Какво да направим за по-добро храносмилане?
Какво са храносмилателните ензими? Каква е ползата от тях за спортуващия и рационално хранещ се човек?
Какво са храносмилателните ензими? Каква е ползата от тях за спортуващия и рационално хранещ се човек?
От 09.12.2011, чете се за 3 мин.
Без наличието на ензими в роля на посредници, катализатори на химични реакции, съществуването на живата материя едва ли би било възможно. Ензимите са белтъци, познати в света на биохимията като ускорители на химични реакции. Те правят нещата да се случват бързо.
храносмилане?" border="0" height="286" src="https://bbteamcdn.com/content/originals/1010.jpg" title="Какво да направим за по-добро храносмилане?" width="287" />
Ензимите имат специфичното им свойство да реагират лесно с молекулите на различни вещества, наричани субстрати, като увеличават реактивноста на тези вещества в десетки, стотици и дори хиляди пъти.
Класификация на ензимите може да се извърши на база множество параметри, например: принцип на действие, класове, функции и пр. Най-общо обаче те се делят на два вида, смилащи и метаболитни.
Те смилат макрокомпонените на храната - мазнини, белтъци и въглехидрати, до най-простите им структурни единици - мастни киселини и глицерол, аминокиселини, захари.
Малкият размер на молекулите на горезиброените мономери им позволява да навлязат през мембраните на клетките в храносмилателната система и да се включат в кръвния поток.
Без ензими разглобяването на макромолекулите - белтъци, мазнини и въглехидрати не е възможно при така ниската температура от 37 градуса по Целзий.
В устната кухина:
В стомаха:
В дванадесетопръстника:
В тънките черва:
Това е въпрос, който няма еднозначен отговор, защото и до ден-днешен се спори какъв е лимитът в производството на ензими за час в храносмилателната система.
След участието си в химична реакция на смилане, ензимите не се разрушават, т.е. това не е причина броят им да намалява. Причината количеството смилателни ензими да намалява с времето на смилане, е отмиване на ензимите от хранителната каша от едно звено на храносмилателната система в друго.
Ензимите имат оптимален лимит на работа, силно зависеща от pH баланса на обграждащата ги среда. С излизане от оптимума активността им намалява.
За да предпази собствените си тъкани от смилане, тялото има множество механизми за дезактивиране на ензимите, но тук няма да се спираме на това.
Факт обаче е постоянната загуба на ензими при всяко хранене, с преминаването на хранителната каша в посока към дебелото черво. Това налага клетките, произвеждащи ензими да работят извънредно.
Последните тенденции в спортното хранене лансират идеята, че човек може да смели между 30 и 55 грама белтък в рамките на 1 прием за 3-5 часа. Точна формула обаче няма.
Моето мнение за оптимален прием на белтък е изразено в простата формула:
Количество смилаем белтък в доза ( в гр.) / 3 часа = (общо тегло на скелетна мускулатура в гр. / 1000) х 1,12 **
За 90-килограмов мъж с количество мускулна маса 40 кг (атлет) и с 15% подкожна мазнина, това прави 44,8 гр протеин.
Моят отговор е "Твърдо да!"
Аргументи:
Тези аргументи ме навеждат на заключението, че взимането на ензими като добавка е един вид гаранция за добро храносмилане и усвояване на храната.
Забележки:
* Някои автори поставят нуклеазите в групата на протеолитичните ензими
** Държа да отбележа, че до формулата по-горе съм достигнал, базирайки се на личен и професионален опит. Не претендирам за научна точност.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече