Диети за оформяне - приложимост и особености
С коя диета да оформим и да задържим постигнатата форма?
Чете се за 4 мин.
Ако ви трябва диета за оформяне или поддържане на вече постигнатата форма, хвърлете едно око на малкия ни гид. В статията можете да разберете кой режим би ви бил най-вкусен, най-достъпен и не на последно място, най-безопасен за вашето здраве.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Диетите, които могат да бъдат прилагани в периоди, когато желаете да запазите дадено тегло, са равномерно балансираната (РБД) и нисковъглехидратната (НВД).
Съществуват обаче някои подходи, които позволяват на спортуващите да променят телесните си пропорции, без да изменят теглото си. Те се наричат циклични методи.
Докато при поддъжращите НВД и РБД тренировките са решаващият фактор за регулация на телесните изменения, цикличните диети (ЦД) използват храненето като манипулатор на анаболните и катаболните хормони.
Последното дава възможност за едновременно покачване на мускулна маса и понижаване на мазнините - нещо, което дълго време бе смятано за невъзможно освен при абсолютните новаци и подрастващите.
Равномерно балансиран хранителен режим
Вкусови особености:
Диета, близка до националната ни кухня. Често бива определяна като "златната среда", естествено приятна и за езика, и за стомаха.
Финансова достъпност:
Широко достъпен режим. Нуждите от прием на протеинови храни са по-ниски, отколкото тези при НВД, ВВД и ВБД.
Достъпност на храната:
Трудно е да се намерят ястия в обществените заведения, отговарящи на изискванията на режима.
Засега подобни могат да бъдат закупени само във фитнес ресторанти. Студените салати са широко достъпни.
За готвене в домашни условия се изискват кулинарни познания за боравене с мерки и теглилки и наличие на мерителни прибори и пособия.
Предлага разнообразие от ястия, продуктите за които могат да бъдат закупени лесно от търговската мрежа.
Влияние на хранителния режим върху здравето:
Това е диета, влияеща положително върху развитието на организма във времето. Подходяща е за отправна и крайна точка при изпробването на различни диети.
От нея лесно може да се навлезе в нисковъглехидратен, високовъглехидратен или друг режим, без значение дали се касае за повишаване или понижаване на тегло.
Повече за Равномерно балансираната диета
Нисковъглехидратен хранителен режим
Вкусови особености:
Диета, в която преобладават мазните храни. Не се консумират тестени и брашнени храни.
Подходящ хранителен режим за любители на скарата и на морската храна. Ако порциите в дневното меню са неравномерно разпределени, а се наложи прием на по-голямо количество мазнини, може да се стигне до гадене.
Хората с апетит към храни от животински произход намират режима за изключително екзотичен и вкусен.
Финансова достъпност:
Режим, изискващ по-голямо количество консумиран белтък за килограм телесно тегло. Това го прави и по-скъп.
Последователи избират месо, риба ядки, яйца, а също жълти сирена (кашкавали) за храни като основен източник на белтък.
Малцината, които следват диетата, избягвайки храна с животински произход, наблягат на соеви, бобови и ядкови нисковъглехидратни продукти.
Достъпност на храната:
Храната за всеядните е сравнително лесно достъпна в мрежата от обществени заведения. Ястия, подходящи за режима могат да бъдат намерени в менюто на почти всяко заведение, предлагащо скара.
При вегетарианците е значително по-трудно. Италианските ресторанти предлагат множество ястия от различни видове сирена.
Приготвянето на храната в домашни условия не е трудно, стига да бъде намерена в търговската мрежа (отнася се за привържениците на различните вегетариански школи).
Влияние на хранителния режим върху здравето:
Това е хранителен режим, към който някои организми не успяват да се приспособят. Ако това е първият нисковъглехидратен режим, който спортуващият опитва, той ще премине през адаптационен период, траещ около месец.
Не бива да се забравят задължителните количества зеленчуци, които да възпрепятстват промяна на алкално-киселинния баланс в тялото и появата на констипация.
Повече за нисковъглехидратната диета (НВД)
Циклини хранителни подходи
Калориен шок
Вкусови особености:
В първите 10/14 дни менюто е с вкусовите характеристики на ВВД, а през следващите 10/14 дни наподобяват тези на НВД.
Финансова достъпност:
Хранителният режим е достъпен за хора със средни доходи.
Достъпност на храната:
Диетата изисква стриктно следване без отклонения, за да работи. Затова я оценявам като обременяваща спазващите я. Налага се да съобразяват с нея почти непрекъснато.
Влияние на хранителния режим върху здравето:
Диетата не носи здравни рискове.
Диети с ротиране на въглехидратите
Вкусови особености:
Според различните принципи на ротация, диетите от тази група могат да се характеризират ден за ден, тъй като композицията на белтъци, мазнини и въглехидрати, характеризиращи различните дни в диетичната седмица могат да се извадят от класическите базови диети: ВВД, ВМ-НВД, РБД.
Финансова достъпност:
Широко достъпни хранителни режими.
Достъпност на храната:
Режимът се характеризира със силно затруднен достъп до храна. В първите няколко месеца спазващият диета буквално е приниден да си носи ястията в кутии, приготвени от дома.
Влияние на хранителния режим върху здравето:
Няма данни диетите да оказват отрицателни ефекти върху здравословния статус.