Любимата тренировка за рамене на Рег Парк

Масивни и силни рамене? Разберете как.

Любимата тренировка за рамене на Рег Парк

През 1952 г. Рег Парк публикува в списание своята любима тренировка за рамене. Той я нарича "любима", защото упражненията в нея са му дали най-добро развитие в раменете. В нея има така наречените "чийтинг" движения, които са били отричани от авторитетите по вдигане на тежести тогава, но пък културистите доста ги използвали.

  • 1. Раменна преса зад врат от стоеж - 5 х 6. Когато Парк искал да акцентира върху раменете, винаги използвал това упражнение. Изпълнявайте упражнението от стоеж с големи тежести. При последните повторения може да си помогнете съвсем леко с краката, за да изпълните серията.
  • 2. Раменна преса с дъмбели - 4-6 х 8. При това упражнение Рег Парк често сменял тактиката, правел упражнението от стоеж, но го редувал и с от седеж, както и с начина му на изпълнение, веднъж избутвал дъмбелите последователно, другия път едновременно, така че имате избор.
  • 3. Разтваряне на дъмбели встрани с "чийтинг" - 4 х 10. При това упражнение сгъвате леко лактите и с помощта на лек тласък от тялото разтваряте дъмбелите встрани, след което спускате контролирано тежестта. Отново, желателно е китките ви да сочат напред.
  • 4. Повдигане на дъмбели пред тялото с "чийтинг" - 3 х 8. Тук движението се изпълнява последователно, като използвате "чийтинг". Леко залюлявате тежестта с тялото си и вдигате дъмбела до вертикала, след което пускате контролирано и започвате с другата ръка.
  • Програмата е подходяща за напреднали атлети, които искат да акцентират върху раменете си.
  • Желателно е системата да се прави 2 пъти седмично с достатъчно почивка между тренировките. Възможен е вариант, при който да се изпълнява веднъж с гърба или гърдите, а следващия път като самостоятелна тренировка.
  • Рег Парк съветва, че първите две упражнения могат да се правят в суперсерия - една серия раменна преса зад врат, една серия раменна преса с дъмбели и почивка, или обратното.
  • Между основните упражнения 1 и 2 почивката трябва да бъде 2-3 минути, а между другите две по-кратка, от 1 до 2 минути или колкото да си поемете дъх.

Противопоказания

  • Начинаещи не бива дори и да я опитват!
  • Средно напреднали не бива да включват чийтинг елемента при първите две движения, а тренировъчният обем следва да се планира според възстановяването. Цяла седмица с треска на рамото не е прогрес!
  • Хора с ограничена мобилност на раменете или раменния пояс, свлечени рамене, болки при бутане/повдигане напред-встрани на ръцете не бива да изпълняват програмата.
  • Чийтинг форсирането с крака при повдигане на щанга зад врат е МНОГО опасно движение. Причината - трениращите може да се изкушат да пуснат лоста до основата на врата и без да искат да засекат все още спускащата се щанга с натиск от краката. Уви, при такава позиция трениращият дори не може да пусне щангата безопасно при поява контузия, а такава ще има. Умната!
Още съдържание по темата
Заден-клек-суинг-с-пудовка-и-скокове-на-въже
Заден клек, суинг с пудовка и скокове на въже

Сила, силова издръжливост и добра техника

Щангистко-обръщане-тръстър-и-бърпи-вариации
Щангистко обръщане, тръстър и бърпи вариации

Познавате ли възможностите си?

Скокове-на-въже-щангистко-обръщане-лицеви-опори-и-напади
Скокове на въже, щангистко обръщане, лицеви опори и напади

Пригответе се да тествате възможностите си

Мъртва-тяга-щангистко-обръщане-с-клек-и-пуш-преса
Мъртва тяга, щангистко обръщане с клек и пуш преса

Тренировъчен комплекс за сила и експлозивност

top-arrow