Хранителни добавки - мини гид за абсолютни новаци
Всичко за най-нужните добавки до третия месец във фитнеса
Всичко за най-нужните добавки до третия месец във фитнеса
От 18.05.2011, чете се за 3 мин.
Трябват ли ви всички онези прахове, шишенца, капсулки и гранули, ако сте отскоро във фитнеса? Ако сте там просто за кондиция или в търсене на социални контакти, то едва ли се нуждаете от тях. Но ако имате фитнес цели и ограничения във времето, добавките могат да се окажат ужасно изкушаващ бонус.
Най-общо казано, това са вещества, които допълват храненето на спортуващия човек. Разделят се на различни групи според това за какви цели са създадени да служат.
Например заместващи хранене, подобряващи възстановяването, подпомагащи изгарянето на мазнини и др.
Формите, в които може да ги намерите, са най-различни: прахове, гранули, разтвори, капсули, дражета, таблетки, напитки и вафли (десерти).
Непознатият състав и фармацевтичната опаковка стряскат хората и ги карат да гледат на добавките като на "изкуствена храна", която моментално бива отъждествявана с нещо лошо и канцерогенно, досущ като ненужния прием на лекарства.
Един доста комерсиален продукт - кетчупът, е не по-малко "изкуствен" от една протеинова напитка. Работата е в това, че едното е "ново" и "непознато", а другото е "старо", което автоматично ни спестява усърдието да се запитаме какво съдържа, щом всички го използват.
Още веднъж ще поясня: "Няма лоши технологии, има лоши технически пътеки или слабо производствено изпълнение..."
Добавките не са опасни за вашето здраве. Всяка добавка обаче се опитва да стане част от вашето ежедневно меню, макар не всяка да е способна да ви донесе реална полза.
Какво ви предлагам? Тук ще изброя една лична класация за най-нужните добавки в самото начало според техния целеви ефект.
Тренировъчната стратегия при отслабващите предполага да се тренира често, с постепенно нарастваща интензивност, а акцентът е върху аеробните тренировки.
В този случай най-важни са следните добавки:
Тренировките за тонус са най-лекият тип тренировки. Продължителността им е до час и двадесет минути и включват кръгова или разделена (сплит) програма с десет до петнадесетминутен завършек - пътека, колело или степер.
Тук най-важни са следните добавки:
Тренировките за мускулна маса при новаците следва да бъдат с висока натовареност и кратка продължителност (45-50 мин.), без излишен разход на енергия с кардио дейности.
Аеробните натоварвания се правят ден след тренировките с тежести и имат кратка интензивност (15-25 минути).
Добавките тук трябва да бъдат:
Работата е там, че има десетки вещества със сходен характер, използвани да се направят стотици крайни продукти за употреба от спортуващите.
Трудно е да се дадат точни и обективни оценки за това кой продукт колко е добър. Последната дума имат потребителите.
Когато избирате продукт от витрина, интернет магазин или от каталога на личния ви треньор, оглеждайте се за въздействията, маркирани с дебел контур по-горе в тази статия. Използвайте ги като ключови думи, по които да познаете дали даденият продукт е подходящ за вас.
Ако избраната добавка съдържа и други ключови думи, гледайте на тях като на екстра - нещо хубаво, с което можете да се поглезите.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече