Дъглас Айвън Хепбърн
Съвременният наследник на Луис Сир
Съвременният наследник на Луис Сир
От 19.06.2012, чете се за 8 мин.
Дъг е роден във Ванкувър, Канада, в провинция Британска Колумбия на 16 септември 1927 г. По рождение той има два недъга: леко изкривяване на десния крак и кривогледство, които му създават доста неудобства и предизвикват подигравки в детството му. Но тези недъзи по никакъв начин не спират Хепбърн да постигне целта си: да стане най-силният мъж на света. Те просто го карат още по-силно да се старае, за да я осъществи.
Дъг има доста трудно детство, родителите му са алкохолици и се развеждат, когато той е на 3 години. През голяма част от детството си е бил сам и без приятели.
Докато Хепбърн посещава училище, се занимава с много спортове: бейзбол, плуване, футбол, колоездене, скачане на трамплин и много различни форми на гимнастика. Дъг става изключително опитен в тези спортове, дори когато постига телесно тегло от 132 кг.
На 15-годишна възраст той изминава 170 км с колело за един ден, като почива само 15 минути през цялото пътуване. Когато Дъг навършва 16 години и вече е в 10-ти клас, се запознава с "бодибилдър" на име Майк Попел, който го въвежда в обучението на местното YMCA и му показва различни упражнения с тежести.
След кратък период от време Дъг е убеден, че от всички спортове, в които участва, вдигането на тежести е най-доброто средство за осъществяване на силовата му цел.
Като за начало започва с часове да изпълнява различни упражнения със собствено тегло и допълнителна тежест: набирания, стойки на ръце, кофички на успоредка и други.
Временно прекъсва своите тренировки, когато навършва 17-годишна възраст, поради предстояща операция за отстраняване на кривогледството му. Въпреки че болестта му е излекувана, теглото на Дъг спада от 72 кг до 65 кг. Но без да се колебае, той отново започва да тренира и да възвръща теглото си.
През 1946 година приятелят на Дъг - Майк Попел печели конкурса "Мистър Британска Колумбия". На същото събитие е и Джон Гримек, който показва невероятни пози за контрол на мускулите си, които допълнително вдъхновяват младия Хепбърн. Две години по-късно Дъг тежи 91 кг.
По това време Дъг става спасител на красивия ванкувърски плаж Китсилано. Позволено му е да вземе комплект тежести на плажа, с които може да тренира. Докато работи като спасител през летата на 1948-ма и 1949-та година, теглото на Дъг се покачва от 93 на 102 кг и той прави някои невероятни силови номера.
Сред тях са обратно бицепсово сгъване ("ректангулар фикс")с 77 кг, лежанка със 168 кг и олимпийска преса със 141 кг. До 1950-та година теглото му се увеличава до 109 кг, а заедно с теглото той значително увеличава и силата си.
Вече може да задържи 54-килограмов човек върху изправените си напред ръце, който изпълнява стойка на ръце, като се държи само за китките му. Също изпълнява стриктна военна преса с дясна ръка със 70 кг, и "бент преса" с 88-килограмов мъж. Дъг може да направи 15 стриктни бицепсови сгъвания с 66 кг и едно перфектно с 85 кг. Прави и стриктна военна преса със 154 кг.
Един от най-запомнящите се моменти в лифтърската кариера на Дъг Хепбърн е първото в света изтласкване на 181 кг от лежанка. Рекордът е направен в неделя, на 19 ноември 1950-та година, и е направен по доста необичаен начин.
Човек би си помислил, че ако един силов атлет се опитва да вдигне тежест, която е на предела на възможностите му, той трябва да бъде максимално концентриран върху този лифт и върху нищо друго, да загрее и да се подготви психически - както много рекордьори в днешно време правят.
Но в този случай нещата не се стичат по такъв начин за Дъг. По време на това събитие Хепбърн взема щанга, тежаща 155 кг, за стриктна преса, но я издърпва прекалено далеч от себе си и я изпуска. Той обаче отказва да остави щангата на пода, а запазвайки баланса и спокойството си, обръща щангата от коляно и успява с перфектна преса.
Но това въобще не е достатъчно за него: той взима 25-сантиметров метален клин и го огъва двойно, докато двата края му се докоснат, след това го изправя. Дъг най-накрая изпълнява с перфектна форма изтласкването на 181-килограмовата щанга от лежанка и поставя световен рекорд.
Във вторник на 19 декември Дъг посещава Йорк, Пенсилвания за пръв път. Там той шокира някои от най-големите тежкоатлети със стриктното си бицепсово сгъване с 91 кг, странична преса със същите килограми, преса от стойка със 166 кг и пуш преса със 175 кг. По-малко от седмица по-късно, за бенефис на няколко известни лифтъра, Дъг изпълнява пуш преса със 184 кг, повдига от лежанка 186 кг и кляка с 250 кг на гърба след тренировка.
Също така още докато е в Йорк пред Хофман, Ван Клийф, Гримек, Станко и Бейкън, Дъг изпълнява стриктна преса със 159 кг, пуш преса със 181 кг, преса с дясна ръка със 70 кг, след което буквално отлепя дъмбела на Луис Сир от земята с дясната си ръка. Дъмбелът на Луис Сир тежал празен 92 кг и бил с доста дебела дръжка.
По време на същото представление Дъг силово обръща 40-килограмов дъмбел само с показалеца на едната си ръка. След това закача върху малкия си пръст на дясната си ръка 25-килограмов олимпийски диск само на пръстена и го вдига пред себе си само с малкия си пръст. По-късно повтаря същия номер с 30-килограмов диск.
През месеците март и април на 1951-ва година силата на Дъглас продължава да расте с изпълнения като:
Въпреки личното си тегло, Дъг все още бил доста добър в стойките на ръце. В задния си двор Хепбърн 3-метров баскетболен кош, като таблото на коша било с дебелина 5 см и се простирало на дължина около 1,5 м от обръча на коша. Докато Дъг тежал 113 кг, можел да направи перфектна стойка на ръце, докато се държи за таблото на коша, което е доста труден и опасен номер.
През есента на 1950-та година Дъглас достига тегло от 114 кг при ръст 174 см.
По същото време са взети негови мерки от канадския "бодибилдър" Маурис Джоунс и те са следните:
Въпреки че тези измервания са доста впечатляващи, можем да си представим как се увеличават, когато Дъг най-накрая достига близо 136 кг телесно тегло.
През 1951-ва година Дъг е на път да счупи още един световен рекорд във вдигането на тежести. Той е първият човек в света, който избутва 204 кг от лежанка. В неговия роден град Ванкувър той участва в състезание, спонсорирано от Джо Уидър. Датата била 30 ноември 1951-ва година.
Посетители на това шоу на силата били звезди като: Рег Парк, Кланси Рос, Лео Робърт, Марвин Едер и Ейб Голдберг.
Преди да се опита да подобри историческия рекорд на лежанка, Дъг извършва подвиг, който никога до тогава не е опитван, камо ли направен. Без колан или други помощни средства Хепбърн прави пълен клек с 272 кг и след това отива на лежанката. Той е първият човек, който е успял да клекне и да се изправи с такива килограми.
Шампионът на лежанка Марвин Едер пробва да предизвика Дъг с избутването на 165 кг, обаче способностите на Хепбърн се оказват доста над очакваните: той изтласква като за първи опит 197 кг и след това прави изтласкването на историческите 204 кг, с което поставя световен рекорд.
Като че ли тези постижения не са достатъчни за него, защото след това отива да спечели световното първенство по вдигане на тежести през 1953-та с тотал от 478 кг. Той побеждава великия Джон Дейвис и става първия канадец, спечелил златен медал в световното първенство по вдигане на тежести в тежка категория.
Преди неговата кариера да завърши и преди да намали теглото си, Дъг чупи поне осем пъти рекорда на олимпийската преса. Дъг Хепбърн публикува своите най-добри постижения, които и до ден-днешен са доста впечатляващи.
Една от програмите, по които Дъг е тренирал:
Понеделник:
Сряда:
Петък:
Дъг тренирал около един час с кратки почивки и давал всичко от себе си, за да вдига колкото се може по-тежко. Някои казват, че той понякога правел големи почивки между сериите и медитирал.
Хепбърн се е стараел да поддържа колкото се може по-високо теглото си, за да увеличава силата си, хранел се е по 4-5 пъти на ден с огромни количества белтъчни храни: 6-7 яйца на хранене с порция месо и огромно количество мляко. Докато е бил по-млад е изяждал по около 18 яйца на хранене с около 2 литра мляко и банани. В по-късен етап добавя протеинови суплементи и витамини към диетата си.
Доста често големите количества храна не му доставяли особено голямо удоволствие, но го правел в името на целта си, а именно да бъде най-силният мъж в света. Според него ключът за успеха бил в правилното хранене, богато на белтъчини и в 9-10 часовия сън.
Той е първият в света, който поставя три последователни рекорда на изтласкването от лежанка.
След като завършва своята кариера на тежкоатлет, Дъг намалява личното си тегло, но продължава да тренира и да поддържа силата си, като става професионален борец.
Както баща си и втория си баща Дъглас се бори с алкохолизъм и това в съчетание с депресия е предпоставка за един доста труден личен живот.
На 37 години той отваря своя зала, и може би вдъхновен от собствените си битки срещу пристрастяването, Хепбърн става силен поддръжник на чистата атлетика без забранени медикаменти.
Дъг почива на 74-годишна възраст от перфорирана язва, оставяйки след себе си легенда.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече