Екстракт от Амла (Phyllanthus emblica)
Съвременен поглед към традиционните ползи на Амла
Съвременен поглед към традиционните ползи на Амла
От 05.01.2012, чете се за 3 мин.
Амла е дърво, което расте в Централна и Южна Азия и традиционно се използва в лечебните практики на племенните общности в региона. Съвременната медицина потвърждава антиоксидантните свойства на плодовете му, както и приносът им за чернодробното здраве и преждевременното стареене.
Екстрактът от ампла съдържа изсушени плодове от Амла. Предлага се в капсули или течен екстракт (капки).
По-рядко можете да срещнете екстракт от кора, листа или корени на амла.
Коктейл от относително често срещани съставки: висока концентрация на витамин С, феноли, сред които - елагова киселина, галиева киселина, кварцетин, кампферол, корилагин, геранин, фурозин, галотанини, флавоноиди, гликозиди, танини, проантоцианидини.
В плодовете на Амла се откриват и вещества от групата на танноидите. По-интересни са четири от тях - това са танноидите с антиоксидантна активност: ембликанин А, ембликанин В, пуниглюконин, педункулагин.
Ембликанините са специфични антиоксиданти, които притежават удължена антиоксидантна активност, понеже при свързването си със свободни радикали или метали остават антиоксидантно активни в течение на няколко метаболитни реакции.
Това се отбелязва като свободни от прооксидантна реакция антиоксиданти.
Много други антиоксиданти проявяват специфична антиоксидантна активност, но при определени условия или след няколко реакции, например свързване с метали, на свой ред се превръщат в токсични хидроксилни свободни радикали.
Танноидите имат витамин С подобна реактивоспособност, без самите да се превръщат или да съдържат витамин С в молекулите си.
Амлата е изключително популярна в южна и югоизточна Азия. Китайската и индийската (Аюрведа) народни медицини използват Амла за лечение на редица заболявания.
Интересно е, че освен съвпадения в школите по отношение на употребата на Амла, се срещат и приложения при болести от едната медицинска традиция, които не са потвърдени и при другата.
Освен че балансира трите доши, Амла се използва в Аюрведа за:
Китайската народна медицина използва "юганзи" (Амла) за лечение на възпалено гърло.
В съвременната медицина, на база на доказателствата Амла се използва с успех при:
След абсорбирането на танноидите, било през кожата, било през стомашно-чревния тракт, те циркулират в клетките и междуклетъчните пространства на тъканите, като се свързват с потенциални свободни радикали в продължение на няколко стъпала от реакции.
Няма налична или добре документирана информация за странични ефекти. Изследванията с животни не показват такива данни.
Не са известни взаимодействия с други вещества, екстракти и билки.
Не се препоръчва приемът на екстракт от Амла при бременни жени, кърмачки, кърмачета и малки деца.
Малко се знае за дозировката на екстракта. Изследваните с успех дози при хора са при проучвания за диабет и за антиоксидантна активност са в рамките на 1 до 6 грама/ден сух екстракт от плода за периоди от 21 дни.
При липса на други препоръки (например от лекар), следвайте указанията на етикета на продукта, в който се съдържа Амла.
Екстракт от Амла се влага в самостоятелни продукти, в рамките на комплексни антиоксиданти, в билкови формули с традиционен характер по Аюрведа или комбинирани, за да преследват конкретен ефект.
В спортните добавки Амла ще намерите като поддържаща формула в термогенни фет бърнъри, която да смекчи оксидативния стрес, причинен от някои от активните съставки и свободните радикали, произведени вследствие на увеличения метаболизъм на спортуващия човек, приемащ фет бърнъра.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече