Индийска бухалка
Indian Club
Indian Club
От 09.06.2012, чете се за 3 мин.
Индийската бухалка (Indian Club) е с дълга история, чиито корени датират още от древността. Съвременният й вариант (Clubbell) се радва на голяма реклама и обещания за отлично функционално трениране. Има ли наистина основания за това?
Традиционната индийска бухалка е парче дърво, оформено като кегла за боулинг, което варира по размери и тегло. Съвременните реплики се правят от стомана, което позволява производството на по-тежки бухалки, без да се увеличава драстично техният размер.
Тренировката с тях представлява люлеенето им по различен начин и посока, както самостоятелно, така и в комбинация с други движения (например клек или напади).
Информация за използването им за функционално трениране се среща още от времето на Древен Египет.
В по-близко минало те били идеалният уред за атлети, трениращи смесени бойни изкуства и традиционна индийска борба. Главната им цел била развитие на силата и цялостната кондиционна подготовка. Бухалките са внесени в Англия от британски войници, които били на пост в Индия през ХIX-ти век.
Сим Кехоу въвежда индийската бухалка от Великобритания в САЩ. През 1862 година отваря магазин в Ню Йорк, специализиран в производството на бухалки. За да ги разпространи, успешно изпраща безплатни мостри на видни спортисти и клубове.
През 1866 година той издава красиво илюстрованата книга "Indian Club Exercise", която показва предимствата на тежкото силово трениране с бухалки. Популярността им като организиран спорт нараства през 20-те и 30-те години на XX-ти век. Провеждали се класове с инструктор, подобно на съвременните аеробни часове.
Човекът, който преоткрива традиционната индийска бухалка в модерния й стоманен вариант за силово трениране е Скот Сонън – фитнес треньор (номиниран от сп. "Men’s Fitness Magazine" през 2011 година в Топ 25 на фитнес треньорите в света), треньор и състезател по смесени бойни изкуства, автор, говорител и член в международни спортни асоциации.
В основата на спецификата на натоварването чрез индийската бухалка стои изместеният център на тежестта.
По този начин тренировката става предизвикателна, но щадяща ставите и сухожилията – центърът на тежестта е далеч от захвата. Самата бухалка не се повдига, както при стандартните дъмбели, а се залюлява по определен начин.
Заради удължената дръжка бухалката не действа срещу захвата и пръстите, а през тях, ангажирайки мускулите и изключвайки стремежа към умишлено стискане на материала.
Скот Сонън създава своята система за силово трениране "Circular Strength Training" (CST), която се състои от три компонента.
Хармонични и плавни движения
Те регулират дишането, повишават концентрацията, заздравяват ставните връзки и цялостно подобряват представянето на атлета.
Прасара йога
Заимства асани от Хата йога и ги преплита в движения, които помагат за мобилността, отпускането на мускулните сухожилия, а с продължителната практика във времето оказва положително влияние върху силата и гъвкавостта.
Clubbells
Модерният вариант на традиционната индийска бухалка.
Тренирането с тях има редица предимства:
Индийската бухалка може да разнообрази тренировъчната ви програма, като може да я включите към останалите упражнения или да я използвате самостоятелно в отделни тренировки.
Тя принадлежи към уредите, които намират широко приложение за функционално трениране и развитие на комплексни качества (каквито са и пудовките, българската торба и ковашкият чук).
Подходяща е както за начинаещи, така и за напреднали. Разликата е в използваното тегло:
Какъвто и да е тренировъчният ви стаж, подберете адекватната за вас тежест, особено ако заучавате за първи път новите движения.
Правилното изпълнение е на преден план, за да се елиминира възможността за нежелана контузия.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече