Превенция на подаграта
Как да се предпазим от болестта на кралете
Как да се предпазим от болестта на кралете
От 09.09.2009, чете се за 5 мин.
В миналото подаграта е била "приоритет" единствено на представителите на високите социални слоеве и неслучайно е наричана болестта на богатите и болестта на кралете. Днес обаче честотата й непрекъснато се увеличава и тя засяга огромен брой хора по целия свят. В настоящата статия ще бъдат разгледани основните причини за развитието на подагра, както и промените, които можем да направим в хранителните си навици, за да се предпазим от нея.
Подаграта е заболяване, характеризирано от високи нива на пикочна киселина в кръвообращението (хиперурикемия), които причиняват натрупването на уратни кристали в ставния хрущял, сухожилията и околоставните тъкани. Отлагането на тези кристали най-често е съпроводено от краткотрайни остри пристъпи на артрит, които лесно отшумяват. С напредване на заболяването обаче в ставите се натрупват значителни количества уратни кристали, които образуват т.нар. тофи и предизвикват хроничен подагрозен артрит. Дългогодишното поддържане на хиперурикемия може да доведе до увеличаване нивата на пикочната киселина в урината и да предизвика отлагане на бъбречни камъни. Най-често подагра се развива вследствие дълготрайното поддържане на високи серумни нива на пикочна киселина в комбинация с цялостно подкисляване на кръвта. Самостоятелно тези два фактора не могат да предизвикат подагра.
Най-често подаграта е съпроводена от внезапна поява на мъчителна пареща болка, подуване, зачервяване и скованост в засегнатата става. Обикновено първите прояви на болестта са в ставите на палеца на крака, но е възможно засягане и на всяка друга става в тялото. В някои случаи подагрозният простъп е съпроводен с умерено повишаване на телесната температура.
Подаграта може да бъде разделена на два основни вида: първична и вторична. Първичната най-често е породена от фактори, свързани с начина на живот, наследствени дефекти в обмяната на веществата, прием на лекарства. Вторичната подагра възниква като резултат от други заболявания: затлъстяване, захарен диабет, повишено кръвно налягане, метаболитен синдром, бъбречна недостатъчност, левкемия и др. Няколко са основните рискови фактори, които могат да провокират развитието на подагра:
През последните години недвусмислено беше доказана връзката между храните, богати на пурини, повишаването на пикочната киселина и подаграта. Всъщност пикочната киселина е продукт на пуриновия метаболизъм. Пурините са органични съединения, изграждащи базите абенин и гуанин в нуклеиновите киселини и участващи в състава на РНК и ДНК. Всяка клетка има своя ДНК и съответно съдържа определено количество пурини. Клетките, богати на митохондрии обаче, съдържат значително по-големи количества пурини, тъй като митохондриите имат свой собствен генетичен материал.
Червеното месо, дивечът, субпродуктите и морските деликатеси са богати на протеини и същевременно съдържат огромен брой митохондрии. Следователно те доставят в човешкия организъм и голямо количество пурини. Оттук идва и погрешното разбиране, че богатата на белтъчини храна непременно се асоциира с развитието на подагра. Доказателство за неверността на това твърдение са и данните, че млечните продукти и храните с подчертано високо белтъчно съдържание не само не повишават риска за развитие на подагра, а напротив – намаляват го с около 50%. Някои зеленчуци като грах, боб и леща също са богати източници на пурини, но мащабни изследвания показват, че консумацията им не увеличава нивата на пикочна киселина в кръвта.
Ако сме неспособни да променим някои рискови фактори като пол и възраст, то най-значимите от тях като храненето и алкохолната консумация са изцяло в наши ръце.
В случай че първите симптоми на подагра са вече налице, добре е да се придържаме към няколко основни правила:
Хората, целящи понижаване на телесното тегло обаче, не трябва да се подлагат на крайни диети, силно ограничаващи приема на хранителни вещества, както и на гладолечение. Много често именно в подобни случаи се предизвикват подагрозни пристъпи. Затова консултацията с хранителен специалист и изграждането на персонален хранителен режим, съобразен с индивидуалните нужди, са от изключително значение за превенция на подаграта.
В заключение – в наши дни подаграта далеч не е "приоритет" само на кралете и на богатите хора. Напротив – тя се превръща в едно от основните заболявания, водещи до трайна инвалидизация и ранна загуба на трудоспособност. За да се предпази, всеки от нас трябва да осъзнае, че основните рискови фактори, отговорни за нейното развитие, са изцяло в наши ръце.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече