Gymnema Sylvestre (Гимнема Силвестре)
Кой е "разрушителя на захар" и какви са неговите възможности?
Чете се за 3 мин.
Близо две хилядолетия аюрведичната медицина използвала различни извлеци от дървото Gymnema Sylvestre за лечение на диабет. Дори думата на хинди за това растение се превежда като "разрушителя на захар". В днешни дни учените задълбочено изследват ефектите на Gymnema Sylvestre върху въглехидратния и липидния метаболизъм.
Какво ще научиш?
- Какво представлява Gymnema Sylvestre?
- Какво съдържа?
- За какво се използва и какви здравословни ползи носи?
- Как работи?
- Има ли установени странични ефекти и противопоказания за прием на екстрактите?
- Кой и в комбинация с какво не бива да приема Gymnema Sylvestre?
- В кои спортни и здравословни добавки можем да срещнем Gymnema Sylvestre?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Какво представлява Gymnema Sylvestre?
Gymnema Sylvestre e дървесно растение, растящо в тропическите гори на централна и южна Индия, както и в Африка.
Екстратът от листата му понижава нивата на кръвна захар, поради което е било използвано като средство за лечение на диабет.
Има дълга история в аюрведичната медицина, където се е използвало за лечение на състояния като малария и ухапвания от змия.
Какво съдържа?
В извлека от Gymnema Sylvestre се съдържат сапонини. За приготвянето се използват листата, а главни действащи лица са "гимнемичните киселини".
С времето се изолират все повече активни съставки от водно-алкохолния извлек на растението.
Относително по-проучени от тях са: диходроксигимнемичен триацетат, олеанови киселини, гимнемозиди а и б, гимнемична киселина IV.
За какво се използва и какви здравословни ползи носи?
Хилядолетия наред растението е използвано при лечение на диабет. Освен това Gymnema Sylvestre има позитивен ефект върху поддържане на нормални стойности за холестерол и триглицериди.
В самостоятелна форма билката може да се включи и като инсулин-стимулиращ фактор, разреждащ нисковъглехидратни дни при съпътстваща продължителна високовъглехидратна или равномерно балансирана диета.
Как работи?
Доказани ползи при хора:
За антидиабетния ефект на Gymnema Sylvestre са направени редица проучвания:
- В първото проучване взимат участие 22-ма диабетици, които са на терапия с хапчета. Използван е екстрактът GS4, като е дозиран 400 мг/ден за 18-20 месеца. Отчетено е значително понижаване на кръвната захар и гликирания хемоглобин (един от основните прогностични показатели за ефективността на терапията).
- Проведено е второ проучване със същия екстракт и дозировка с 27 болни от диабет, които са на терапия с инсулин. Резултатите са били понижаване на кръвната захар, както и по-ниски дози инсулин за тези, които са пиели екстракта.
Изводът от двете проучвания е, че механизмът на действие е с голяма вероятност стимулиране на секрецията на инсулин, както и регенерация на бета-клетките в панкреаса.
Регистрирани са понижение на кръвната глюкоза и намален гликиран хемоглобин (основен прогностичен белег за ефективността на терапията).
Доказани ползи при лабораторни животни:
Действието върху панкреаса на екстракти от растението е описано и при изследвания върху мишки.
Там отново заключението е, че крайният резултат е увеличена секреция на инсулин поради регенерация на бета-клетките на ендокринния панкреас.
Отново при мишки е сравнено действието на алкохолен екстракт от Gymnema Sylvestre и широко използван в лечението на диабет препарат (glibenclamide). Изводът е, че двете вещества имат сравним ефект по отношение понижението на кръвната захар.
При търсене на метод за контролиране на теглото е направено изследване върху мишки със затлъстяване и високи нива на холестерол и триглицериди.
Мишките, получавали екстракт от Gymnema Sylvestre са показали значително намаляване на теглото до достигане на нормално тегло, както и намаляване на триглицеридите, "лошия" (LDL) холестерол, повишаване на "добрия" (НDL) холестерол.
След прекратяване на приема на екстракт от Gymnema Sylvestre е отчетено запазване на положителните резултати.
Някои изследвания засега са правени само върху клетъчни линии: проучвайки ефекта на гимнемичната киселина върху абсорбцията и разграждането на дизахариди в тънките черва е доказано намаляване на абсорбцията, а с това и индиректно намаляване нивата на глюкозата в кръвта.
При комбинирането с антидиабетен препарат с подобно действие ефектът е дори по-силно изразен.
Извод:
Gymnema Sylvestre има потенциала да се развие като средство за лечение на диабет, най-вероятно в комбинация с известните вече препарати.
Това ще е възможно след пълно проучване на конкретните механизми на действие, ползите, точните дозировки, взаимодействията с други антидиабетни вещества, както и страничните ефекти.
До момента научни данни за стимулиране на мускулния растеж от повишен внос на глюкоза има само при опити с животни.
Има ли установени странични ефекти и противопоказания за прием на екстрактите?
Странични ефекти от посочените проучвания върху хора: наблюдавано е развитието на токсичен хепатит при използване на Gymnema Sylvestre като средство за лечение при пациент със захарен диабет.
Кой и в комбинация с какво не бива да приема Gymnema Sylvestre?
Захарният диабет е заболяване, добиващо все по-голяма социална значимост. Затова и усилията за намиране на нови и нови лекарства и хранителни добваки за повлияване и лечение на захарния диабет продължават с все сила.
Потенциалът на Gymnema Sylvestre като вероятно антидиабетно лекарство поставя и въпоса за комбинацията с други лекарства.
Вероятният механизъм на действие (модулиране или увеличаване секрецията на инсулин) може да се окаже опасен, тъй като се създава риск от развитие на остра хипогликемия, ако панкреасът в един момент е стимулиран да отдели повече инсулин, отколкото е необходимо за поддържане на нормални нива на кръвната захар.
Рамо до рамо с медикаментозната терапия на захарния дабет върви спазването на определен хранителен и двигателен режим, което определя индивидуален подход при лечението и контрол от специалист на всяка промяна, включително добавянето на хранителна добавка.
Засега не е натрупано достатъчно голямо количество информация нито от случайни съобщения, нито от обширни проучвания, която да доказва, че приемането на извлек от Gymnema Sylvestre е безопасно за хора със захарен диабет тип 1 и 2, както и за хора с нормални нива на кръвната захар.
Безопасното и ефективно дозиране на билката самостоятелно или в комбинация с други намаляващи кръвната глюкоза вещества не е проучено до момента с изпитвания върху хора.
В кои спортни и здравословни добавки можем да срещнем Gymnema Sylvestre?
На пазара се продават както самостоятелни екстракти от Gymnema Sylvestre, така и билкови стакове за контрол над теглото.
Използвани източници
- Baskaran K, Kizar Ahamath B, Radha Shanmugasundaram K, Shanmugasundaram ER. Antidiabetic effect of a leaf extract from Gymnema sylvestre in non-insulin-dependent diabetes mellitus patients.
- Shanmugasundaram ER, Gopinath KL, Radha Shanmugasundaram K, Rajendran VM. Possible regeneration of the islets of Langerhans in streptozotocin-diabetic rats given Gymnema sylvestre leaf extracts.
- Shanmugasundaram ER, Rajeswari G, Baskaran K, Rajesh Kumar BR, Radha Shanmugasundaram K, Kizar Ahmath B.Use of Gymnema sylvestre leaf extract in the control of blood glucose in insulin-dependent diabetes mellitus.
- Nahas R, Moher M.Complementary and alternative medicine for the treatment of type 2 diabetes.
- Luo H, Wang LF, Imoto T, Hiji Y, Inhibitory effect and mechanism of acarbose combined with gymnemic acid on maltose absorption in rat intestine.
- Sztarkier I, Nesher L Shiyovich AToxic hepatitis induced by Gymnema sylvestre, a natural remedy for type 2 diabetes mellitus.
- Luo H, Kashiwagi A, Shibahara T, Yamada K. Decreased bodyweight withoutrebound and regulated lipoprotein metabolismby gymnemate in geneticmultifactor syndrome animal
- Sugihara Y, Nojima H, Matsuda H, Murakami T, Yoshikawa M, Kimura I. Antihyperglycemic effects of gymnemic acid IV, a compound derived from Gymnema sylvestre leaves in streptozotocin-diabetic mice.
- Снимка: Wikimedia (CC)