Атеросклероза
Какво представлява, какви рискове крие и как можем да се предпазим?
Какво представлява, какви рискове крие и как можем да се предпазим?
От 20.04.2010, чете се за 6 мин.
Атеросклерозата представлява дегенеративно заболяване на големите и средно големите артериални съдове, при което се наблюдава огнищно задебеляване на вътрешната страна на кръвоносния съд и натрупване на мазнини, както и разрастване на колагеноподобната съединителна тъкан. Атеросклеротичните плаки съдържат предимно холестерол. Задебеляването на стените на артериите заедно с тези плаки предизвиква стесняване на лумена на артериите и исхемия на съответните органи (нарушава се кръвообращението на засегнатия орган).
Атеросклерозата се локализира най-често в аортата, коронарните артерии, артериите на мозъка, бъбреците и крайниците. Тя се нарежда сред най-често срещаните заболявания на сърдечно-съдовата система и неслучайно може да бъде сравнена с епидемия, обхванала цивилизованите страни през XX и XXI век.
Причините за атеросклерозата не са напълно изяснени, но от значение са т. нар. рискови фактори, които предразполагат към поява на ранна и тежка атеросклероза. Те се разделят на метаболитни (свързани с обмяната на веществата), ендогенни (произтичащи от организма) и екзогенни, наречени още външни фактори.
За основен метаболитен фактор се приема увеличеното количество на липиди в кръвта (хиперлипидемия). Колкото по-високо е съдържанието на холестерол и триглицериди в кръвта, толкова по-често и по-тежко е увреждането на кръвоносния съд. Без съмнение една от главните причини за повишеното количество на липиди в кръвта е увеличената консумация на храни, богати на наситени мазнини и въглехидрати.
Според редица специалисти оптималните стойности на холестерола и триглицеридите в кръвта са:
Наднормените стойности на общия холестерол, LDL и триглицеридите в кръвта, както и ниските стойности на HDL-холестерола повишават риска от атеросклеротични промени в кръвоносните съдове и развитие на сърдечно-съдови заболявания. Колкото повече е т. нар. "добър" холестерол, толкова по-малка е вероятността от развитие на атеросклероза. Сред другите потенциални метаболитни фактори се нареждат: захарен диабет, заболявания на черния дроб и половите жлези, затлъстяване и подагра.
Един от най-важните ендогенни фактори е полът. Установено е, че жените развиват по-късно атеросклероза от мъжете, което се дължи на протективната роля на женските полови хормони - естрогени (преди настъпване на менопаузата - 45-60 години, стойностите на холестерола при жените са по-ниски в сравнение с тези при мъжете на същата възраст. След менопаузата стойностите нарастват).
Друг фактор е възрастта - доказано е, че с напредване на възрастта се увеличават атеросклеротичните промени в кръвоносните съдове. Наследствената предразположеност също е доста силен ендогенен фактор, тъй като хората, чиито родители и близки роднини страдат от склерозиране на артериалните съдове, са изложени на по-голям риск от заболяването.
Най-многобройни и разнообразни са екзогенните фактори, които са свързани с начина на живот. Но най-важното е, че те са предотвратими.
Атеросклерозата е патологично състояние, което се среща обикновено след 50-годишна възраст. Но редица изследвания показват, че тя може да засегне и по-млади хора, защото "основите" й се поставят още в юношеска възраст.
В зависимост от локализацията на атеросклеротичните изменения се различават: атеросклероза на сърцето, главния мозък, гръдната и коремната аорта, долните крайници и бъбреците, с характерни за всяка една от тях симптоми: болка зад гръдната кост, много често провокирана от физическо и емоционално напрежение, задух, сърцебиене, обща слабост, световъртеж, шум в ушите, главоболие, болки в мускулите при ходене, язви по кожата, артериална хипертония, а с напредване на болестта може да се достигне и до бъбречна недостатъчност.
Най-добрият начин за избягване на последиците на атеросклерозата е нейната профилактика. Имайки предвид факта, че България се нарежда сред страните с най-висока смъртност в Европа вследствие на атеросклеротични увреждания на сърдечни и мозъчни съдове, от изключително значение е да се обърне специално внимание на правилния начин на живот, здравословното хранене, повишената двигателна активност и отказ от всякакви вредни навици, най-разпространените от които са тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол.
Особено тревожен е фактът, че мъжете в нашата страна имат най-високо нарастване на сърдечно-съдовата смъртност в световен мащаб. Освен това голяма част от хората получават инфаркт или инсулт в състояние на "пълно здраве", което незабавно налага да се обърне сериозно внимание на тези проблеми. Двигателният режим с оптимална физическа активност, съобразена с функционалното състояние на сърдечно-съдовата система, както и отстраняването на нервно-психичните напрежения имат първостепенно значение за профилактиката на атеросклероза.
Друг първостепенен фактор е консумирането на храни, които значително намаляват потенциалния риск от склерозиране на кръвоносните съдове. Ето примерен списък:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече