Гхи
Пречистено краве масло по Аюрведа
Пречистено краве масло по Аюрведа
От 21.04.2014, чете се за 2 мин.
Гхи представлява пречистено масло по индийска рецепта, което се среща и в южноазиатската кухня и традиции. В последните години все по-често се препоръчва употребата му в здравословни рецепти, затова успешно навлиза и в западната кухня. Самата дума гхи идва от санскрит, но се среща и в други езици. Приготвянето на гхи в домашни условия не е сложно и не отнема много време. Нека видим какви са ползите от този вид масло.
Традиционно за направата на гхи се използва краве масло. За да си направите гхи, е нужно само да разтопите и сварите маслото, след което да оберете с лъжичка пяната и да я отстраните. Идеята е, че след пречистването на маслото от него се премахват водата и белтъците.
Текстурата, цветът и вкусът на гхи могат да варират според качеството и вида на използваното масло и според времето на варене. По желание накрая може да си добавите и подправки, с които да подобрите вкуса на маслото. След пречистването остава доста по-малко количество от маслото, но вкусът му се подобрява значително. Така приготвеното гхи може да се използва за готвене или в суров вариант, но също може да се приема на гладно в чист вид, като се твърди, че помага при някои стомашни проблеми.
Важни съвети при приготвянето на гхи:
1 супена лъжица гхи съдържа:
Гхи съдържа линолова киселина (CLA), която помага в отслабването и в борбата срещу раковите клетки, както и витамините A, D, E и K, които са критично важни за доброто здраве на човешките кости, мозък, сърце и имунна система.
Смята се, че гхи помага за ускоряването на метаболитните процеси в организма, подобрява храносмилането и спомага храненето на клетките и изчистването на организма от токсични натрупвания.
За разлика от другите видове мазнини, гхи действително стимулира секрецията на стомашни киселини и не предизвиква чувство за тежест в стомаха.
Гхи е подходящо за консумация при хора с лактозна нетолерантност, тъй като е пречистено от лактоза и казеин. Дори да съдържа остатък от тях, обикновено той е в незначителни количества.
Проучванията върху гхи са малко, но за сметка на това доста последователни. Когато гхи се консумира в количества, надвишаващи 10% от калорийния прием, това увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Пример: при човек с дневен хранителен прием от 1800 калории 10% са 180 калории, или около 20 г мазнина, което се равнява приблизително на 2 супени лъжици гхи).
При консумацията на количества под тези 10% обаче е показано, че гхи помага да се намалят рисковете от сърдечно-съдови заболявания, особено когато останалите мазнини, консумирани през деня, идват изключително от растителна храна или растителни мазнини. Както виждате и сами, от дозата зависи дали дадена храна е полезна или вредна.
Гхи се среща и в търговската мрежа, където може да намерите различни видове. Най-често се препоръчва холандското гхи, но ако разполагате с добър източник на чисто домашно масло, препоръчвам ви да опитате да си го приготвите сами.
Гхи е идеалната мазнина за готвене и дори пържене при високи температури, тъй като точката му на димене е 250°C, доста над стандартната за готвене температура от 200°C и над тази на повечето растителни мазнини.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече