Джинджифил (Ginger)
По-добре в добавка, отколкото в гозба!
По-добре в добавка, отколкото в гозба!
От 01.06.2015, чете се за 4 мин.
За повечето хора, особено тези с познания в кулинарните изкуства, джинджифилът е просто ароматна подправка. Ако сте сред тях, то добре е да знаете, че съдържащите се в джинджифила фитохимикали го правят антиоксидант номер 1 в света на растенията.
Джинджифил е популярното име на многогодишното растение Zingiber officinale. Смята се, че родината му е древен Китай. В ежедневието ни джинджифилът присъства преди всичко на масата - като подправка, използвана в различни ястия. Изследвания, проведени в последните години, му отреждат съвсем ново място в живота ни - като добавка, грижеща се за здравето не по-лошо от екзотично звучащите гинко билоба и котешки нокът.
Джиндифилът съдържа 14 основни биоактивни компонента, като основните му свойства се дължат на феноли, известни с името джинджероли. Коренът съдържа още кверцетин, кампферол, рутин, нарингин, катехини и малки количества куркумин. Общото съдържание на флавоноиди на грам сухо тегло превъзхожда това на чесън, лук, черен чай и папая.
Джинджифилът съдържа около 3% есенциални масла, които придават екзотичния му аромат. Ароматните му масла съдържат различни фитохимикали. В най-голям процент е съдържанието на зингибирин, а в по-малки концентрации се съдържат бисаболин и фарнезин. Медицината познава различни ползи от ползването на джинджифилови екстракти:
Гастроентерологични:
Сърдечно-съдови:
Опорно-двигателна система:
Нервна система:
Имунна система:
Хормонален баланс:
Възможни са появи на алергични реакции. Рядко са отчитани промени на настроението при хора, приемали екстракт от билката.
Корените от джинджифил са обявени за безопасна храна от "Админстрацията по храните и напитки", грижеща се за стандартизиране и одобряване на хранителни продукти в САЩ.
В случай обаче, че решите да приемате екстракт от джинджифил, консултирайте се преди това с личния си лекар.
Това важи в най-голяма степен за бременни и кърмещи жени, както и за малки деца. Не е желателно без консултация джинджифил да приемат и хора с камъни в жлъчката, сърдечно-съдови проблеми, мозъчни тумори или други заболявания на мозъчните тъкани.
За подобряване на храносмилането, джинджифилът се комбинира успешно с храносмилателни ензими, мента, салвия и семена от копър. За мощен противовъзпалителен ефект се препоръчва съчетаването на джинджифил с глюкозамин, босвелия, куркумин и метилсулфонилметан.
Джинджифил не бива да се приема в съчетание с медикаменти, които имат сходен ефект, каквито са варварин и аспирин.
Препоръчваната доза за общ здравословен ефект варира между 500 до 1000 мг екстракт дневно. Стандартизираният екстракт от джинджифил е с 5% концентрация на ароматни масла.
Противовъзпалителният ефект на джинджифила се проявява при дози от 2000 мг екстракт дневно, в продължени на минимум 28 дни.
По-високи дози, от поне 10 грама на ден могат да окажат положително влияние върху нивата на тестостерон и регулирането на естрогена.
Най-често екстракти от джинджифил се продават в самостоятелна форма или като част от формула на комплексни антиоксиданти. Понякога се влага в ензимни формули, подобряващи храносмилането, а също така може да го откриете в противовъзпалителни или ставоподдържащи комплекси.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече