Хипервитаминоза
Могат ли витамините да бъдат опасни?

Чете се за 5 мин.
Витамините са вещества, които в минимални количества са жизнено необходими за поддържане на нормалната дейност и доброто здравословно състояние на човека и животните, както и за тяхното правилно развитие. Те не са градивен елемент, още по-малко пък източник на енергия, но организмът изпитва непрекъсната нужда от тях.
Какво ще научиш?
- "Vitа" значи живот!
- Обръщайте внимание на дозировката витамините
- Какви могат да бъдат последиците от предозиране с витамини?
- И все пак да се пазим от или да търсим витамините в храната си?
- Хипервитаминоза с витамин А
- Хипервитаминоза с витамини от групата В
- Хипервитаминоза с витамин С
- Хипервитаминоза с витамин Д
- Хипервитаминоза с витамин Е
"Vitа" значи живот!
Витамините са открити едва в началото на XX век от полския учен Казимир Функ, който успява да изолира от ориз вещество, действащо благотворно на хора, страдащи от болестта бери-бери, засягаща тежко нервната система у човека.
Наричат ги витамини - название, свързано с техния химичен строеж. Установено е наличие на аминогрупа, изключително важна за живота като цяло.
Днес е известно, че тези вещества регулират синтеза и активността на клетъчните ензими, като по този начин участват в регулацията на всички жизнени процеси.
Приемът на витамини е важен не само за хората, занимаващи се с активна спортна дейност, но и за тези, на които работата им е свързана с тежък физически труд.
Замърсяването на околната среда например изисква непрекъснато увеличаване на всекидневните нужди от витамини, особено пък в големите градове.
Стресът, предизвикан от активния начин на живот, алкохолът, никотинът, кофеинът, консервантите, както и средствата за контрацепция увеличават прогресивно нуждите на нашия организъм от витамини.
Всеизвестен факт е, че една цигара може да унищожи до 100 мг витамин С в организма.
Ако в храната липсват витамини, нормалното протичане на физиологичните процеси в организма се нарушава.
Обръщайте внимание на дозировката витамините
Възможно ли е предозирането на витамините да доведе до интоксикация на организма и важи ли тезата на Парацелз, който твърди, че "Всички вещества са отровни. Само дозата прави едно вещество отрова или лекарство"?
В един дълъг период от време се считаше, че витамините са абсолютно безвредни субстанции, приемът на които може да бъде неограничен - и не само това, ами дори не се обръщаше внимание на особеностите на индивида (възраст, пол, физиологично състояние).
Желанието да бъдем здрави и силни се асоциираше с прием на витамини, стократно надвишаващ физиологичните дневни нужди на организма.
Процес, който неминуемо води до състояние, известно като хипервитаминоза - патологично състояние, свързано с прием на витамини в дози, многократно надвишаващи допустимите дневни нужди и водещо до интоксикация на организма.
Това е и разликата с авитаминозата, която пък е резултат от недостиг на определен витамин, свързано с нарушение на нормалните физиологични процеси в организма.
Би трябвало да се обърне внимание и на факта, че препоръчителната дневна доза витамини зависи от редица фактори като възраст, пол и общо здравословно състояние.
Какви могат да бъдат последиците от предозиране с витамини?
Не всички витамини са еднакво опасни.
С водноразтворимите витамини например се предозира по-трудно, отколкото с мастноразтворимите витамини, поради склонността на последните да се натрупват в телата ни.
Хипервитаминоза с витамин А
Натрупаните излишни количества витамин А в организма обикновено се свързват с прояви на токсичност и състояние, познато като хипервитаминоза.
Предозирането на витамин А може да стане по два начина:
- еднократна употреба на витамина в доза, силно надвишаваща необходимата дневна потребност на организма;
- при сравнително продължителен прием на ниски дози.
Особено застрашени се оказват малките деца, при които приемът на този витамин трябва да бъде с повишено внимание, както и хората, употребяващи алкохол във високи дози, при които абсорбцията на витамина е повишена, съответно и неговата токсичност.
Проявите на токсичност на витамин А са свързани със следните симптоми:
- промяна в плътността на костите на черепа, изпъкнала фонтанела (бебета и малки деца);
- повишено вътречерепно налягане;
- замъглено зрение;
- болка в костите и отток на съседните тъкани, намалена костна плътност, която впоследствие може да доведе до остеопороза;
- намален апетит;
- замаяност;
- промени в съзнанието;
- двоен образ, особено при малки деца;
- сънливост;
- главоболие;
- увреждане на черния дроб;
- гадене с последващо повръщане;
- косопад;
- пожълтяла и лющеща се кожа.
Хипервитаминоза с витамини от групата В
Предозирането на витамини от групата В е свързано с появата на тежки алергични симптоми, много често водещи до шок, както и редица нервнопсихични нарушения (напр. витамин В6, който води до:
- изтръпване на крайниците;
- поява на болка при движение;
- наличие на епилептични припадъци;
- безсъние;
- нарушение в ритъма на сърдечно-съдовата система;
- увреждане на черния дроб.
Хипервитаминоза с витамин С
Увеличеният прием на един от най-популярните и често приемани витамини, особено в сезона на грипа, рядко може да доведе до някакви сериозни последици за организма.
Високите дози приет витамин, водещи до някакво патологично състояние на организма, са свързани с:
- нарушение в процесите на образуване на костите;
- анемия;
- нарушена обмяна на веществата;
- стомашно разтройство;
- потенциална опасност за жените във фертилна възраст;
- съществува и риск, свързан с усвояване на излишното желязо в организма, вследствие на сравнително високите дози.
Хипервитаминоза с витамин Д
Под въздействие на слънчевата светлина в човешкия организъм се синтезира витамин Д, а добрата новина е, че няма опасност от прояви на токсичност при продължително излагане на слънце.
От друга страна обаче приемът на прекомерно високи количества витамин Д може да доведе до здравословни проблеми.
Този процес е особено характерен за малките деца и обикновено е резултат от необходимостта от прием на витамина, свързана с процесите на растеж.
Нерядко е и вследствие от прием на суплементи, като например масло от черен дроб на треска.
Излишъкът на витамин Д в организма води до необичайно високи нива на калций в кръвта, в резултат на което се появява реална опасност от увреждане на костите, бъбреците и меките тъкани.
Ето защо допълнителният прием на витамин Д задължително трябва да бъде консултиран със специалист в областта.
Симптомите на токсичност, които се наблюдават при предозиране, са следните:
- запек;
- намален апетит и загуба на тегло (анорексия);
- дехидратация;
- мускулна слабост;
- високи нива на калций в кръвта;
- повръщане;
- умора;
- раздразнителност.
Хипервитаминоза с витамин Е
Когато количеството доставян на организма витамин Е е по-голямо от необходимото дневно такова, обикновено се наблюдава повишаване на артериалното налягане.
Този витамин в определени случаи може да играе ролята на антикоагулант, а това означава, че съществува възможност да увеличи риска от проблеми с кръвосъсирването.
Внимателни в този случай трябва да бъдат пациенти, приемащи варфарин, които не бива да приемат добавки, съдържащи витамина, без съгласието на своя лекар.
Приетата най-висока доза витамин Е или т. нар. допустима горна граница е малко вероятно да доведе до проблеми с кръвосъсирването.
И все пак да се пазим от или да търсим витамините в храната си?
Колкото и да ни се иска, витамините не са чудотворните лекарства за всичко.
Вярно е, че те са необходими за развитието и жизнеността на целия човешкия организъм, но в подчертано минимални количества.
Някои от тях регулират химическите процеси, други са части от ензимите, необходими за метаболизма на клетките, трети пък директно оказват влияние върху функционирането на организма.
От друга страна повишеното физическо натоварване и внасянето на белтъчини и въглехидрати значително повишават дневните нужди от витамини.
Това означава, че в подобни случаи са необходими и други жизненоважни вещества - минерали.
Повишеният прием на витамини изисква съответното количество минерали, защото ако минералите са в редуцирано количество, тогава витамините не са в състояние да задоволяват пълноценно нуждите на организма.