Правилна ли е стойката на вашето дете?
Една четвърт от децата в България страдат от някаква форма на гръбначно изкривяване
Една четвърт от децата в България страдат от някаква форма на гръбначно изкривяване
От 15.09.2013, чете се за 4 мин.
Проблемите, произтичащи от неправилната стойка, често се свързват с навиците в детството: изгърбване пред компютъра или телевизора, при работа върху домашните за деня на работно място, несъобразено с ръста и възрастта на децата или носенето на тежката раница на път за училище. Все ежедневни занимания с изключителен принос за изкривяването на гръбначния стълб, "приоритет" за две трети от учениците.
Неправилната стойка допринася и за голям брой костни и мускулни проблеми, нарушена функция на вътрешните органи като сърце и бял дроб, както и неизменните болки в гърба.
Статистически се смята, че лошата стойка е причина 44% от децата на възраст между 11 и 14 години да страдат от болки в кръста, а 60% от учениците до 16 години изпитват болки в гърба.
Учениците, които носят тежки чанти, пълни с учебници, както и редица други пособия за деня, подлагат гръбначния си стълб на прекомерно натоварване.
Твърди се, че е добре теглото на раницата да не превишава 10% от теглото на детето.
Защото най-опасната възраст за гръбначния стълб на децата е предучилищната (около 7 години) и тинейджърската - 12-15 години, или т. нар. период на съзряване - именно в този период подрастващите най-често получават сколиоза (странично изкривяване на гръбначния стълб).
Някои деца редовно носят на гърба си до 60% от собственото им тегло, а това може да предизвика не само краткотрайни усложнения, но и да доведе до проблеми с гърба на по-късен етап.
Травматолози препоръчват като начало да се започне с избор на раница, която е снабдена с твърд гръб. Само по този начин може да се запази правилната стойка на ученика.
Ширината й не бива да превишава ширината на раменете на детето, а дължината й да опира горната част на кръста.
Освен това ремъците трябва да бъдат широки и добре подплатени, с регулираща се дължина.
Важно е да се създаде навик у детето за използване на двата ремъка, за да бъде тежестта равномерно разпределена.
И не на последно място - тя да бъде снабдена с отделни джобове, за да може детето ви равномерно да разпредели съдържанието на раницата.
По-малките деца рядко прекарват дълго време седнали, така че рядко има повод за безпокойство по отношение на стойката в тази възраст.
По-податливи се оказват децат в училищна възраст, и това е разбираемо - дългите часове, прекарани на лошо проектирани чинове, несъобразени с ръста на децата, както и тежките ученически чанти натоварват значително растящия гръбнак.
Добър пример в това отношение дават скандинавските народи, които се оказват доста съобразителни, тъй като децата им разполагат с нагласящи се спрямо височината им чинове с накланящи се плотове, както и с регулируеми столове, поддържащи естествената S-образна извивка на гръбнака.
От друга страна, училището може да съкрати часовете или да осигури почивка по време на дългите часове, за да могат децата да станат и да се раздвижат, защото е важно те да имат възможност за редовна физическа активност.
Добра превантивна мярка би било и оборудването на училищата с шкафчета, като по този начин няма да се налага децата да разнасят раниците си от кабинет в кабинет.
Възможностите да контролираме стойката на детето докато е вкъщи са значително по-големи, отколкото в училище, като по този начин своевременно можем да му помогнем да си изгради по-добри навици.
Непрекъснато следете за неговата правилна поза - детето трябва да стои изправено, без да се отпуска или прегърбва.
Вие трябва да бъдете пример за него и по-скоро да обърнете внимание на собствената си стойка, отколкото постоянно да му отправяте забележки.
Заучаването и затвърждаването на правилна стойка в детството са без съмнение сред най-добрите начини за предпазване на костите, мускулите и ставите за цял живот.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече