Тестостерон - практичен анализ
Знаете ли коя е най-важната функция на хормона? Всъщност те са толкова много...
Знаете ли коя е най-важната функция на хормона? Всъщност те са толкова много...
От 03.12.2011, чете се за 2 мин.
Често на много фитнес продукти, животински и билкови екстракти се приписва като положителен ефект увеличаването на нивата на хормона тестостерон. Знаем ли какво представлява този хормон и как ни помага в спорта?
Мъжкият хормон тестостерон се синтезира и от двата пола, но въпреки това се различава по своята концентрация и въздействие.
При мъжете той се отделя от тестисите, а при жените от яйчниците и надбъбречните жлези.
Нивата му при мъжете се променят главно с възрастта, като се отбелязва постоянно покачване до 25-годишна възраст и след това постепенно и естествено отделеното количество намалява.
Кората на централния мозък стимулира тестостероновата секреция, когато сме щастливи или възбудени, т.е. когато организмът се нуждае от нея.
Когато обаче сме напрегнати или сърдити, скоростта на производството му бързо намалява.
Регулацията на тестостероновия синтез изглежда приблизително така: хипоталамусът стимулира хипофизата, която от своя страна активира Лайдиговите клетки (около 500 млн.), намиращи се в тестисите.
В момента, в който тестостеронът се отдели от тестисите, той се свързва с транспортната система в кръвта, наречена секс-хормон, свързващ глобулин (белтък), за по-кратко СХСГ.
Тази част от тестостерона (90 процента), свързана със СХСГ, е неактивна.
Но останалите 10 процента свободен тестостерон упражняват биологичния си ефект - те се свързват със съответните рецептори в клетките и активират определени клетъчни реакции в ядрото.
При здрави хора нивата на хормона са следните:
Положителният ефект на хормона върху растежа на мускулите е довел до използването му от много спортисти като допинг.
Това е нелегално и при неправилна и лекомислена употреба може да доведе до тежки последици върху организма.
Пречистването на хормона чрез химикали често води до прекалена концентрация в тези продукти, както и до присъствието на нежелани съставки.
Като негативни последици от прекалено високите нива на хормона се наблюдава риск от образуване на тумори в бъбреците и черния дроб, нарушаване на сърдечния ритъм и други кардиологични проблеми.
Установена е и повишена склонност към образуване на опасни тромби в мозъка.
Високите дози могат да доведат и до заболявания на психиката, които често са дългосрочни и трудно лечими.
При дълготрайно внасяне на големи количества тестостерон се наблюдава и нарушаване на спермогенезата.
При жените като негативен страничен ефект се наблюдава увеличаване на окосмяването, придобиване на мъжки черти на лицето и нередовна менструация, дори липса на овулация.
Ниските нива на хормона също носят негативи като смущения в либидото, ниско самочуствие и често са съпътствани от липса на тонус и чувство за слабост.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече