Да избегнем претренирането
Какво води до претрениране и възможно ли е да се случи на вас?
Какво води до претрениране и възможно ли е да се случи на вас?
От 17.02.2011, чете се за 3 мин.
Невинаги дългите часове прекарани в залата ни гарантират по-добри резултати. Прекомерните тежки тренировки бързо водят до претрениране. Претренирането представлява дисбаланс между тренировка и възстановяване.
Претрениране се получава, когато тялото не успява да се възстанови след тежка тренировка.
Причината може да е в прекалено тежките тренировки, малкото почивка или в неправилно хранене.
По време на тренировка с тежести мускулните влакна се разкъсват, след което при добра почивка, хранене и прием на хранителни добавки мускулните влакна нарастват (хипертрофия).
При претренирането, веднъж след като са разкъсани, мускулните влакна не успяват да се възстановят, след което се разкъсват втори път - тогава вместо нарастване се наблюдава отслабване на мускулите.
При тежки и продължителни тренировки тялото отделя кортизол (катаболен хормон), този хормон възпрепятства възстановяването на мускулите, понижава нивата на тестостерон в тялото, възпрепятства синтеза на протеина, пречи на тялото да гори мазнини.
Невинаги проблемът с претренирането и възстановяването е в методите на трениране, хранене и възстановяване.
Ежедневният стрес, на който сме подложени, е сред най-важните фактори, влияещи отрицателно върху възстановяването на тялото.
Колкото и добра програма да спазвате, ако сте под стрес, резултатите никога няма да са същите. Когато влизате в залата, оставете проблемите си навън и се концентрирайте върху тренировката.
Често в стремежа си да постигне желаните резултати човек се стреми да тренира максимално тежко. Дали това е правилно и къде е границата на допустимото натоварване?
Най-често претрениране се наблюдава при начинаещите, които в стремежа си да постигнат бързи резултати, прекарват няколко часа в залата, стараейки се да направят всичко.
Прекалено тежките тренировки отслабват имунитета на тялото.
Преди всичко - осигурете достатъчно почивка на тялото. Ако претренирате, най-добрият избор е да прекъснете тренировки за известно време (около седмица) и да дадете добра почивка на тялото си.
Прекъсването на тренировките ще бъде съпроводено с известна загуба на форма, но не и в голяма степен, ако продължите да тренирате въпреки натрупалата се умора.
Винаги, когато се натоварвате допълнително, си осигурявайте и допълнителна почивка.
Следващата стъпка е да прегледате подробно начина си на тренировка, хранене и възстановяване и да разберете къде грешите.
Често причината може да е в прекалено тежката тренировка - стремете се да правите по-къса, но ефективна тренировка.
Давайте достатъчно дни почивка за възстановяване на всяка мускулна група в зависимост от нейния тип и целта на тренировките ви.
Относно храненето, проверете дали си набавяте необходимите хранителни вещества. Ако нямате възможност да се храните пълноценно, с помощта на хранителни добавки си набавете необходимите вещества.
Най-добрата защита срещу претрениране е комбинация от добра почивка и подходящо възстановяване на тялото с помощта на правилен хранителен режим и хранителни добавки.
Задължително тренирайте по добре планирана тренировъчна програма - като правилно определяте мястото и продължителността на почивките.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече