Гиревой спорт
История и функционалност на тренировките с пудовки
История и функционалност на тренировките с пудовки
От 07.05.2012, чете се за 4 мин.
Гиревой спорт може да бъде преведен като спорт с гири, т.е. с пудовки (в превод от руски думата ‘гиря’ означава пудовка). Единственият уред в този спорт е пудовката, която наподобява гюле с дръжка, изработено от метал. Гиревой спорт може да се практикува практически навсякъде - в зала, в дома, сред природата.
Модерната история на тази сравнително млада дисциплина започва в Източна Европа през далечната 1948 година, когато най-силните мъже от всички 15 държави в СССР се срещат на състезание в Москва.
Атлетите били разделени в 4 категории: 60 кг, 70 кг, 80 кг и над 80 кг. Те изпълнявали изхвърляния с една ръка и изтласкване от позиция "на гърди" (rack position) с две пудовки. Стриктни правила, уви, не е имало.
Изпълнявали преси и пуш-преси, но за някои упражнения са използвали и щанги. Идеята на това състезание била да привлече млади и талантливи атлети за отбора по вдигане на щанги и като крайна цел били заложени успехи на олимпийските игри.
Този замисъл не се оказал рационален, защото въпреки сходството в основните движения (изхвърляне и изтласкване), в щангите се изисква по-тясна специализация и друг тип тренировки.
Докато щангистите са били удостоявани със званието "майстор на спорта", то гиревиците не са имали тази чест, а това карало силните младежи да се отправят към щангите.
През 50-те години в СССР тренировките с пудовки продължават да добиват популярност предимно сред провинциалната младеж, селскостопански работници, рибари и войници в съветската армия и флот.
Състезанията се провеждали под формата на съвременните състезания "Strongman", без точни правила и стандарти за класиране на участниците.
От 1989 година и до днес правилото в биатлона (биатлонът с пудовки) е, че гиревикът престоява на подуима 10 минути, изпълнявайки характерните движения.
По-рано времето не е било ограничено и атлетите се борели с пудовките дори повече от половин час, до изнемогване (till puke J), но това превръщало събитието в доста скучен спорт и посетитлите често напускали отегчени.
Въпреки това навремето всеки професионален гиревик е трябвало да издържа на това значително удължено време, ако е искал да се похвали с призово място.
Лесно можете да си представите какво изпитание е да изпълняваш изхвърляния или изтласквания за толкова дълъг период от време, като сами пробвате да направите и само 10-20-30 броя без да спирате.
Така през 1988 година на първия руски шампионат Мошеников направил 180 изтласквания за 29 минути, поставяйки рекорд за времето.
Още по-трудно е било през 1969 г., когато официалните състезания са се провеждали под формата на триатлон, вместо сегашния биатлон – първо е трябвало да се правят изтласквания (jerk) с едната ръка, после изхвърляния (snatch) с другата и накрая да се правят изтласквания и с двете ръце.
Така 10-минутното правило е въведено през 1989 година. Първото световно по гиревой спорт под формата на биатлон се провежда през 1993 г., а първото европейско – 1992 г.
Едва през 2001 година жени се състезават в Шампионата на Русия, като най-доброто постижение в категория 60 килограма било 213 изхвърляния (snatch).
Сергей Мишин е името на първия майстор на спорта на СССР. Последното световно първенство се проведе в Чикаго 2011 г.
Настоящият световен шампион се казва Иван Денисов, а за основоположник на съвременния гиревой спорт се счита Валери Федоренко.
Състезателната гира при мъжете е 32 кг за професионалистите и 28 за аматьорите, а при жените е съответно 24 кг и 16 кг.
Гиревой спорт безспорно е едно от най-тежките, динамични и натоварващи спортни съревнования, но също така е и сред активностите, с които захващайки се, можем да извлечем най-голяма полза що се отнася до нашето физическо и психическо благосъстояние.
Впрочем може да се каже, че един от основните аргументи на школата по гиревой спорт е именно подобряване на здравословното състояние на спортуващите.
Ефект от тренировките е постигане на мускулна еластичност, повишаване на издръжливостта, експлозивността, заздравяване на сухожилията, подобряване на координацията и общофизическото състояние.
Тъй като този метод е и кардио ориентиран, укрепва се и кардиоваскуларната система, а също така спомага и за по-бърза загуба на мазнини.
Гиревой спорт изисква и изтисква от трениращия равни части сила, издръжливост и воля. Посредством гиревой спорт успешно се кондиционират и състезатели от други спортове (борба, MMA, бокс и т.н.).
Този метод се различава от фитнес и кросфит тренировките по това, че сериите се изпълняват със сравнително по-скромна тежест и по-голяма продължителност (до 10 минути), както и по основните технически похвати на метода – изтласкване (jerk), изхвърляне (snatch), дълъг цикъл (long cycle).
Една серия продължава 10 минути и състезателят е изправен пред предизвикателството да направи колкото може повече повторения за това време.
Гирата не трябва да докосва земята, докосне ли я, опитът завършва.
Гиревой спорт като спорт групира и класира атлетите на основата на теглото на използваната пудовка и броя повторения, при изпълнение в една от двете дисциплини:
Ето подробно описание на движенията:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече