Хемороиди
Едно наистина неприятно преживяване!
Чете се за 2 мин.
Хемороидите представляват варикозно разширение на хемороидалния венозен сплит (т.е., разширени кръвоносни съдове, разположени отвътре или отвън на ануса). Това е заболяване, от което по статистически данни страдат повече от 10% от възрастното население. Симптомите възникват след 20-годишна възраст, обикновено между 40 и 65 год. Силният пол се оказва малко по-често засегнат от дамите, които получават хемороиди най-често след раждане.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
В зависимост от анатомичното положение на хемороидалните възли се различават два вида хемороиди:
- вътрешни, намиращи се над външния анален сфинктер. Представляват възли, покрити с мукоза, синкави на цвят. Тъй като липсват рецептори за болка в тази област, вътрешните хемороиди обикновено не са болезнени, но те могат да кървят, ако се раздразнят. Нелекуваните вътрешни хемороиди могат да доведат до сериозни последствия (напр. прищипване и пролапс).
- външни, разположени под сфинктера. Понякога могат да бъдат болезнени, да се подуват и дразнят.
Вътрешните хемороиди обикновено са покрити с лигавица, а външните - с кожа.
Кои са основните причини за поява на хемороиди?
Причините за поява на хемороиди са разнообразни и не напълно изяснени. Разделят се на две групи: общи и местни. Към първата група принадлежи вродената слабост на венозната стена. Към втората група се отнасят:
- запек - един от най-важните фактори, като усилията при дефекация водят до повишаване на налягането в кръвоносните съдове, което от своя страна затруднява оттичането на кръв и води до разширението им;
- чести прояви на диария;
- бременност - по аналогия, при нарастването на матката и разположения в нея плод, се повишава налягането в коремната кухина;
- заболяване на черния дроб, а също и при наличие на тумори в малкия таз;
- преяждане, прекомерна употреба на пикантни храни и алкохол;
- заседнал начин на живот, като особено чести са проявите на хемороиди при хора със "седящи" професии;
- физически усилия - водят до повишаване на вътрекоремното налягане (вдигане на тежести, тежка физическа работа);
- недостатъчната хидратация, причинена от недостатъчен прием на течности, или поемането на прекомерно количество диуретични течности може да доведе до обостряне на хемороидите.
Можем да обобщим, че заседналият начин на живот, съчетан с генетичната предразположеност, могат да се окажат сериозна предпоставка за получаването на хемороиди.
Симптоми
- лек сърбеж и парене около ануса, след дефекация;
- болка, която е особено характерна за външните хемороиди;
- кървене при дефекация.
Трябва да се има впредвид, че тези кръвоносни съдове (т. нар. кавернозни тела) съдържат артериална кръв, която е светлочервена и постоянната загуба може да доведе до тежка вторична анемия.
Какви усложнения могат да настъпят вследствие на хемороиди?
- възпаление
- фисури
- вторична анемия
- тромбоза
Профилактика на хемороидите
Профилактиката включва прием на по-големи количества течности, консумация на повече баластни вещества, ограничаване на заседналия начин на живот, повече движение (разходки, съчетани с някакъв спорт - гимнастика, плуване, бягане), преодоляване на вредните тоалетни навици (четене на вестник или книга в тоалетната, правилна поза, редуциране на времето за напъване и изхождане, поддържане на по-добра хигиена).
Използвани източници
- puls.bg
- wikipedia.org
- "Учебник по хирургия"- д-р Н. Ангелов, София