Растежен хормон
Може ли да се расте цял живот?
Може ли да се расте цял живот?
От 06.07.2008, чете се за 5 мин.
Растежният хормон е протеин. Той е главен участник и регулатор на растежа и метаболизма в човешкото тяло. Представлява интерес като медикамент, използван при хора и животни. Секретира се през целия живот на индивида. Наименованието "соматотропин" е с гръцки произход и означава телесен растеж.
Хормонът на растежа (соматоторопин, нордитропин, генотропин, хуматроп, соматроп и др.) се произвежда от хипофизната жлеза. Тя е овално тяло, разположено в ямка на черепната основа, наречена "турско седло". Посредством краче се свързва с областта на главния мозък, наречена хипоталамус. Жлезата има овална форма – дължина 8-10 мм., ширина 12-15 мм., височина 5-6 мм. По отношение на теглото си показва големи индивидуални различия. При мъжа тя тежи средно 0.6 г. При жените през време на бременност се увеличава и след раждането не се връща към първоначалното си състояние – поради това при жени с повече раждания тя може да тежи повече от 1 г. Жлезата се разделя на две части: аденохипофиза – предна част и неврохипофиза – задна част. Двата дяла имат различен клетъчен строеж и произвеждат различни хормони. Соматотропинът се произвежда и отделя от аденохипофизата.
Наблюдават се два различни типа ефекти:
Растежът е сложен процес и изисква координирано действие на редица хормони. Главната роля на растежния хормон е да стимулира телесния растеж, предизвиквайки отделяне от черния дроб и други тъкани на IGF-I. IGF-I стимулира пролиферацията на хондроцитите (хрущялните клетки), което води до растеж на костите. По този начин, чрез диференциация на хондроцитите, се извършва директното повлияване на растежния хормон върху растежа на костите. IGF-I има ключова роля и в мускулния растеж. Той стимулира пролиферацията и диференциацията на миобластите (мускулните клетки), усвояванетао на аминокиселините и протеиновия синтез в мускулната и останалите тъкани.
Растежният хормон има ключови ефекти в протеиновата, липидната и въглехидратната обмяна. В някои случаи ефектите му са ясно изразени, в други IGF-I е ключовият медиатор, в трети директният и индиректният механизъм действат съвместно.
Продукцията на растежен хормон се модулира от много фактори, включващи стрес, физически упражнения, хранене, сън. Той самият се контролира от два хипоталамусни хормона и един гастро-хормон.
Секрецията на соматотропин е част от негативния контрол на принципа на обратната връзка, включващ и IGF-I. Високите кръвни нива на IGF-I водят до понижена секреция на растежен хормон не само посредством директна супресия на соматотропните клетки, но и чрез усилване освобождаването на соматостатин от хипоталамуса. Растежният хормон също по пътя на обратната връзка инхибира GHRH секрецията. Интеграцията на всички тези фактори засяга секрецията на хормона, което води до освобождаването му на тласъци. Базовите му концентрации в кръвта са много ниски. При деца и младежи в най-интензивния период на растеж се освобождава по време на дълбок сън.
Състоянията на дефицит и излишък на растежен хормон водят до видими ефекти, доказващи основната роля на този хормон във физиологията на човешкото тяло. Клинично недостигът се изразява в забавен растеж или нанизъм (джуджешки ръст). Проявата на дефицита зависи от възрастта, в която възниква и може да е наследствен или придобит. Засегнатите деца произвеждат много малко или никакъв собствен растежен хормон, не растат нормално и в ранна възраст са по-ниски от връстниците си. Типично имат бебешки израз на лицето, висок писклив глас и са със затлъстяване. Мастната тъкан е натрупана предимно по корема. Момчетата може да са с малък пенис и скротум. Подрастващите с недостатъчност на растежен хормон често са със закъсняло полово съзряване. Липсата или недостатъчната секреция на растежен хормон е много рядко нарушение.
Около 60 деца на един милион население в общата популация страдат от това заболяване. За разлика от джуджето от тироиден произход, хипофизното джудже има напълно нормално умствено развитие. В зряла възраст дефицитът на растежен хормон може да бъде причинен от:
Дефицитът на растежен хормон при възрастни е рядко заболяване – счита се, че от него страдат 200 на един милион население. Тези пациенти могат да бъдат диагностицирани във всеки възрастов период. При някои пациенти дефицитът в детската възраст може да бъде преходен. Възрастните с дефицит на растежен хормон имат обикновено следните симптоми:
При възрастните индивиди с дефицит на растежен хормон, лечението с човешки растежен хормон може да спомогне за редуциране на теглото, нормализиране на разпределението на мастната тъкан, увеличаване на мускулната маса, както и да противодейства на лесната уморяемост, с което се подобрява качеството на живот. Ефектът от свръхсекрецията на растежен хормон също зависи от много фактори, като се наблюдават две различни състояния:
Предозиране. Успоредно с мускулите започват да растат и ръцете, краката, носът и черепът (акромегалия).
В миналото изолиран и пречистен трупен растежен хормон е бил използван за третиране на деца със сериозно изоставане в растежа. Днес соматотропинът се произвежда с помощта на рекомбинантна ДНК-технология. Човешкият растежен хормон се използва и от атлети. Въпреки че като цяло е безвредна, соматотропиновата терапия не е съвсем безопасна, както ако не се прилага никаква такава и носи със себе си непредвидими рискове.
Ролята на растежния хормон при възрастни все още има и своите неразгадани страни, обект на непрекъснати проучвания, касаещи здравословните ползи и евентуалните рискове при провеждането на една такава терапия.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече