Модерен петобой
Път към изграждането на съвършения атлет или само красива легенда
Път към изграждането на съвършения атлет или само красива легенда
От 07.05.2012, чете се за 4 мин.
Съчетанието от физически и умствени качества, нужни за модерен петобой, позволявали на атлетите да участват в повече от три или четири олимпийски игри. Причината е проста - с увеличаването на възрастта възможностите за плуване и бягане отслабват, но често с опита другите качества на един атлет нарастват.
Според Аристотел, съвършените спортисти са петобойците, "защото в техните тела сила и бързина са съчетани в прекрасно съотношение".
Чували ли сте легендата за офицера от кавалерията на Наполеон Бонапарт? Офицерът имал за задача да предостави важно съобщение. Възседнал бил кон, който не познавал. Яздил през терен с много препятствия и непрестанно бил обстрелван от неприятелски огън.
Офицерът отвърнал на огъня и повалил противниците си. Останал само един неприятел, когато мунициите му свършили. Тогава, повален на земята, бил предизвикан на дуел със сабя.
Офицерът спечелил дуела и отново яхнал коня си. Пътят му бил пресечен от река, която била дълбока и не можел да премине с коня си.
Нашият галантен герой преплувал реката и пробягал останалия път. След петте теста на неговата физическа и психологическа подготовка, той най-накрая предал съобщението...
Вероятно легендата е просто измислица. Но има един спорт, който съчетава всички тези умения – фехтовач, плувец, ездач, стрелец и бегач. Това е най-олимпийският от всички спортове – модерният петобой.
Древният петобой (състоящ се от бягане, скачане, хвърляне на копие, хвърляне на диск и борба) е бил въведен за първи път на Олимпийските игри през 708 г. пр.н.е.
Считан за най-върховата дисциплина, победителят в него е бил оглавяван за "Победител на Олимпийските игри". Това звание за древния петобой е било изцяло прието и от основателя на съвременните олимпийски игри – Барон Пиер дьо Кубертен.
От 1909 година той започнал опитите за въвеждане на петобоя в олимпийската програма. Самото въвеждане се случило две години по-късно, на 14-то съвещание на Международния олимпийски комитет в Будапеща.
Тогава Кубертен заявил: "Светият дух на спорта просветли моите колеги и те приеха надпредвара, на която аз отдавам огромна почит".
Дисциплините съвпадали с качествата, които е трябвало да притежава един кавалерист от 19-ти век - да стреля, да се дуелира, да бяга, да плува и да язди.
Модерният петобой като официален спорт е въведен за пръв път на петите олимпийски игри в Стокхолм през 1912. Той съчетава в себе си пет напълно различни един от друг спорта. Това са фехтовка, стрелба, плуване, кросово бягане (бягане през пресечен терен) и конен спорт.
Кубертен заявил, че петобоят е единственият спорт, "който тества духовните качества на атлета точно толкова, колкото физическите качества, като по този начин създава перфектния атлет".
Новият спорт бил приет с огромно удивление, заради върховите качества, които били нужни – кураж, координация, физическа сила, самоконтрол и приспособимост.
От 1912 до 1980 г. състезание по модерен петобой се е провеждало в пет различни дни – по една дисциплина на ден. От 1984 до 1992 г. състезателните дни стават 4, като стрелбата е била провеждана в същия ден на плуването или бягането.
През 1996 г., на олимпийските игри в Атланта всичките дисциплини са проведени в един ден. За пръв път жени се състезават на Олимпиадата през 2000 г. в Сидни.
През 2008 година се взема решение стрелбата от прецизна да стане бърза. По този начин тя се съчетава с бягането в комбинирана дисциплина.
Ето и какво представлява едно състезание по петобой в наши дни:
Фехтовката протича като всеки атлет играе срещу всеки. Победа се дава на един туш. Използваното оръжие е шпага. Боевете продължават минута. Ако никой от двамата състезатели не отбележи туш, се присъжда двойна загуба.
Точките, които печели всеки състезател при фехтовката, се смятат по следната формула:
Плувната дисциплина е 200 метра свободен стил. За време от 2:30, състезателят получава 1 000 точки. Всяка секунда повече или по-малко дава или отнема 12 точки.
Например: За време от 2:28, състезателят получава 1024 точки.
Ездата при модерния петобой е прескачане на препятствия на трасе с големина 350-450 метра. Препятствията са 12, с един двоен и един троен скок, което прави общо 15 скока.
Интересното е, че при петобоя конят не познава ездача си. Конете са предоставени от домакина и всеки атлет язди кон, който е изтеглил на жребий. Всеки състезател има 20 минути да опознае коня си.
За получаване на пълния брой точки – 1 200, състезателят трябва да преодолее трасето за позволеното време (варира между 1 минута и 1:17). За всяка грешка ездачът губи точки.
Всяка секунда над предоставеното време се наказва с отнемане на 4 точки. Позволеното време е удвоеното най-добро време, за което се дават максимален брой точки. Ако надскочи това време, състезателят получава 0 точки.
Комбинираната дисциплина представлява 3х1 000 метра бягане, като между всеки от трите километра състезателят има време от 1:10 да бутне пет мишени.
Ако състезателят го направи за по-кратко време, започва следващия си километър и така печели време. Ако не успее да ги бутне за 1:10, няма наказание, но губи време.
Стрелбата се провежда с 0,4 мм въздушен пистолет от разстояние 10 метра.
Дисциплината е както следва: стрелба (лимит 1:10), 1 000 м, стрелба (1:10), 1 000 м, стрелба (1:10), 1 000 м.
На комбинираната дисциплина присъства и системата хендикап. Точките, които всеки състезател е натрупал в предните три дисциплини, се превръщат в секунди.
Състезателят с най-много точки в моментното класиране стартира пръв. Всеки следващ тръгва толкова секунди зад него, колкото точки е изостанал.
Редът, по който финишира състезателят, е и крайната позиция, която заема. Тази система позволява на атлетите до последно да са в борба за по-челна позиция.
През 2011 г. се очаква стрелбата масово да бъде провеждана с лазерни пистолети.
Петобоят остава зрелищно изпитание на човешките възможности - да владееш пет напълно различни един от друг спорта и да можеш да покажеш най-доброто от тях и себе си в един ден. Ден, който може да запомниш завинаги.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече