Омега 6 есенциални мастни киселини (Омега-6 ЕМК)
Гама-линоленична киселина (ГЛК / GLA), Линолеична киселина (ЛК / LA) и Арахидонова киселина (АрК / АА)
Гама-линоленична киселина (ГЛК / GLA), Линолеична киселина (ЛК / LA) и Арахидонова киселина (АрК / АА)
От 03.12.2011, чете се за 4 мин.
Храната в традиционната българска кухня е богата на омега 6 мастни киселини, но напоследък в България се налага бързата кухня - сандвичи, сухи закуски, пица и др. Все храни, бедни на омега 6. Рано или късно това води до дефицит, а последният е свързан с понижен имунитет и всички негативи, произтичащи от това. Друга крайност е пристрастеността към олиото и маргарина в ежедневното меню, което е предпоставка за поява на алергии.
Омега 6 мастните киселини са група от осем полиненаситени мастни киселини.
Най-важни за храненето при човека са четири от тях:
Общото между четирите мастни киселини, което ги обособява в група, е двойната въглеродна връзка на позиция ω-6 (омега 6) в молекулярната им структура.
Омега мастните киселини, и по-точно омега-6 се наричат есенциални, понеже човешкото тяло не може да ги синтезира от други неесенциални вещества, а те играят важни роли в множество биохимични процеси.
Установено е, че тялото синтезира омега 6 по-бързо (в съревнование), ако на мястото на синтеза протича успореден синтез на омега 3 мастни киселини, в противен случай за организма е по-лесно да усвои омега 6 ЕМК от храната.
В статия Омега 3 есенциални мастни киселини изяснихме връзката между омега 3 и омега 6 ЕМК.
Напомням, че общото между двете групи е участието им като базови съставки за химичния синтез на специфични молекули, наречени ейкозаноиди.
Въпросните молекули имат краткосрочни сигнални функции за редица процеси в тялото, като проявяват хормонално действие за кратки интервали от време.
Най-общо омега 6 ЕМК имат следните функции:
В частност в синтеза на ейкозаноиди:
Доказани въздействия:
Рисковете от свръхконсумацията на омега 6 ЕМК са два типа:
При нарушен баланс:
Приемът на омега 6 ЕМК в добавка е свързан преди всичко с прием на линолеична киселина, понеже за разлика от арахидоновата, която има силни възпалителни свойства, линолеичната проявява двойнствен характер и може да бъде преобразувана лесно от организма.
Както вече сте научили от статията за омега 3 ЕМК, омега мазнините се приемат в балансиран вид.
Различните източници препоръчват дневни дози в съотношения от 1:1 до 4:1 и дори 3:2 (омега 6 ЕМК : омега 3 ЕМК).
Основната причина за превеса на омега 6 ЕМК във формулата е обилното им присъствие в растителните масла, които използваме.
Според повечето източници допустимата дневна доза за прием на омега 3 ЕМК е около 3 грама (3000 мг).
При контролирана диета, в която приемът на различните групи есенциални мастни киселини е изравнен, следва да се приеме около 4,6 гр линолеична киселина (ЛК) за всеки 3 грама Омега 3 ЕМК.
Приемливата дневна доза омега 3 е 1,6 гр за мъже и 1,1 гр за жени. (Food and Drug Administration, USA; ), а съответстващата им порция омега 6 следва да се прецени според индивидуалната диета. Тук последната дума има диетологът.
Успоредната консумация на антиоксиданти и омега 6 ЕМК взаимно намалява ефективността на добавките.
Оставете няколко часа интервал между различните добавки. Приемайте омега 6 ЕМК с храна. Закуската е добро време за прием.
Омега 6 ЕМК се включват в комплексни формули от ЕМК заедно с омега 3 и по-рядко с омега 9 мастни киселини.
Като част от формула 3-6 или омега 3-6-9 се влагат и в комплексни формули заедно с витамини, минерали, аминокиселини, билкови екстракти.
При такива формули различните ингредиенти са разделени по групи и всяка група от еднократната доза се пие по отделна схема, за да се избегнат взаимодействия.
Прочетете също:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече