Внимание: грип!
Как да се преборим с болестта на сезона?
Как да се преборим с болестта на сезона?
От 25.01.2011, чете се за 3 мин.
През 412 г. пр. Хр. в Древна Елада Хипократ съобщава за голяма епидемия, хиляда години по-късно през 19 и най-вече 20 век настъпва истинска пандемия, когато от заболяване, наречено „Испански грип" загиват повече от 40 милиона души в целия свят. Статистики показват, че всяка година в света умират около половин милион души в резултат на усложнения на грип, а за съжаление медицината все още не може да открие подходящо лекарство, което да се пребори с него.
Грипът (инфлуенца) е силно заразно заболяване, което се причинява от вируси, характерно най-вече за есенно-зимния период. Данни сочат, че през зимата до 95% от всички инфекциозни заболявания са от групата на грипа и сезонните инфекции. При грипа се засягат основно дихателните пътища - нос, трахея, бели дробове, поради което той влиза в групата на т. нар. респираторни инфекции (голяма група заболявания, които могат да бъдат причинени от вируси, бактерии или други микроорганизми).
Грипът протича като краткотрайна инфекция на горните дихателни пътища - нос, гърло и по-рядко - трахея и бронхи. Характеризира се с общо неразположение - отпадналост, главоболие, болки в мускулите и ставите, суха и дразнеща кашлица, хрема. При децата тези симптоми често се съпровождат от гадене, повръщане и възпаление на средното ухо, а в някои случаи се наблюдават гърчове. Но понякога могат да настъпят и усложнения, характеризиращи се с развитие на бактериални, вирусно - бактериални и вирусни пневмонии, миокардит, перикардит, миозит.
Но, необходимо ли е да изпадаме в паника всеки път при мисълта, че можем да се заразим с вируса на грипа, вдишвайки го през носа? Отговорът е не, защото човешкият организъм има възможност да се защити - чрез имунната система. През последните 20 години имунологията претърпява бурно развитие, като доказва изключителното значение на имунната система за предпазването на човешкия организъм от бактериални и вирусни заболявания. Оформя се ново направление в борбата със заразните болести - имуностимулацията. А стимулирането на имунитета е най - физиологичният начин за борба със заразните болести, включително и грип и предизвиканите от него усложнения с бактериален произход.
Съществуват два хомеопатични препарата, които взаимно се допълват: Тимулин (Thymuline) и Инфлунцинум (Influenzinum). Първият представлява средство, укрепващо имунната система, като се произвежда от една от основните жлези, осигуряващи естествената защита на организма - тимусът. Този препарат засилва активността на антителата и защитните реакции и има благоприятно профилактични въздействие срещу зимните възпаления. Подходящ е за деца и възрастни, склонни да развиват възпаления на дихателните пътища - бронхити, както и при ангини и отити. Вторият препарат е разработен на базата на класическата алопатична ваксина, която се актуализира всяка година в зависимост от щама на грипния вирус. Действа при бактериални усложнения, причинени от стрептококи или пневмококи, облекчава признаците, характерни за възпалението.
Витамин С участва в много имунни механизми и действа особено добре срещу вирусните инфекции. Най-богати на витамин С са: киви, касис, броколи, зелено зеле, лимон.
Маслото от мащерка с линалол е много леко средство със силно профилактично въздействие. Действа противовъзпалително, успокоява кашлицата, засилва имунната система и укрепва организма. Може да се съчетае с ароматно масло от равенсара с цинелол за засилване на противовирусния и укрепващ ефект.
В България са регистрирани няколко световно признати високоефективни противогрипни ваксини, които предпазват имунизираните от тежко протичащи инфекции и смърт. Опитът показва, че ваксинирането не защитава от заболяването, но осезаемо намалява вероятността от неговото тежко протичане и евентуални усложнения. Смята се, че подходящият сезон за него е краят на октомври и началото на ноември (необходим е около месец, за да се създаде имунитет).
От науката е известно, че грип предизвикват разновидностите на вируса от тип А и В, като тип А се отличава с разнообразието си на повърхностни антигени - невраминидаза и хемаглутинин. Свързано е с особеностите на цикъла на размножаване на вируса и склонността му към мутации в гените, кодиращи тези белтъчини.
Основата на процесът на ваксинирането се характеризира с особеностите на имунната система на човека. Всеки инфекциозен агент съдържа белтъчна молекула (антиген), който е „чужд" за организма. При контакт с възбудителя тялото започва да изработва антитела - специфични белтъчни молекули, които „пасват" на белтъчните молекули на организма. Те се свързват с антигена и образуват комплекси, които в последствие се разрушават и напускат организма. След този процес в имунните клетки на организма остава информация, така че при следващ контакт с микроорганизма той може да реагира бързо и адекватно.
Ваксинирането се препоръчва на всички, които нямат противопоказания за това и искат да намалят вероятността от грипно заболяване. Особено препоръчително е при: възрастни над 65г.; пациенти, страдащи от белодробни, сърдечно-съдови, метаболитни, бъбречни и хематологични заболявания; хора с потиснат имунитет.
Но освен ваксините съществуват и специфични терапевтични средства - антивирусни препарати. Сред тях най-ярко се откроява Ремантадинът. Представлява универсално средство спрямо грипните вируси, с висока профилактична и терапевтична активност.
Въпреки че няма гарантиран и сигурен ефект срещу грипа, в заключение можем да обобщим, че някои хигиенно-диетични мерки и спазването на определен режим (приемането на голямо количество течности, както и на топли напитки, а също и храни, богати на витамини и микроелементи), биха оказали ползотворно влияние при лечението му.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече