Плувайте с вашето бебе
Физическо и емоционално преживяване за родителите и техните малки съкровища
Чете се за 4 мин.
Обичам водата. Спокойствието, което носи – разтоварва психиката и отпуска мускулатурата. Свободата, която предоставя – пълен обхват на движение, без да се натоварват ставите. Във водата можеш както да тренираш активно, така и да се носиш лежерно на повърхността. И в двата случая получаваш заряд. Сигурна съм, че тези от вас, които умеят да плуват ще се съгласят с мен.
На останалите, които се страхуват и по една или друга причина не влизат дори в плитък басейн, ще им пожелая един ден да го направят. Да преодолеят страха си и да позволят на водата да им бъде приятел. А на всички настоящи и бъдещи родители ще дам предложение – включете плуването в грижите за вашето бебе.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Какво представлява?
Бебетата прекарват 9 месеца в утробата, а някои майки избират водното раждане, за да въведат децата си в новия свят.
Съвсем естествено е да се продължат заниманията във вода още от кърмаческа възраст. Разбира се, под "плуване за бебета" нямам предвид плуване с конкретни стилове.
Това са движения във водата, които наподобяват загребването с ръце при бруст или ритането с крачета при кроул, както и движения по гръб или по корем, на повърхността или под водата.
Ползи от плуването за бебета:
- по-добър баланс;
- развиване на важни функции в мозъка;
- подобряване на координацията;
- укрепване на мускулатурата;
- укрепване на сърдечно-съдова и дихателна система;
- подобряване ежедневния ритъм на хранене и сън;
- по-добра комуникация между родител и дете заради контакта "очи в очи";
- телесен контакт "кожа в кожа" между родители и деца;
- чувство за отпускане във водата;
- забавна и социално-стимулираща активност (когато се практикува на басейн в група с други хора);
- дори родители, които не могат да плуват, се наслаждават на времето, прекарано заедно с бебето в басейна.
- безопасност – да окуражаваш детето си да плува и да го научиш на любов към водата ще допринесе не само за неговото физическо здраве, но и за добиването на ценен опит във водата. Този опит намалява риска от удавяне, ако детето инцидентно падне в неохраняем басейн или дълбоки води.
При едно от изследванията за установяване ползите от плуването за бебета се сравнявали две групи деца.
Първата – 19 бебета, които ходели на плуване 2 пъти седмично (за период от 2-месечна до 7-месечна възраст). Втората група били 19 деца (на възраст от 5 години), които не са се занимавали никога с плуване.
Важно е да се уточни, че бебетата и децата били подбирани така, че единственият фактор, по който да се различават, бил плуването. Всичко останало – от образование на родителите през семейни доходи до жилище, било еднакво.
Тренировките по плуване при бебетата включвали различни движения по гръб и корем, обръщане на 180°, гмуркане под водата, скачане от ръба на басейна и балансиране върху ръката на родителя, докато бебето се опитва да достигне и вземе плуващ предмет.
Когато децата от първата група станали на 5 годинки, бил направен тест с конкретни движения, приложен и при втората група.
Резултатът бил, че децата, които плували като бебета, балансирали по-добре, имали по-добра координация и достигали и хващали предмети с по-бърза реакция.
Кога да започнем?
По всяко време – още от самото раждане.
Консултирайте се с вашия педиатър и с най-близко намиращия се до вас треньор.
Всичко зависи от индивидуалното развитие на бебето.
С треньор или у дома
Плуването за бебета е специфично и за това има организирани часове с инструктор.
Това не значи, че не може да го практикувате и в личната си вана.
Плуване за бебета с треньор
Плуването за бебета е безопасно, но е препоръчително посещението на класове, където за вас и вашето бебе ще се грижат обучени треньори с нужен опит.
Тази дейност се развива и в България, макар и с по-бавни темпове и не във всички населени места. Важното е, че нещата се случват.
Добрите треньори са научени да разбират нуждите както на бебето, така и на майката/бащата. Те са квалифицирани в животоспасяващи умения.
Плуване у дома
Ако решите да се занимавате с бебето си във вода още след самото раждане, това трябва да се случи в дома ви. Така може да поддържате по-висока температура на водата и ще следите лично за перфектната хигиена.
Когато бебето достигне 4-5-месечна възраст, може да се преместите и в голям басейн.
Предполага се, че това е възраст, в която малкото същество е по-зряло емоционално и ще се чувства по-комфортно в шумната среда (други родители и бебета).
Вариантът "у дома" остава добър вариант, когато нямате финансовата възможност да посещавате редовно часове с треньор.
И в двата случая, обаче, е нужна консултацията със специалист.
Първоначално ще ви покаже как трябва да протече едно занятие и каква да бъде продължителността му.
Ще ви научи на основните движения така, че да може да продължите след това сами.
Има практика на определени интервали от време (в началото през седмица-две, след това на 3, 6 месеца и т.н.) да се виждате със своя треньор, за да може да се коригират неточностите (ако има) и да се проследи развитието на бебето.
Първи стъпки в басейна
Ако бебето ви е достигнало подходяща възраст за тренировки в басейн, е нужно да помислите предварително за някои неща, за да протече занятието леко и спокойно.
- Водата трябва да е чиста и добре поддържана, а температурата да е около 30° и не по-висока от 34°;
- Необходим е памперс-бански, който да прилепва добре около кръста и краката. Има както за еднократна, така и за многократна употреба;
- Пригответе кърпа или постелка за повиване;
- Бъдете подготвени с храната (ако бебето е гладно или уморено, няма да изпита удоволствие от плуването);
- Къпете бебето веднага след занятието и още веднъж вечерта;
- Не водете малчугана, ако не е добре в здравословно отношение;
- Малките бебета се нуждаят от кратък престой във водата, защото бързо може да им стане студено. Наблюдавайте за признак на разтревоженост, треперене или посиняване на устни;
- Носете голяма хавлиена кърпа, с която да увиете добре бебето след тренировката. Наклонете главата наляво и надясно, за да излезе водата от ушите;
- Най-важно е спокойствието на бебето и това да се чувства добре, за да свързва плуването с позитивни мигове. Добра идея е пеенето на песни, говоренето, пускането на музика или успокоителни звуци. Дръжте лицето си винаги на нивото на очите му.
В заключение
Ежедневно прекарвам часове на басейна.
Виждам какво е положителното влияние на плуването върху малки и големи и наблюдавам усмивките, усещам позитивния заряд.
Впечатление ми прави правилната стойка на тялото при деца, които плуват редовно от малки.Виждам добре развитата двигателна дейност и тонизираната мускулатура.
Издръжливостта и координацията, която имат не остават незабелязани.
Погледът ми е прикован от красотата, с която плуват – в симбиоза с водата.
Нямам дете, но със сигурност един ден, когато това се случи, ще намеря начин то да плува още от бебе.
Използвани източници
- Medicalnewstoday.com – Study finds benefits in teaching babies to swim
- Livestrong.com – What are the benefits of swimming for kids?
- Kidshealth.org
- Medicinenet.com
- Baby-swimming.com