Типовете кожа според наличието на пигменти (част втора)
Опознайте Вашата кожа и начините, по които да я предпазите
Опознайте Вашата кожа и начините, по които да я предпазите
От 17.08.2008, чете се за 5 мин.
В първата част на материала за типовете кожа Ви запознахме с основите фототипове и видовете слънчеви лъчи. Продължението дава повече информация как точно да разпознаем какъв тип кожа имаме, както и как да бъдем "sunsmart" по време на летните жеги.
За да сигнализира на хората кога да бъдат особено внимателни при престоя си навън, Световната Здравна Организация е въвела понятие за измерване на интензивността на слънцето, т.нар. UV индекс.
UV индексът е мярка за силата / интензивността на слънцето. Колкото по-висока е стойността му, толкова по-опасно е слънцето и за толкова по-кратко време е възможно настъпването на увреждания по кожата. Обикновено индексът се представя като цифра в триъгълна рамка, разположена по метеорологична карта. Силата на UV лъчите навън може да варира в зависимост от:
В ясните летни дни UV индекса може да достигне 7 около обяд. Около Екватора обикновено индексът е по-висок. В периода Октомври-Март UV индекса обикновено е по-нисък от 3, тоест тогава дори хора със светла кожа не се нуждаят от защита от слънцето.
Знаейки своя тип кожа можете да определите степента на индивидуалния си риск от изгаряне на кожата. За да направите това е необходимо да проверите какъв е UV индекса за деня, както и да знаете какъв е вашия фототип. В таблицата по-долу са показани степента на риска от изгаряне на кожата:
Можете да предпазите кожата си от изгаряне на силното слънце като спазвате няколко прости павила. Наслаждавайте се на слънцето по един сигурен и здравословен начин, следвайки преписанието SunSmart:
Хората, подложени в най-голяма степен на риск от рак на кожата обикновено имат:
И още няколко полезни съвети за предпазване от слънчево изгаряне:
Хората, които имат естествено кафяв тен или тъмна кожа, имат повече меланинов пигмент в клетките си. Това помага за защитата срещу UV лъчите. Ако вашата кожа е естествено тъмна или черна, вие сте застрашени в по-малка степен от риска за рак на кожата. Всъщност възможността да придобиете това заболяване е с около 10-20 пъти по-малка от тази на хората със светла кожа.Какво става, когато излагаме кожата си на слънце? Когато излагаме кожата си на слънце, в тялото ни протичат множество процеси, един от които е образуването на витамин D. Образуването на витамина по този начин е основния източник за добиване в човешкия организъм. Колкото по-тъмна е кожата ви, толкова по-дълго време е нужно да престоите на слънце, за да се образува достатъчно витамин D. При съменение за ниски нива на витамин D в организма ви и недостатъчен престой навън се консултирайте с личния си лекар. Освен излагането на слънце има и други начини за повишаване на нивото на витамин D като например приемането на витамина като хранителна добавка. Витамин D може да се набави и чрез храната. Той присъства в храни като яйца, риби с високо съдържание на мазнини, чернодробни рибни мазнини и някои видове подсилени зърнени храни.
Хроничният недостиг на витамин D може да причини омекване на костите. В по-сериозните случаи при децата това води до рахит, а при възрастните до осеомалация.Времето, необходимо за образуването на достатъчно витамин D варира от човек до човек, в зависимост от вида на кожата, времето от деня, в което се излагате на слънце, годишния сезон и от това в коя част на света се намирате. Това време като правило винаги е по-малко от времето, причиняващо почерняване или изгаряне.Не е нужно да прекарвате часове под слънцето, за да усетите ползата от него. Всъщност твърде дългия престой под слънцето не означава, че се произвежда повече витамин D. В момента, в който тялото ви достигне до т.нар. „здравословни” нива на витамин D, процесът автоматично се стопира.
Недостигът на витамин D е често срещан при:
* SunSmart – от англ. sun слънце и smart умен
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече