Илиопсоасът
Мускулът, свързващ тялото с душата
Мускулът, свързващ тялото с душата
От 01.11.2014, чете се за 5 мин.
Мускулът илиопсоас, който доста непълно описваме, когато го наричаме "хип-флексор", е най-дълбокият мускул в човешкото тяло и е от ключово значение за здравето и баланса на физическо и психологическо ниво.
Той представлява двойка огледално разположени от двете страни на тялото групи мускули, залавящи се за прешлените на гръбнака. Състоят се от мускулите Psoas major и Psoas minor, които се залавят съответно за последния гръден и поясните прешлени.
Преминавайки през таза, те се съединяват с мускула Iliacus, за да се захванат чак в издатината на бедрената кост, като образуват една динамична ос точно в центъра на тялото.
Псоасът е разположен в "ядрото" на тялото, а началото му се среща с диафрагмата там, където се намира слънчевият сплит, който се счита за енергиен център на тялото. От двете страни на мускула се разполагат бъбреците. Жлъчката, червата и репродуктивните органи лежат в предната му част. Тези тесни връзки на илиопсоаса с жизненоважни органи му придават интересна роля в човешкото тяло.
Илиопсоасът е мускул, който се залавя за шест стави и преминава през две. Има способността да се скъсява и съкращава, както и да увеличава дължината си в зависимост от изпълняваното движение.
Една от основните му функции е да привежда торса напред, но това далеч не изчерпва неговата роля в човешкото тяло. Той има изключително разтеглива структура и играе ролята на "стабилизираща нишка" на гръбначния стълб. От здравето, дължината и тонуса на илиопсоаса зависи до голяма степен и правилната функция на органите, които са разположени в непосредствена близост и си взаимодействат с него.
Антагонисти на илиопсоаса са мускулите обтуратори. Когато са в баланс, те създават основата в таза, която подсигурява свободното "залюляване" на краката при ходене, бягане и други движения, инициирани именно там.
Илиопсоасът е мускул от поясната част на тялото, и освен че ни държи изправени, от него произлизат много движения. Когато го пренебрегваме за сметка на упражнения, изолиращи повърхностната мускулатура (например коремни преси, изолирани упражнения за бедрените мускули, лицеви опори и др.), не само отслабваме тонуса му, но също така провокираме допълнителен стрес върху гръбните мускули, диафрагмата и вътрешните органи.
Освен на физическия стрес, илиопсоасът реагира и на емоционалния и психологически стрес чрез скъсяване и намаляване на тонуса на мускула. Този стрес рано или късно се проявява в намалена мобилност и загуба на усет към по-фините аспекти на движенията.
Детство - Илиопсоасът е мускул, който се "събужда" в момента, в който детето започва да се учи да ходи. Тъй като ходенето може да се разглежда като контролирано падане напред, илиопсоасът е този, който действа като стабилизатор. Придобиването на добри моторни умения е много по-лесно в тази ранна възраст, отколкото корекцията им на по-късен етап от живота.
Използването на помощни средства при прохождането на детето развива други мускули за сметка на псоаса, който остава неактивен и на по-късен етап се проявяват като изменения в двигателната способност на детето или структурни изменения в опорно-двигателния апарат.
Женските цикли – доброто здраве и тонусът на илиопсоаса са важни за всички, но жените са особено зависими от него в различните цикли на живота си.
Практикувайки различни видове спорт и други физически дейности, ние рядко влагаме мисъл в това как функционира илиопсоасът. По-често сме фокусирани над работата на повърхностните мускули, над които се опитваме да повлияем, тъй като ефектът при тях е видим с просто око.
Знаейки огромната роля на мускула илиопсоас във всички нива на живота – от елементарното ходене и бягане, до функцията на вътрешните органи и психическото състояние, редно е да му отдадем повече внимание в тренировките си.
Запознахме ви с факторите, които ощетяват работата на псоаса, предстои да ви дадем и практически насоки за това как да не остава той пренебрегнат в грижите за физическото ни здраве.
Вижте още:
Имаме план за твоята по-добра спортна форма!
Научи повече