, способства за преработването на мазната храна, повишава съдържанието на хемоглобин в кръвта, съдържа голямо количество бета-каротин (витамин А), калций, витамин В2. Този сок се препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и анемия.
Лимонов сок
Поддържа в норма артериалното налягане и е профилактично средство срещу инфаркт, инсулт и други заболявания на сърцето. Има и силно антисептично, противовъзпалително и имуноукрепващо действие.
Сок от червено френско грозде
Този сок се препоръчва при заболявания на сърдечно-съдовата система, при язва, подагра, кожни заболявания, ревматизъм, настинка.
Много хора смятат сока от магазина за натурален и съответно полезен продукт, който може да се пие в неограничени количества. Но това не винаги е така поради редица причини:
100% натуралните сокове се срещат рядко в магазините и обикновено можете да ги познаете по по-високата цена. Най-разпространеният начин за обработването и производството на сокове е концентрацията. Концентратът от сок у нас почти винаги се доставя от друга страна, на място в него се добавя вода и след това той се пуска в продажба. За съжаление в процеса на концентрация под въздействието на високата температура се разрушава половината витамин С, разсейват се ароматните вещества, а някои аминокиселини и въглехидрати променят своята структура и вече не са полезни за организма.
При възстановяването на сока в него се добавя не само вода, но и захар или нейни заместители, лимонена киселина, натурални ароматизатори, дори консерванти. Нектарът също се получава от възстановени сокове. Той е изкуствена напитка, направена от концентрат, захар и вода. Понякога в нектарите се добавят лимонена или аскорбинова киселина (витамин С), натурални ароматизатори.
Количеството натурален сок в нектарите е 25-50%. Те се делят на няколко вида:
Натуралните сокове в най-чистия им вид са може би най-доброто съчетание за напитка от здравословни и вкусови качества. Веднъж щом си изгради човек навици сам да си ги приготвя вкъщи, те винаги присъстват в ежедневното му меню. Червената лампичка е за тези, които преди всичко си купуват сокове от магазина - винаги трябва да имат едно наум за тях.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече