Интервю с Владимир Вълев (Владимир8507)
"... оставам с впечатление, че е едва ли не е престижно да вредиш на здравето си."
"... оставам с впечатление, че е едва ли не е престижно да вредиш на здравето си."
От 10.06.2008, чете се за 5 мин.
Казвам се Владимир Вълев, от град Варна съм и през Юли навършвам 23 години. Последна година студент в Софийски Университет "Св.Климент Охридски" - специалност Политология.
За първи път влязох във фитнес зала на 13 години, от чисто детско любопитство. Сериозните ми занимания обаче започнаха преди малко повече от година и осем месеца. Допреди това, като ученик, многократно съм правил опити за системно трениране, но без ясна тренировъчна стратегия и с големи прекъсвания. Именно затова определям този период като "ходене на фитнес", а не като трениране и не го включвам към сериозния си тренировъчен стаж.
Всичко се промени през есента на 2006-та, когато реших "да направя нещо за себе си". Макар и с много трудности в началото, този път нещата потръгнаха и оттогава тренирам системно, без големи прекъсвания. В някои моменти фитнесът дори е бил основна част от ежедневието ми. В последно време обаче нямам възможност да мисля за прогрес и в момента тренирам по-скоро за поддържане на постигнатата форма.
Ще бъда честен и ще ви кажа, че никога не съм следвал стриктен хранителен режим, с изчисляване на приетите и изразходваните калории. Спазвам няколко прости правила - не консумирам т.нар. "Fast food" (junk food), пърженото, храните с преобладаващо съдържание на наситени и транс-мазнини, газирани напитки. Старая се да ограничавам до минимум сладкото и тестените изделия. Наблягам на немазното месо (пилешко, телешко), яйчни белтъци, млечни продукти (най-вече извара), риба, а въглехидратите си набавям от храни с нисък до умерен гликемичен индекс.
Изчислявам хранителните стойности на продуктите наум, като се старая да приемам 2 - 2,5гр белтъчини на килограм телесно тегло дневно (В моя случай 160-200гр). Количеството на въглехидратите варира според нуждите, а мазнините честно казано не ги следя, тъй като не употребявам храни богати на "лоши" мазнини.
Привърженик съм на тежките и интензивни тренировки. Обичам да излизам уморен от залата, да знам, че съм дал максимума от себе си. Веднага обаче вмъквам едно уточнение - винаги съобразявам интензивността и обема на тренировката си с възможността си за възстановяване. Тежки тренировки, без възможност за достатъчна почивка и качествено хранене, е сигурен начин за претрениране и дори регрес. Най-често тренирам всяка мускулна група по веднъж седмично, в 4-дневен тренировъчен сплит.
Да употребявам. Към настоящия момент използвам само суроватъчен протеин след тренировка и мултивитамини, но съм приемал и много други суплементи. Активно следя пазара на хранителни добавки и се интересувам живо от най-новите продукти, които предлагат американските производители. В момента се предлагат чудесни формули, които наистина дават реален резултат за прогреса на спортуващите.
За съжаление обаче много от занимаващите се с фитнес наблягат прекалено много на добавките и оставят на заден план по-същественото - здравословното и пълноценно хранене. Винаги съм се чудел на хора, които си набавят по-голямата част от необходимите белтъчини от протеинови пудри за сметка на храната.
В крайна сметка моето мнение е, че добавките са един чудесен и силен инструмент за подпомагане на прогреса, когато бъдат съчетани с качествен хранителен режим и добра тренировъчна програма.
Хора без пороци няма. И аз не правя изключение. Трудно ми е да ограничавам сладкото, защото много обичам. Слава Богу, имам добър метаболизъм и това не ми се отразява чак толкова зле. Иначе не пуша, а алкохол употребявам изключително рядко, при много специални поводи (Нова година, рождени дни на много близки хора...) и то максимум до 50-100мл. концентрат.
Този въпрос всъщност съдържа в себе си два въпроса, всеки от които заслужава да бъде разгледан поотделно.
За съжаление, здравословният начин на живот у нас все още остава непопулярен, а българите традиционно са небрежни към здравето си. Показателен е фактът, за който тръбят родните телевизии в последните дни - а именно, че българските деца са на едно от челните места по затлъстяване в Европа. Много хора оправдават своята липса на воля за спортуване с липсата на време, а храненето все по-често се извършва на крак в близката дюнерджийница.
Тревожна е и тенденцията за намаляване на средната възраст, на която започва тютюнопушенето сред подрастващите, както и прекомерната употреба на алкохол сред младите хора (ученици, студенти). За други използвани вещества изобщо няма смисъл да говорим. Понякога дори оставам с впечатление, че е едва ли не е престижно да вредиш на здравето си - някакъв криворазбран героизъм. Но не всичко е толкова черно, разбира се. Обнадеждаващ е фактът, че все повече хора започват да осъзнават ползите от здравословния начин на живот, макар и този процес да се развива с недостатъчно бързи темпове.
Колкото до фитнес индустрията в България - хубаво е, че този спорт става все по-популярен и то не само сред хората с амбиции в бодибилдинга, а и сред онези, които посещават фитнес центровете за здраве и тонус. Има обаче още много, което да се желае в тази област. Много от начинаещите изпитват притеснение в началото, поради неопитността и незнанието си, и често допускат грешката да тренират по някакви свои методи, като в крайна сметка често си навреждат, вместо да си помогнат. За съжаление, в доста фитнес центрове на клиентите не се предлага възможността за тренировка с инструктор, а там където съществува тази услуга, нерядко е прекалено скъпа за повечето българи. Чести са и случаите, когато инструкторите не са достатъчно квалифицирани, за да дават съвети на клиентите си и по-скоро им вредят, отколкото да им помагат.
Неприятен е и фактът, че някои зали в големите градове спекулират с цените. Каквото и да си говорим, цени от сорта на 10-15 лева за еднократно посещение са меко-казано неадекватни спрямо доходите в България. Стряскащо е също така, че много момчета между 15 и 18 години използват анаболни стероиди, без да са запознати със страничните им ефекти и вредата, която нанасят на организма (особено в тази възраст).
Като положителна тенденция ще изтъкна факта, че в последно време се появиха доста нови вносители на хранителни добавки и това доведе до намаляване на цените им, заради засилената конкуренция. И тук обаче има още доста какво да се желае.
Фитнесът е моето основно хоби.
Бих искал да отговоря по-различно на въпроса за здравословния начин на живот в България.
Още преди да започна да тренирам сериозно, го знаех от мои приятели, които тогава го посещаваха. Когато реших да се занимавам с този спорт системно, започнах да чета първо само сайта, после и форума и доста по-късно започнах да пиша. Допадна ми това, че намерих много полезна информация, написана на достъпен език.
Желая на всички крепко здраве и много успехи в областта на фитнеса!
Основател и идеолог на BB-Team. Имайки предвид, че прави това, откакто е на 13 години, разбираме, че буквално израства в така наречената фитнес индустрия. Занимавал се е с почти всички разновидности на тежестите - фитнес, бодибилдинг, кросфит, функционални и нефункционални тренирания (последното е шега). Активно търси практичното в необятната сфера на здравословното хранене и трениране, като подкрепя наученото и чрез обучения от Precision Nutrition (Канада), NSCA (САЩ), CPPS Academy (САЩ) и други.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече