Нервна система и рефлекси
Висшата нервна дейност, неврофизиологичната основа на поведението
Висшата нервна дейност, неврофизиологичната основа на поведението
От 29.12.2008, чете се за 7 мин.
В процесa на продължителна еволюция на организмите нервната система се развива и усложнява правопропорционално на променящата се околна среда. Тя е една от най-сложните системи в човешкия организъм, но за съжаление най-слабо изучената. В нервната система се извършва интеграция на информацията от многобройни източници и на нейна основа се формира адекватна биологична реакция. Тази реакция е позната като рефлекс. Рефлексната дейност е универсален принцип на функциите на ЦНС. С помощта на рефлексите и тяхното съгласуване от ЦНС, организмът бързо се приспособява към промените на средата.
Според руския невролог Е. К. Сеп развитието на нервната система преминава през три основни етапа:
При висшите гръбначни животни и човека, нервната система се разделя условно на два дяла:
Те са свързани помежду си морфологично и функционално и са само части на единната нервна система. Вегетативната нервна система инервира всички вътрешни органи - дихателна, храносмилателна, пикочо-полова, ендокринна и сърдечно-съдова система, а също и гладките мускули, като допринася за поддържането на хомеостазата - относителното постоянство на вътрешната течна среда на организма. Соматичната нервна система осъществява възприемането на сигналите от заобикалящата ни среда и регулира волевите движения на скелетните мускули. Вегетативната нервна система, поради своите анатомични и функционални особености, се разделя на два дяла: симпатиков и парасимпатиков. Първият дял инервира почти цялото тяло, а вторият - само определени области.
За първи път испанският анатом Сантяго Рамон и Кахал определя неврона като структурна и функционална единица в началото на 20 век. Той изказва хипотезата, че невроните са отделни клетки, които комуникират с другите такива по специализирани възли. Именно това предположение се превръща в една от основните догми на съвременната невробиология.
Невроните са тясно специализирани клетки с две основни функции - възбудимост и проводимост, като устройството им се различава от това на останалите клетки. Те са изградени от звездовидно тяло, няколко къси израстъци (дендрити) и един по-дълъг, наречен аксон. Звездовидното тяло заема централно място в клетката, в него е разположено клетъчното ядро, заобиколено от цитоплазма, като там се извършва синтеза на по-голяма част от белтъците. Дендритите образуват гъста мрежа с дървовидна структура, като се смята, че тази мрежа доставя информацията на неврона.
Аксонът, който представлява най-дългия израстък, провежда импулсите от клетъчното тяло на неврона към друга клетка, но също така пренася информация и в другата посока. Дължината на дендритите рядко надминава 1 mm, докато най-дългите аксони надхвърлят 1 m. Много неврони имат само по един аксон, но той се разклонява в много направления и така прави възможна комуникацията с много други клетки. Разклоненията на аксона завършват с многобройни окончания, които наподобяват колба с размер 1 - 3 µm. Те се допират до дендритите и до телата на следващите неврони или до клетка от друга тъкан. Това място на контакт, чрез което се предава нервния импулс, се нарича синапс. Когато нервният импулс достигне до окончанията на аксона се отделя минимално количество вещество - невромедиатор (посредник), което предава импулса на следващата клетка.
Известни са повече от 30 вещества, които изпълняват ролята на невромедиатори. Такива са ацетилхолин, норадреналин, серотонин, гама - аминомаслена киселина, много пептиди. Най-разпространеният медиатор е ацетилхолинът. Той е медиатор в невро-мускулните синапси на напречнонабраздените мускули, в парасимпатиковия дял на вегетативната нервна система и между невроните в централната нервна система.
Според функцията:
Според структурата:
Основната функция на нервната система е осъществяването на връзки и обмяната на информация в самия организъм или с външната среда. Тези процеси се осъществяват с помощта на рефлексите. Те са основно средство за приспособяване на организмите към промените на външната и вътрешната среда и основен механизъм на функциониране на нервната система при животните и човека.
Понятието рефлекс (reflexio, лат. - отражение, отговор) е въведено от Рене Декарт (1596 - 1650). През 1890 год. английският учен Чарлз Шерингтън, изследвайки гръбначномозъчните рефлекси, установява тяхната анатомична основа, която нарича рефлексна дъга. През 1863 год. излиза книгата на руският учен И. М. Сеченов „Рефлекси на главния мозък", която поставя началото на изследване на рефлексния принцип на функциите на главния мозък.
Всеки рефлекс е неволев, закономерен и стереотипен двигателен или секреторен отговор на определено сетивно дразнене. Рефлексите са най-простите форми на двигателна активност, чрез които се осъществяват най-елементарните приспособителни функции на организма. По същество рефлекторната реакция е винаги двигателна, защото и секреторната реакция изисква съкращаване на гладки мускули. Осъществяването на даден рефлекс се извършва чрез точно определени нервни пътища и структури, които формират неговата рефлексна дъга. Всяка рефлексна дъга е съставена от пет задължителни елемента:
Увреждането на който и да е от петте елемента на рефлексната дъга блокира осъществяването на съответния рефлекторен отговор. Всяка рефлексна дъга има свое „представителство" в определен участък ЦНС - център на съответния рефлекс. Съществуват един или няколко междинни неврона, които осъществяват връзката между сетивните и двигателните неврони. Аксоните на двигателните нерви достигат до съответния изпълнителен орган, който може да бъде скелетен мускул, кръвоносен съд или жлезиста клетка. Съществуват рефлексни дъги с различна сложност, различават се главно по броя на междинните неврони. Например: двуневронна верига, състояща се само от сетивен и двигателен неврон, известна като моносинаптична верига, защото връзката между двата нервни елемента се състои от един синапс. В други случаи връзката е дву- и полисинаптична.
Класифицирането на рефлексите се извършва на базата на различни принципи:
Условният рефлекс представлява биологична приспособителна реакция, при която ролята на безусловното дразнене се заменя от условен дразнител (сигнал). Тези рефлекси са елемент от придобитото поведение, което е сложна съвкупност от придобитите през индивидуалния живот опит, навици и умения. Типичен пример за условен рефлекс е опита на И. П. Павлов с куче, което слюноотделя при вида и мириса на храната. Тази реакция се означава като „психичен рефлекс" или „слюноотделяне от разстояние". Тук храната не е непосредствен дразнител за вкусовите рецептори, а сигнал за предстоящо хранене.
Всеки безусловен рефлекс може да се превърне в условен в резултат на обучение. При генетични дефекти или органични и други увреждания на нервната система, се проявяват патологични рефлекси, по които специалистите съдят за характера и мястото на увреждане.
За неврологията, която се занимава с изучаване на структурата и функционирането на нервната система както в нормални, така и в патологични отклонения, от особена важност са елементарните безусловни спинални и стволови рефлекси, защото са свързани с постоянни и еднакви за всички хора структури. Те са свързани с точно определени нива на превключване, отговарящи на определен отрязък (сегмент) от гръбначния мозък или мозъчния ствол. Следователно това са спинални и стволови рефлекси.
За неврологичната клинична практика e най-полезно рефлексите да се класифицират според мястото на прилаганото дразнене, т. е. според вида на рецепторите. Така по отделно се изследват екстероцептивните и проприоцептивните сегментни рефлекси, като се върви последователно от главата към краката. Например, кожните и лигавичните рефлекси включват т. нар. корнеален рефлекс - докосването на роговицата на едното око предизвиква двустранно мигане. Тук спада и коремният рефлекс - при дразнене на кожата на корема се съкращават подлежащите коремни мускули. При сухожилните и надкостните рефлекси се наблюдават т. нар. мандибуларен и бицепсов рефлекс. При първия рефлекс при почукване върху брадичката се съкращават дъвкателните мускули, а при втория се наблюдава свиване на предмишницата.
В заключение можем да обобщим, че колкото по-развита е нервната система , толкова по-сложни и по-резултатни ще бъдат биологичните реакции на даден организъм.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече