Праскови
С дъх на лято!
Чете се за 5 мин.
Вкусен, сочен и ароматен плод, събрал лъчите на лятото, за да се превърне в едно наистина съблазнително удоволствие. Прасковата (Prunus persica) принадлежи към царството на растенията от семейство Розоцветни. Дървото достига височина до 4 м. Известни са около 5 000 сорта праскови в световен мащаб, зреят от юни до октомври, а едни от най-високо ценените и предпочитани плодове са нектарините - без власинки по кожичката, с лесно отделяща се костилка и богато съдържание на витамини, захари и органични киселини.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Дълга и интересна е историята на прасковата. От вярванията на античните лекари, че тя е отровна, до обожествяването й от бога на дълголетието. За първи път Теофаст споменава ароматния плод в своите съчинения, а по-късно римските естественици Плиний и Колумела й отделят по-голямо внимание, твърдейки че тя произхожда от Персия. Така с името Persica или Prunus persica тя е пренесена през вековете. Но едва през миналия век става ясно, че нейната истинска родина е Древен Китай, където тя е считана за райски плод, носещ безсмъртие. Дълъг е и пътят на прасковата към Европа през I век, преминавайки от земите на днешен Иран и Ирак през Мала Азия.
Известни сортове праскови
Съществуват много различни сортове праскови, най-популярни от които са плодовете с жълта вътрешност, но има и с розова, и с бяла. Според ценителите, прасковите с бяла вътрешност са най-вкусни и най-сладки!
- Хрущялки - мъхести плодове и хрупкаво плодово месо, което не се отделя от костилката.
- Родно - българските такива са с превъзходно качество и отличен вкус.
- Мейкрест - узрява през юни, с характерни едри плодове със зеленикава до жълтооранжева окраска, покрита с тъмночервени петна.
- Сентри - едри, леко удължени плодове, с жълта кожица, покрита с червен мъх. Те са с по-слаб аромат, но с добър вкус.
Видове продукти от праскови
- Пресни праскови - при възможност винаги консумирайте пресни плодове.
- Замразени праскови - лесно могат да бъдат приготвени и съхранени във фризер, като преди това са потопени в наситен захарен сироп, но са със значително по-ниско съдържание на витамин С.
- Сушени праскови - успешно могат да се прибавят към мюсли продукти и са предпочитани при приготвянето на ошав.
- Компоти (стерилизирани праскови) - с богато съдържание на захар и приятен вкус, те със сигурност не са добър съюзник на нито една диета.
- Нектари и натурален сок - при възможност консумирайте прясно изцеден сок от праскови, който освен че има прекрасен вкус, е и със запазени полезни вещества.
- Сладка, конфитюри - сладко от праскови с филийка пълнозърнест хляб може да се превърне в добра закуска след тренировка.
Хранителен състав на прасковите
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр.:
Продукт | ккал | белт. /гр | мазн. /гр | смилаеми въгл. /гр | захари/гр | вода | желязо | фибри | вит.С |
Праскова | 39 |
1 | 0 | 10 | 8 | 89 | 1 | 2 | 11 |
Общото количество на захарите, както и това на витамините, се колебае в широки граници в зависимост от климатичните условия на отглеждане и сорта на плодовете. Преобладава захарозата, като по-голямо количество захари се откриват в по-късните сортове праскови, с по-плътно месо. А количеството пектин зависи от степента на зрялост - в зелените праскови пектинът е два пъти по-малко, отколкото в узрелите. Специалисти твърдят, че една праскова на ден може да осигури ¾ от необходимото количество витамин С и само 35 калории. Любопитен е фактът, че дори костилките на този плод са полезни. Ядките на прасковата съдържат горчиво бадемово масло, витамин В17, който е изключително ценен в борбата с рака и голямо количество етерични масла, които намират приложение в хранително-вкусовата промишленост и медицината. Ароматът на прасковата се дължи на сложна смес от мравчена, оцетна, валерианова и каприлова киселина. В малки количества в плодовете се откриват и биотин, фолиева киселина, желязо и мед (само в определени сортове).
Здравословни ползи
Прасковите с червена, оранжева или жълта украса са по-богати на каротин. С богатото си съдържание на минерални соли, органични киселини, целулоза и ароматни вещества, те способстват за отделянето на по-голямо количество стомашен сок, като подобряват процесите на храносмилане. Диетолози препоръчват прасковите да се консумират 30 мин. преди хранене, но за хора, които са се подложили на диета за редуциране на мазнините, са подходящи сортове с по-ниска захарност.
- Пресните праскови са особено подходящи за подобряване на функцията на червата и стимулиране на жлъчката, положително въздействат и върху черния дроб. От друга страна, те са особено полезни при констипация и за стимулиране на апетита.
- Високото съдържание на калий оказва благотворно влияние върху сърдечно-съдовата система, а техният изразен диуретичен ефект прави присъствието им в диети за сърдечно-съдовата система особено желателно.
- Съдържанието на желязо благоприятства лечението на анемия и значително повишава имунните сили на организма.
- Прасковите съдържат вещества, които способстват за задържане на влага в клетките, като по този начин "заглаждат" бръчките, поддържат тена и запазват свежестта на кожата.
Здравословни рискове
Реален здравословен риск съществува за хора са с установена алергия към прасковите. Те не са подходящ плод и за хора, страдащи от захарен диабет, чести диарии и повишена стомашна киселинност. Препоръчително е прасковите да се консумират добре измити и почистени от мъха, който дразни лигавицата на стомаха.
Как да изберем и съхраним прасковите?
Винаги избирайте свежи и ароматни плодове, които при натискане оказват леко съпротивление. Ако сте решили да си изберете по-твърди и неузрели праскови, важно e вдлъбнатата част да бъде по-мека. Най-сочните и месести плодове са тумбестите праскови с вдлъбнатина по средата. Узрелите праскови могат да се съхраняват в хладилник от три до пет дни. Можете да съхранявате плодове и във фризера, но е необходима предварителна подготовка. За дълбоко замразяване се избират праскови с жълт цвят, обелват се, почистват се от костилката и се пускат в кипящ захарен сироп. Могат да се съхраняват и нарязани на парчета и поръсени със захар. Срокът за съхранение във фризера е 7-8 месеца.
Идеи за използване на праскови
- Можете да си приготвите вкусен крем от пюрирани праскови с извара, йогурт, ванилия и желатин.
- За любителите на екзотичната кухня - праскови, съчетани със студено печено пиле или шунка, се превръщат в чудесно предястие.
- Ако искате нещо различно, то прасковите, обелени и задушени в сироп от бяло вино и портокалов сок, с разбит в него мед и запечени на фурна, определено заслужават внимание.
- А ако сте решили да похапнете нещо вкусно и калорично - пригответе си прасковена мелба, изкусително съчетаваща ванилов сладолед, парченца пресни праскови и малинов сироп.
Използвани източници
- puls.bg
- gradinata.bg
- home-bodybuilder.com
- gotvarstvo.georgievi.net