Инозин
Пуринов нуклеозид, предшественик на АТФ
Пуринов нуклеозид, предшественик на АТФ
От 28.04.2011, чете се за 2 мин.
Инозинът участва ефективно не само в обмяната на въглехидрати, повишавайки активността на редица ензими в цикъла на Кребс, но и стимулира синтеза на нуклеотиди. Трябва да се отбележи, че при спортове за издръжливост и силови спортове, особено важен е ефектът на инозина за намаляване на количеството млечна киселина, отделена по време на физическата дейност.
Представлява естествен за организма елемент, който участва директно в протичането на много жизненоважни процеси в човешкия организъм. Локализиран е в скелетната мускулатура и миокарда.
Инозинът е пуринов нуклеозид и прекурсор на аденозин трифосфат (АТФ). Известно е, че биохимията определя АТФ като енергийна валута на клетката или вещество, което съхранява и пренася химичната енергия. АТФ не се метаболизира, т. е. това е чиста биохимична енергия за телесните клетки, която се използва от тялото в готов вид. Например, за едно денонощие в организма на човек, тежащ приблизително 75 кг, се получават около 70 кг АТФ.
АТФ отдава енергия на клетките, прекъсвайки връзката с една от фосфатните си групи, превръщайки се в АДФ (аденозин дифосфат). Но постоянното ниво на АТФ в клетките е сравнително ниско, като то се изчерпва още в първите няколко секунди на високоинтензивна работа в анаеробна среда, т. е. продължителната и тежка тренировка изчерпва много бързо енергийните запаси, настъпва умора и ефективността на извършваната работа рязко спада. Това несъмнено налага постоянното производство на АТФ от мазнини, аминокиселини и глюкоза.
Инозинът от своя страна притежава силна антихипоксична активност (подобрява доставката на кислород в еритроцитите, като същевременно повишава усвояването му от работещите мускули), което се превръща в ключов фактор за повишаване на спортните постижения в спортове, ориентирани изцяло към развиване на издръжливост.
Тъй като инозин не е есенциална хранителна съставка, няма как да възникне дефицит.
Инозин се съдържа в бирената мая, както и в органните меса. В търговската мрежа може да бъде открит самостоятелно или в комбинация с други добавки.
Въпреки че инозинът е сравнително непознат, в чужбина той е едни от най-масово употребяваните продукти. Препоръчителната доза е 1.5-2 г преди всяка тренировка.
По принцип не се наблюдават странични ефекти от неговата употреба, но неизползваният инозин в организма се превръща в пикочна киселина, което не е никак благоприятно за хора, страдащи от подагра. В литературата не са описани и взаимодействия на добавката с лекарствени продукти.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече