Степер - с малки стъпки към желаната форма

Как повторението е майка на формата (не само на знанието)

Опитвали ли сте да се "катерите" на степер? Ако не сте, то има неща за катеренето, които трябва да се кажат, за да бъде то по-качествено, по-безопасно и точно за когото трябва в нужното количество. Нека не се объркваме повече със сложни изречения, в тази статия в компактен вид ще откриете най-важните неща за степера.

Степер - с малки стъпки към желаната формаКакво е това степер?

Степерът е кардио уред, симулиращ изкачване по стълби. Дейността е избрана неслучайно, катеренето по стълби е високо изразходваща енергия дейност, която е естествена и позната за всеки човек. Краката се повдигат от таза и коленете, а глезените участват в минилен процент. Работят само три групи стави, което прави движението многоставно, но ниската степен на натоварване сваля риска от контузии. 

Кои мускули работят при изкачането на степер?

Участват преди всичку мускулите на краката: квадрицепси, задни бедрени, прасци, тибиалиси и най-вече глутеуси (седалищни мускули). Наличието на рамка за подпиране при големите степери дава възможност за допълнителен акцент въру глутеусите, вътрешния или външния сектор на бедрата. В накои аеробни степ програми, рамките се използват за изпълнение на упражнения за рамене, трицепси и гърди. Последните три мускулни групи се натоварват при подпиране от позиция "Г", т.е. при издаване седалището назад и наклон на трупа напред. 

Какви функции имат различните степери?

Преди всичко степерите се различават по няколко елемента:

  • дали имат опорна рамка
  • дали са чисти степери или имат елементи на елиптикали
  • дали имат електроника
  • степени на обратна тяга или степени на трудност, т.е. колко килограма в противовес на Вашето собствено тегло ще имате на разположение

Вече споменахме, опорните рамки дават възможност за акцент, но за по-тежки хора те са важно условие да се издържи по-дълго на степера. Еклиптикал елемента, облекчава натоварването в коленните стави, а електрониката гарантира повишена функционалност на уреда и възможност за контрол.

Какво показва електрониката?

Преди всичко пулс. Броят на стъпките се следи от всеки степер, а на база на тях при наличие на възможност упражняващият се да въведе лични данни (пол, тегло и възраст), машината показва изразходвани калории, а в последните поколения уреди - дава насоки за постигане на идеална за човека кардио зона. 

За кого е и за кого не е степерът?

Най-добре е да започнем с това, за кого не е степера:

  • Ако имате травми в коленете ще усетите трудност дори и на елиптикал-степера
  • Травмите в глезните също са проблем, понеже многото повторения, които ще се наложи да правите ще създадат опасност
  • Последното важи и за тазобедрените стави
  • За хората с контузии в гръбнака - хернии, усуквания и др. е по-добре да се насочат към велоергометър или аква спинер
  • Ако имате риск от разширени вени или лесно пукащи се кръвоносни съдове по краката, насочете се към аква аеробика
  • Ако сте над петдесет и пет години и спортувате от скоро, велоергометърът е по-удаяен вариант. Това се налага заради високата интензивност на степера, което създава предпоставки за пулс пикове (резки завишавания на пулса)

Хареса ли ти?

Сподели с приятели в:

Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:

Научи повече
back-arrowbb-hexcalendarcheckoutfacebook-iconforumgoogle+instagramlinkedinlogo-smallmailmessagesmy-bbprofileprogressreadingsearchseparator-carrotseparator-dumbbellseparator-shoeservicestoresubmit-arrowtop-arrowtwitteryoutube1 read-later1