Бяла върба (Salix alba)
Китайските лекари я прилагат от хиляди години като средство срещу различни болести
Китайските лекари я прилагат от хиляди години като средство срещу различни болести
От 05.12.2011, чете се за 3 мин.
Кората на бялата върба се използва в народната медицина още от древността. Тя е познато средство за намаляване на температура и болки, укрепване на организма и прочистване на кръвта. Екстрактът от нея се използва против вътрешни кръвоизливи, катар, ревматична треска, проблеми със ставите и цистит. Използва се при лечение на проблеми с черния дроб, бъбреците и сърцето. Добре известно е и нейното антипаразитно и антималарийно действие.
Китайските лекари прилагат бялата върба (известна още като Salix alba или White willow) от хиляди години.
Европейската медицинска наука потвърждава лечебните й свойства много по-късно.
През I век Диоскоридес потвърждава тези ефекти. Един век по-късно Гален също я проучва.
Модерната наука признава действието на върбата като противовъзпалително и кръвоспиращо средство.
Salix alba е вид върба, който се среща в Европа, Западна и централна Азия. Името й произлиза от светлобелезникавата до почти бяла окраска на листата.
Растението е дърво с тъмносива, дълбоко напукана кора, високо до 25-30 м. Младите клонки на върха са със сребристи власинки, по-късно голи.
Листата са ланцетни, последователни, заострени, дълги 5-12 см, широки 1-3 см, по ръба ситно назъбени, покрити от двете страни или само отдолу със сребристи власинки.
Цветовете са събрани в цилиндрични реси. Бялата върба се среща във влажни райони, особено по речните брегове, до 1 000 м надморска височина.
Гъвкавите млади клонки често са и материал за плетени огради, мебели и кошници.
В съвременната медицина се използва върбовата кора (дрога Cortex Salicis), която се събира рано напролет, по време на усиленото сокодвижение в растението.
Отделя се кората от млади клонки от дървета на възраст от 2 до 5 години. Кората се нарязва на парченца или се смачква, за да се използва в отвари. От нея се правят таблетки и капсули, често в комбинация с други противовъзпалителни растения.
Корите на Salix alba съдържат от 5 до 7% гликозида салицин, който се разпада в организма под влияние на ензима саликаза на салигенин, който по-нататък се окислява до салицилова киселина.
Срещат се още флавоноиди и 5 до 10% проантоцианидини (кондензирани танини), които са известни със заздравяващите си и кръвоспиращи свойства.
Кората от бяла върба помага при простудни, трескави състояния, висока температура, плеврит, ревматизъм, подагра, главоболие, възпаление на пикочния мехур.
По-рядко се прилага при чревни разстройства, обилна менструация, кожни обриви, гнойни рани, против потене на краката.
Японски учени доказват в изследване от 2002 г., че салициловата киселина (образувана от преработката на салицина в червата) понижава температурата, без да уврежда стомаха.
Кората е известна с антисептичното си действие и се прилага външно върху рани и язви. Тя се употребява при диария и чревни инфекции.
В експеримент от 2001 г. немски учени установяват, че препарат от върба има умерено болкоуспокояващо действие при експеримент с група хора, страдащи от остеоартрит.
Изследванията потвърждават, че нестероидните противовъзпалителни лекарства (NSAIDS) като аспирина намаляват синтеза на някои простагландини (Pg), които имат важна роля в регулацията на работата на имунната система.
Съставките, които възпрепятстват простагландиновата синтеза, могат да засилят имунния отговор и да имат противовъзпалителен ефект.
Действието на салицина, намиращ се в кората на бялата върба, е селективно - подобно на това на аспирина.
Според изследванията салицинът блокира по-слабо Pg в гастроинтестиналния тракт, така че при неговата употреба много рядко се наблюдават странични действия, а ако ги има, са с по-слаб интензитет.
Минавайки през стомаха и червата, полезните ефекти на салицина се проявяват в черния дроб.
Използва се извлек от 1 чаена лъжичка ситно нарязана кора, която кисне 8 часа в 1/2 л студена вода. След прецеждане течността се изпива за 1 ден.
Външно се използва по-концентрирана отвара от кората. За лечение на язви и рани се прилага компрес - парче памучен плат се накисва в отвара и се налага 2-3 пъти дневно.
Може да се използва профилактично като билков чай или добавка към храната.
Внимание! Понякога върбата в големи количества може да предизвика странични ефекти като гадене, стомашно-чревен дискомфорт, световъртеж и обрив.
Кората не се препоръчва на бременни жени или кърмачки, както и на хора, страдащи от астма, стомашна язва, диабет или бъбречни и чернодробни заболявания.
Не приемайте растението при алергия към аспирин или салицил. Не го комбинирайте с диуретици, медикаменти, понижаващи кръвното налягане, противосъсирващи препарати, както и с нестероидни противовъзпалителни лекарства.
Прекомерната употреба на отварата може да доведе до появата на афти в устата. Пациенти, вземащи антикоагуланти, не трябва да приемат продукти, съдържащи витамин К, освен под лекарски контрол.
Щом природата може да ни лекува, защо да не се оставим в ръцете й? Salix alba е едно чудесно допълнение към домашната ни аптека.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече