Ученици, фитнес и родители - първа част
Полезен ли е фитнесът? Митове и истини за родители и тийнейджъри
Полезен ли е фитнесът? Митове и истини за родители и тийнейджъри
От 16.09.2012, чете се за 5 мин.
В тази статия са описани някои от често срещаните спорове между спортуващи младежи и девойки и техните родители. Надявам се след като я покажете на родителите си, те да погледнат на спортните ви занимания по-сериозно, но без паника и предубеждения. Освен това ще се радвам да споделите за естеството на проблемите, които имате вкъщи по повод фитнеса.
Популярни аргументи-твърдения на родителите и контрааргументите на специалиста, подплатени с факти:
Ако говорехме за професионалния спорт вдигане на тежести, в това щеше да има доза истина. Фитнесът обаче е много далеч от това.
Фитнес заниманията освен щанги и гири, включват аеробни занимания, упражнения на фитнес машини, опъване на ластици, упражнения със собствено тегло.
Различните дейности се групират в програми от специалисти, които преценяват възможностите и целите на всеки фитнес любител.
През последните десетилетия фитнесът се разви до наука в услуга на човека и стана част от културата на здравословния начин на живот.
Ето защо лично съобразената фитнес програма може да подобри мускулния растеж на подрастващите, но не и да им навреди.
Интелектуалното развитие не е в противовес на мускулните възможности и обратното.
Мускулите са функционална тъкан в човешкото тяло, но когато упражненията въздействат върху им, те стимулират и всички части на нервната система, включително мозъка.
Неслучайно науката определя спортния интелект като отделно и равнозначно направление сред останалите интелектуални заложби - музикални, логически, лексикални, емоционални и пр.
Спортният интелект определя възможностите на човека да изпълнява сложни движения на тялото.
Като последен аргумент ще задам на скептично настроените родители един въпрос: Защо на малка улица като "Уолстрийт" има три огромни фитнес клуба?
Фитнесът е начин на живот.
Фитнес културата изповядва поддържане и развиване на тялото, което е от жизнено важно значение в свят, където технологиите вършат повечето тежка работа.
Единствената причина хората да смятат, че след спиране на фитнеса ще бъдат по-зле от преди, се корени в това неправилно съчетаване на: временни диети, несъобразени фитнес програми, вреден начин на живот и най-вече лоша лична култура на хранене.
В този дух идва въпросът: как дейност, която е важна за здравето ви, може да се превърне в проблем за него?
Отговорът е: лесно, ако я прекратите или изобщо не я захванете, което е равнозначно.
Ако здравето на подрастващите е добро преди да започнат фитнес занимания, то при разумни тренировки, контролирани от специалист, нещата няма да са различни.
Възможно е дори да се получи уплътняване на костите вследствие на работата с тежести и заякване на ставните връзки.
През последните десетилетия науката откри вредните влияния на стреса върху човека.
Уви, темата е свръхдискутирана в негативен аспект. Нещо, което създаде излишна паника и обрече думата "стрес" на лошо отношение.
Истината е, че стрес върху хората винаги е имало и именно той е бил факторът, стимулиращ ги да се адаптират към промените.
В това направление науката различава добрия (еустрес) от лошия (дистрес) стрес.
Фитнесът като нова дейност за неспортувал човек се оказва стрес.
От дозирането на натоварванията обаче, както и от правилното хранене и наличието на здрав сън зависи дали от спорта ще има полза или напротив.
Всичко това е в ръцете на фитнес треньорите и специалистите по диететика.
Ако не сте семейство на спортуващи, у вас (родителите) вероятно има резерви по отношение на фитнес заниманията.
Уверявам ви, че това лесно може да се промени, ако потърсите повече информация за въпросните спортни дейности.
Щом четете тази статия, вероятно имате разногласия с тийнейджърите в дома си за това дали да се занимават с фитнес или им е още рано.
Вашата позиция е да изберете най-доброто за детето си, ала той/тя расте и се развива в малко общество, четящо списания за големи, гледащо телевизия за големи, като се стреми да бъде повече като големите.
Да наложите мнението си авторитарно, ще е като да подтиснете желанието му/и да се занимава с това, което му харесва и което е модерно сред приятелите му/й.
Не само ще го поставите в позиция на социална изолация, но ще го изкушите да се занимава с фитнес на своя глава. Това е не само излишно, но и опасно.
Големият процент от травми, получени вследствие на фитнес у подрастващи е свързан с липсата на контрол от зрели хора с опит.
Смятам, че най-правилният подход в ситуация "да или не на фитнеса в млада възраст" е обсъждане в семейството и консултация със специалисти, като се вземе предвид мнението на младия кандидат-спортист.
Ако разгледаме започването на фитнес занимания от тийнейджъри като работен процес, виждаме, че можем да приложим ефективно правилото за четирите неизменни фази - планиране, управление, мотивация и контрол.
Мотивацията е дело на средата, да си с хубаво тяло е приоритет на всяко младо момиче, а към това момчетата прибавят и желание да са по-силни.
Управлението е вашата роля (на родителите), да намерите начин да планирате безопасни и продуктивни тренировки за децата си, както и да ги контролирате.
Понеже наши дни времето е лукс, потърсете информация и помощ от следните специалисти:
Важно е да сте сигурни, че ще има синхрон между различните специалисти, затова най-добре потърсете повече информация за фитнеса, храненето и здравословния начин на живот.
След като навлезете в нещата има голяма вероятност да последвате примера на младия член на семейството, избрал да се грижи за здравето и жизнеността си.
Без съмнение това ще бъде най-доброто развитие на нещата от гледна точка на семейното здраве.
Да знаете с какво се занимава синът/дъщеря ви е по-добре, отколкото да сте в неведение.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече